Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Uprawa pożniwna – im szybciej wykonana, tym lepiej

Dodano: 16.07.2024
Uprawa pożniwna powinna być przeprowadzona zaraz po zbiorze rośliny głównej fot. Tomasz Kuchta
Uprawa pożniwna powinna być przeprowadzona zaraz po zbiorze rośliny głównej fot. Tomasz Kuchta

W kraju część żniw mamy już za sobą, a przechodzące opady deszczu mogę te zbiory na kilka dni przerwać. To świetny moment na nadrobienie zaległości w uprawie pożniwnej. O czym pamiętać przy jej wykonywaniu?

Uprawa pożniwna to stosunkowo łatwa w wykonaniu uprawka, jednak jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. W tym wypadku tych szczegółów mamy kilka i zdecydowanie warto o nich pamiętać.

Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje

Na nasz test trafił kultywator Pöttinger Terria 5040 o szerokości roboczej 5 m, w którym zęby robocze zamontowane są na 4 belkach. Narzędzie to wyróżnia pulpit sterowniczy umieszczony na dyszlu. Znajdują się tam dźwignie zaworów trójdrożnych hydrauliki, potencjometr i infografika klarownie wyjaśniająca zadania, za jakie odpowiadają 3 pary przewodów hydraulicznych.

Czytaj dalej

Uprawa pożniwna – jaki cel główny?

W tym miejscu należałoby zadać pytanie, po co właściwie wykonujemy uprawę pożniwną? Otóż przede wszystkim chcemy pobudzić do skiełkowania osypane w czasie zbioru nasiona rośliny głównej, jak również pojawiających się w łanie chwastów.

5-7 cm – 

taka głębokość uprawy pożniwnej wydaje się być optymalna przy zastosowaniu najpopularniejszych maszyn typu brona talerzowa.

Z tego też powodu szczególnie ważne jest, by uprawkę tą wykonać możliwie płytko, by nasiona mogły jak najszybciej skiełkować. W przeciwnym wypadku nasiona te trafią za głęboko, a tym samym zasilą bank niepożądanych nasion, które będą później kiełkowały w najmniej oczekiwanym momencie, stając się chwastem w kolejnych uprawach.

Troska o wilgoć glebową

Drugim, nie mniej ważnym powodem, dla którego uprawę pożniwną powinniśmy przeprowadzić możliwie szybko po zbiorze rośliny głównej jest przerwanie parowania wody, która wciąż zalega w glebie.

Również w tym przypadku istotne jest, by maszynę uprawową ustawić w taki sposób, by pracowała z jak najmniejszą głębokością roboczą. Chcemy bowiem uniknąć niepotrzebnego przesuszania głębszych warstw gleby.

Uprawa pożniwna ma także za zadanie ograniczyć parowanie wody z głębszych warstw gleby. Dlatego ważne jest, by maszyna pracowała możliwie płytko fot. Tomasz Kuchta
Uprawa pożniwna ma także za zadanie ograniczyć parowanie wody z głębszych warstw gleby. Dlatego ważne jest, by maszyna pracowała możliwie płytko fot. Tomasz Kuchta

Szczególnie w przypadku roślin wysiewanych stosunkowo wcześnie np. rzepak ozimy, odpowiednia gospodarka zmagazynowaną w glebie wodą może przyczynić się do lepszego uwilgotnienia gleby, a tym samym uzyskania lepszych wschodów rzepaku.

Pozostałe cele podorywki

Uprawa pożniwna pozwala także na wstępne wyrównanie stanowiska po różnych ekscesach, jakie odbywały się na naszym polu. Mowa w tym wypadku m.in. o koleinach powstałych w wyniku wiosennego nawożenia, czy chociażby porytych przez dziki fragmentach pól.

Podorywka może także wspomóc równomierne rozmieszczenie resztek pożniwnych na powierzchni pola, jak również wstępnie przykryć je ziemią, by już powoli zaczynały się rozkładać w glebie.

W wielu przypadkach płytka uprawa pożniwna służy także wymieszaniu świeżo wysianego wapna na powierzchnię pola. Jednak nawet w tym wypadku pamiętajmy, by nie pracować na zbyt dużej głębokości roboczej. Optymalna (w zależności od technicznych możliwości maszyn) jest głębokość ok. 5-7 cm.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje