Czytaj dalej
Szacuje się, że odbicie od dna na europejskim rynku maszyn rolniczych nastąpi pod koniec 2025 r. Do tego czasu producenci maszyn i ich dealerzy muszą zacisnąć pasy. Pöttinger jest w tej grupie na dobrej pozycji, bo jest już uznaną marką na rynku maszyn zielonkowych i coraz silniejszą w zakresie sprzętu uprawowo-siewnego. Tacy producenci są przygotowani na gorszą koniunkturę w branży i ich biznes jest niezagrożony.
Rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Grieskirchen w Austrii po dwóch latach wzrostów (2021/2022 plus 25% i 2022/2023 plus 27%) osiągnęło wspominany we wstępnie spadek 23,4%. Kwotowo rok obrachunkowy 2023/2024, Pöttinger zamknął wynikiem 491 mln euro. Bardzo duży udział (90%) ma w nim eksport.
pod koniec tego roku ma nastąpić odbicie od dna na europejskim rynku maszyn rolniczych,
– Kluczowym krajem, mimo znacznych spadków obrotów pozostają Niemcy (18,2% całego obrotu 2024) oraz Francja (17,1 %) i Austria (10,4%). Pozostałe ważne z punktu widzenia sprzedaży kraje to Szwajcaria, Polska, USA, Czechy, Włochy, Wielka Brytania, Ukraina i Kanada – informuje austriacki producent.
Pöttinger zatrudnia 2216 pracowników reprezentujących 37 narodowości. Oczywiście najwięcej jest Austriaków (1266 pracowników). Maszyny produkowane są w pięciu zakładach w Europie, Dwa znajdują się w Austrii (Grieskirchen, St. Georgen koło Grieskirchen), pi po jednym w Niemczech (Bernburg), Czechach (Vodnany) i we Włoszech (San Vito al Tagliamento).
Na naszym rynku Pöttinger odnotował obrót w wysokości 22 mln euro, w tym sprzedaż maszyn 20 mln i części 2 mln. Austriacki producent nadal jest najsilniejszy w maszynach zielonkowych, które w Polsce stanowiły 60% wartości sprzedaży. Kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki i przyczepy samozbierające z logo Pöttinger pracują w Polsce od lat i zdobyły renomę niezawodnego sprzętu o wysokiej jakości.
to udział eksportu w całkowitej sprzedaży firmy Pöttinger.
– Marka Pöttinger ugruntowała swoją pozycję lidera na polskim rynku maszyn do zbioru zielonek. Potwierdzają to udziały w rynku określone na bazie raportów sprzedaży w Polsce udostępnione przez wszystkich ważnych producentów maszyn, w tym producentów z Polski – czytamy w komunikacie prasowym. Pod określeniem producentów z Polski kryje się firma Samasz. Od końca roku 2023 jest ona członkiem Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Maszynowego – VDMA. To podmiot zrzeszający ponad 3600 europejskich firm specjalizujących się w inżynierii mechanicznej i instalacyjnej.
Pomimo trudnej sytuacji rynkowej, perspektywy dla firmy Pöttinger są w naszym kraju optymistyczne. Stoją za nimi polscy producenci mleka, którzy są mocnym graczem na rynku europejskim. W porównaniu do innych krajów UE, mają niskie koszty produkcji i dzięki temu wygrywają rywalizację międzynarodową. Rynek maszyn zielonkowych maluje się więc w jasnych barwach.