Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Flagowe kombajny New Holland CR10 i CR11 oferują jeszcze większą wydajność

Dodano: 11.06.2024
New Holland CR10 fot. mat. prasowe
Kombajny New Holland CR10 i CR11 to propozycja okrętów żniwnych dla rolników gospodarujących na bardzo dużych areałach fot. mat. prasowe

Do największego, flagowego kombajnu New Holland CR11, zaprezentowanego na targach Agritechnica 2023, dołączył model towarzyszący – New Holland CR10. Obie maszyny robią ogromne wrażenie pod względem danych technicznych.

Kombajny New Holland CR10 i CR11 zostały zbudowane w Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych New Holland w Zedelgem, w Belgii. Są one wyposażone w nową, innowacyjną technologię, zaprojektowaną aby pomóc największym gospodarstwom rolniczym zmaksymalizować wydajność, zminimalizować straty i obniżyć całkowite koszty zbiorów.

New Holland CR10 i CR11 – jakie są różnice?

Obydwa modele różnią się przede wszystkim mocą silnika i pojemnością zbiornika na ziarno. Wszystko po to, by rolnicy prowadzący gospodarstwa wielkoobszarowe mogli znaleźć maszynę skrojoną na ich potrzeby.

Valtra T175e – rozpoczynamy test długodystansowy

Do naszej redakcji na test trafił ciągnik Valtra T175e. Nie będzie to jednak standardowe zebranie doświadczeń w czasie kilku godzin pracy, bowiem Valtra zostanie z nami na dłużej. Co trzeba wiedzieć o tym ciągniku? Jak będzie przebiegał sam test?

Czytaj dalej

Model New Holland CR11 posiada zbiornik ziarna o pojemności 20 tys. litrów oraz silnik FPT Cursor 16, o pojemności skokowej 15,9 litra i mocy 775 KM. Z kolei w modelu New Holland CR10 zastosowano silnik FPT Cursor 13, o pojemności skokowej 12,9 litra, rozwijający moc 635 KM, a zbiornik ziarna ma pojemność 16 tys. litrów.

Oprócz dodatkowej mocy i większego zbiornika na ziarno, wśród głównych cech, dzięki którym te kombajny osiągają nowy poziom w zakresie wydajności, czystego ziarna i ograniczenia strat, na uwagę zasługują dłuższe, podwójne rotory oraz nowy system czyszczenia Twin-Clean.

Jeszcze większa wydajność

Nowe flagowe kombajny serii CR zostały zaprojektowane z myślą o zbiorze większej ilości uprawy już od samego przodu maszyny. Listwa tnąca hederów może mieć szerokość od 10,6 do 15 m. Możliwe jest konfigurowanie kombajnów z hederami sztywnymi, z kosą elastyczną, Varifeed oraz taśmowymi. Dostępne są również zespoły żniwne do kukurydzy posiadające od 12 do 16 rzędów. Długość przenośnika rozładunkowego można dobrać do zespołu żniwnego o każdej szerokości.

Sercem kombajnu New Holland CR10 jest jednostka napędowa o pojemności 12,9 l. 

Generuje ona moc maksymalną sięgającą aż 635 KM.

Przenośnik pochyły posiada w standardzie zdalną regulację kąta nachylenia płyty czołowej i układ kopiowania poprzecznego. Stąd masa żniwna jest podawana do sprawdzonego już w praktyce systemu z dynamiczną rolką podającą (DFR), której kierunek obrotów można teraz zmienić w przypadku blokady wraz ze zmianą kierunku pracy rotorów i przenośnika pochyłego.

New Holland CR10 2 fot. mat. prasowe
Pojemność zbiornika na ziarno dla modelu CR10 wynosi 16 tys. litrów fot. mat. prasowe

System DFR przyśpiesza przepływ masy żniwnej i rozdziela ją na dwa równe strumienie, podając ją do znajdujących się dalej dwóch wzdłużnych rotorów systemu omłotu i separacji ziarna. Duży chwytacz kamieni umieszczony z przodu rolki DFR można opróżnić ręcznie lub zdalnie z kabiny, za pomocą opcjonalnego hydraulicznego systemu.

System omłotu i separacji

Marka New Holland wprowadziła dwa wzdłużne rotory w 1975 r. jako pierwsza i stosuje swój nowatorski system omłotu i separacji ziarna Twin Rotor już od niemal 50 lat. Na przestrzeni czasu system podlegał ewolucji, by sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie wydajności, ochrony i redukcji strat ziarna oraz jakości słomy.

Nowe kombajny CR10 i CR11 posiadają dwa 600-milimetrowe rotory o większej średnicy i długości, które zapewniają więcej przestrzeni dla omłacanej i separowanej masy żniwnej. Każdy rotor posiada 40 standardowych cepów młócących, osiem cepów młócących HX i 12 wyprofilowanych cepów młócących z palcami. Elementy HX cechuje wysokość cepów palcowych i profil zespołów standardowych o większym kącie pochylenia, co pozwala przyśpieszyć przepływ masy żniwnej pomiędzy sekcjami omłotu i separacji, w strefie przejściowej klatki rotora o układzie stopniowym.

Zupełnie nowy kosz sitowy TwinClean

Na pokładzie kombajnów New Holland CR10 i CR11 znalazł się nowy kosz sitowy TwinClean, posiadający wiele cech, które pozwalają zwiększyć przepustowość i zmniejszyć straty ziarna.

New Holland CR10 3 fot. mat. prasowe
Kombajny New Holland CR10 oraz CR11 to propozycja dla gospodarstw pracujących na największych areałach fot. mat. prasowe

Składa się z dwóch umieszczonych jeden za drugim systemów sit, z których każdy posiada swoje górne i dolne sito oraz poprzeczny przenośnik ślimakowy czystego ziarna. Układ TwinClean wyposażony jest w duży podsiewacz o zwiększonym spadku na pierwsze górne sito. Przepływ powietrza zapewnia wentylator kosza sitowego o dużej mocy.

Dwa automatyczne układy odpowiedzialne za poprzeczne rozłożenie materiału – jeden na podsiewaczu i jeden na górnych sitach – zapewniają równomierne obciążenie kosza sitowego w każdych warunkach. Dwa zestawy czujników ciśnienia – jeden na pierwszym i jeden na drugim górnym sicie – ciągle mierzą obciążenie kosza sitowego, aby wykryć nierównomierne rozprowadzenie masy żniwnej pomiędzy lewą a prawą stroną.

Mechanizmy wstrząsające wywołują dodatkowy ruch poprzeczny podsiewacza i sit, rozprowadzając równomiernie masę żniwną na całej szerokości kosza sitowego. Dzięki temu możliwa jest kompensacja nierównomiernego podawania materiału na kosz sitowy podczas pracy na stokach o nachyleniu do 28 proc. Łączna powierzchni sit wynosi zaś 8,76 m².

Precyzja dopasowana do wydajności

Nowe kombajny New Holland CR10 i CR11 są wyposażone w pakiety technologii rolnictwa precyzyjnego stworzone pod kątem potrzeb największych gospodarstw. Pakiet Core PLM Intelligence spełnia najczęstsze wymogi i obejmuje system IntelliSense, który automatycznie reguluje ustawienia w oparciu o wybraną przez operatora strategię prowadzenia żniw – ograniczenie strat, najwyższa jakość ziarna, najwyższa wydajność lub stała przepustowość. Drugą opcją jest pakiet Advanced PLM Intelligence, przeznaczony dla klientów o najwyższych wymaganiach.

Dostępne jako wyposażenie fabryczne, pakiety sygnałów korekcyjnych do układu automatycznego prowadzenie IntelliSteer i innych funkcji, takich jak tworzenie map plonów i wilgotności, są oferowane na dwóch poziomach dokładności i w trzech wersjach.

Oferowane na życzenie oprogramowanie IntelliField umożliwia właścicielom i operatorom dostęp do danych pola i udostępnianie granic, ścieżek prowadzenia oraz danych dotyczących pokrycia pomiędzy wieloma maszynami pracującymi na tym samym polu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami