Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ciągnik sam odbierze zboże od kombajnu

Dodano: 05.04.2023
Traktor New Holland T8 doposażony w system Raven Autonomy staje się pojazdem autonomicznym, który bez kierowcy odbiera zboże od kombajnu © New Holland
Traktor New Holland T8 doposażony w system Raven Autonomy staje się pojazdem autonomicznym, który bez kierowcy odbiera zboże od kombajnu © New Holland

New Holland opracował ciągnik serii T8 z systemem Raven Autonomy, który jest przygotowany do pracy autonomicznej w czasie żniw. Traktor ten w połączeniu z wozem przeładowczym sam odbiera zboże od kombajnu.

Tak doposażony ciągnik New Holland T8 to pokłosie przejęcie w listopadzie 2021 r. przez koncern CNH Industrial firmy Raven, znanej z wprowadzania innowacji w dziedzinie rolnictwa precyzyjnego.

System Raven Autonomy pozwala uniknąć strat ziarna związanych z jego rozsypywaniem na polu, co zdarza się w przypadku niedoświadczonego operatora ciągnika © New Holland
System Raven Autonomy pozwala uniknąć strat ziarna związanych z jego rozsypywaniem na polu, co zdarza się w przypadku niedoświadczonego operatora ciągnika © New Holland

Inteligentne opryskiwanie pulsacyjne PrecisionSpray

Opryskiwaczy mających możliwość prowadzenia oprysku pulsacyjnego przybywa z roku na rok. Do grona tego w 2023 r. dołącza Horsch Leeb. Inżynierowie tego producenta skrupulatnie zintegrowali ich oprogramowania z technologią PWM, czyli wspomnianego opryskiwania pulsacyjnego.
Czytaj dalej

Na bazie OmniDrive

Systemem Raven Autonomy jest rozwinięciem technologii OmniDrive, którą firma Raven opracowała w 2019 r. Pozwala ona na synchronizowane jazdy ciągnika bez kierowcy z pracą kombajnu zbożowego. – Technologia niewymagająca kierowcy jest teraz rzeczywistością, a dzięki rozwiązaniom zastosowanym przez Raven jest w pełni zintegrowana z produktami New Holland. Kwestie przepisów dotyczących autonomii są dziś zróżnicowane na całym świecie i nie możemy przewidzieć, jak będą się one zmieniać, dlatego przygotowujemy się na różne scenariusze: dzięki takiemu podejściu będziemy mogli sprawniej działać, gdy regulacje umożliwiają nam wejście na rynek. Zasadniczo droga do autonomii jest niczym podróż, a to nowo dodane rozwiązanie jest dowodem naszych wysiłków na rzecz nieustannej innowacji – mówi Eric Weaver, Precision Technology Global Director New Holland.

Bez rozsypywania ziarna

System Raven Autonomy pozwala na zaplanowanie planu przejazdów ciągnika podczas pracy kombajnu, w celu sprawnego odbioru od niego ziarna bez przestojów.

Traktor i kombajn poruszający się z identyczną prędkością umożliwiają sprawny rozładunek ziarna na wóz przeładowczy. Dzięki temu unika się strat związanych z jego rozsypywaniem na polu, co zdarza się w przypadku niedoświadczonego operatora ciągnika. Kierowca traktora nie jest potrzebny, bo cały proces nadzoruje system i ostatecznie operator kombajnu.

System Raven Autonomy bazuje na nawigacji satelitarnej z sygnałem o dokładności RTK © New Holland
System Raven Autonomy bazuje na nawigacji satelitarnej z sygnałem o dokładności RTK © New Holland

Po rozładunku w czasie prowadzonego przez kombajn omłotu ciągnik powraca na brzeg pola w celu opróżnienia wozu przeładowczego. Następnie przejeżdża do wstępnie określonego obszaru kolejnego planowanego rozładunku maszyny żniwnej. Wszystkie przejazdy traktora odbywają się w pełni autonomicznie bez udziału kierowcy.

Monitorowanie zbioru

System Raven Autonomy pozwala również na monitorowanie zbioru. – Intuicyjny system pomaga rolnikowi w skutecznym zarządzaniu całą flotą poprzez śledzenie jazdy ciągnika i kombajnu w czasie rzeczywistym, w dokonywaniu analizy ich wydajności, statusu paliwa i czasu pracy oraz w monitorowaniu na bieżąco lokalizacji pojazdów. Wszystkie dane są archiwizowane i przechowywane w chmurze – informuje New Holland.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem