Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pöttinger ze wzrostem sprzedaży, obrotów i zatrudnienia

Dodano: 07.09.2023
Jakie liczby stoją za działalnością firmy Pöttinger? Jak kształtują się obroty oraz zatrudnienie?fot. mat. prasowe
Jakie liczby stoją za działalnością firmy Pöttinger? Jak kształtują się obroty oraz zatrudnienie? fot. mat. prasowe

Autriacki producent podsumowując swój rok obrotowy 2022/2023 przekazał, iż wciąż utrzymuje stabilny kurs wzrostu. W praktyce oznacza to, iż Pöttinger w porównaniu z rokiem ubiegłym wygenerował sprzedaż większą o 26,9 proc., a sam obrót zamknął się w kwocie 641 mln euro.

Na ten sukces pracuje w całym koncernie 2166 pracowników, a sprzęt produkowany w Grieskirchen w Austrii dystrybuowany jest na cały świat. Dość tylko powiedzieć, że udział eksportu w całkowitej sprzedaży kształtuje się na poziomie 90 proc.

Wysiew poplonu dla leniwych. Prościej się już nie da?

Metod wysiewu poplonów jest sporo, jednak okazuje się, że całkiem skutecznie można też wysiać je przy użyciu maszyn znajdujących się w niemal każdym gospodarstwie. O czym wówczas należy pamiętać?
Czytaj dalej

Pöttinger zwiększa sprzedaż

Pöttinger jest od dziesięcioleci niekwestionowanym światowym liderem w produkcji przyczep samozbierających i zalicza się do wiodących producentów siewników i kosiarek.

Innowacyjne maszyny do uprawy gleby i siewu są przy tym kluczowym czynnikiem napędzającym ciągły wzrost. Również w tym roku obrotowym udział w sprzedaży maszyn do uprawy gleby, siewu, jak również maszyn do mechanicznej pielęgnacji upraw przyniósł dalsze wzrosty.  W  tym segmencie, stanowiącym obecnie ponad 1/3 globalnej sprzedaży maszyn, odnotowywany jest niesłabnący wzrost.

Maszyny zielonkowe wygenerowały największy udział w sprzedaży maszyn – podobnie jak w poprzednich latach. Nowe rozwiązania w zakresie przyczep samozbierających, w tym przyczep o dużej pojemności Jumbo 7000 i 8000 oraz mniejszych przyczep Boss, a także kosiarek i nowej zgrabiarki Mergento mają w tym swój ogromny udział. 

Pöttinger od niedawna oferuje także maszyny do mechanicznej pielęgnacji upraw fot. mat. prasowe
Pöttinger od niedawna oferuje także maszyny do mechanicznej pielęgnacji upraw fot. mat. prasowe

Jak podkreśla producent, dla klientów ważna jest także szybka dostawa i dostępność części zamiennych oraz eksploatacyjnych. Także w tym zakresie Pöttinger odnotowuje dwucyfrowe wzrosty obrotów.

Wzrost obrotów i zatrudnienia

Z informacji przekazanych przez producenta wynika, iż obroty firmy wzrosły z 506 mln euro w poprzednim roku do 641 mln euro w roku bieżącym. Taki wzrost według Pöttingera był możliwy miedzy innymi, dzięki zmotywowanej i zaangażowanej pracy całego zespołu.

W 17 oddziałach firmy na całym świecie oraz 6 zakładach produkcyjnych na terenie Europy (3 w Austrii, w Niemczech, Czechach i we Włoszech), w minionym roku obrotowym zatrudnionych było  2 170 osób z 39 różnych krajów. W poprzednim roku liczba zatrudnionych pracowników wynosiła około 2 000 i pochodzili oni  z 36 krajów.

z 506 mln euro do 641 mln euro – 

taki wzrost obrotów odnotował austriacki Pöttinger w ujęciu r/r.

Pöttinger eksportem stoi

Z małej firmy rzemieślniczej, założonej ponad 150 lat temu w Grieskirchen, rozwinął się międzynarodowy gracz w dziedzinie technologii rolniczej. Firma pozostaje wierna swoim korzeniom oraz rolnictwu austriackiemu.

Sprzedaż na rynku lokalnym – w Austrii, skąd wywodzi się marka Pöttinger – stanowi 10 proc.  całkowitej sprzedaży w minionym roku obrotowym 2022/2023. Dzięki wysokim udziałom w rynku, Austria nadal znajduje się w czołówce krajów, generujących najwyższe obroty.

Aktualnie obserwujemy stabilny wzrost sprzedaży oraz obrotów w firmie Pöttinger, fot. mat. prasowe
Aktualnie obserwujemy stabilny wzrost sprzedaży oraz obrotów w firmie Pöttinger fot. mat. prasowe

Na szczycie listy największych rynków plasują się Niemcy, a zaraz za nimi Francja. Wojna w Ukrainie nadal wywiera negatywny wpływ na gospodarki niektórych krajów. Mimo to na wielu rynkach w Europie, Ameryce i Azji producent odnotował znaczące wzrosty sprzedaży.

Nieustanny rozwój popłaca

W ostatnich latach przedsiębiorstwo dokonało znaczących inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych i optymalizację procesów. Zostały przy tym poczynione nakłady w automatyzację i linie montażowe w fabryce techniki siewu w Bernburgu w Niemczech oraz w fabryce w Vodnianach w Czechach, gdzie produkowane są maszyny uprawowe.

Logiczną konsekwencją zmieniających się potrzeb klientów i metod uprawy było wejście w technologię mechanicznej pielęgnacji upraw. Zakład w Stoitzendorf, znajdujący się na północy Austrii w kraju związkowym Dolna Austria, w którym produkowane są innowacyjne maszyny do pielęgnacji upraw, od 2021 roku należy do firmy Pöttinger.

90 proc. 

– taki udział w całkowitej sprzedaży stanowi eksport.

Rozbudowa zakładu jesienią 2022 r. wzmocniła zaangażowanie przedsiębiorstwa w rozwój metod uprawy roli w nurcie zrównoważonego rozwoju, dostosowanego do danego gospodarstwa i miejsca. 

Widok z lotu ptaka na główny zakład w Grieskirchen w Austrii, fot. mat. prasowe
Widok z lotu ptaka na główny zakład w Grieskirchen w Austrii fot. mat. prasowe

Warto również wspomnieć, iż oferta firmy Pöttinger została rozszerzona o produkty do siewu punktowego w związku z przejęciem w listopadzie 2022r. firmy MaterMacc Spa. z San Vito al Tagliamento w północnych Włoszech.   

Równocześnie w szybkim tempie postępuje rozbudowa nowej fabryki pras i zgrabiarek w St. Georgen, obok Grieskirchen.  W kwietniu 2023 r. oficjalnie zakończono drugi etap rozbudowy fabryki i otwarto nowy zakład do malowania proszkowego oraz lakierni.

Jaka czeka nas przyszłość?

Swoją wizją dot. przyszłości w branży maszyn rolniczych podzielił się Gregor Dietachmayr, przewodniczący zarządu.

Spodziewamy się niższego popytu na większości rynków w nadchodzącym roku. Oznaki tego są widoczne już od kilku miesięcy. Niezależnie od tego, istnieje wystarczający potencjał do dalszego rozwoju i kontynuowania kursu wzrostowego. Dzięki dobrym zdolnościom produkcyjnym, silnemu zespołowi, ulepszonym procesom, dalej rozwijanej dystrybucji oraz portfolio produktów, które jest stale dostosowywane do potrzeb rynku, jesteśmy w stanie dobrze reagować na nadchodzące wahania rynku i jesteśmy przygotowani na wszelkie dalsze wyzwania – podsumowuje Dietachmayr.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą