Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Wysiew poplonu dla leniwych. Prościej się już nie da?

Dodano: 31.08.2023
Czy wysiew poplonu rozsiewaczem do nawozu i przykrycie nasion broną talerzową może przynieść pozytywny efekt? _Tomasz Kuchta © Traktor24
Czy wysiew poplonu rozsiewaczem do nawozu i przykrycie nasion broną talerzową może przynieść pozytywny efekt? fot. Tomasz Kuchta

Metod wysiewu poplonów jest sporo, jednak okazuje się, że całkiem skutecznie można też wysiać je przy użyciu maszyn znajdujących się w niemal każdym gospodarstwie. O czym wówczas należy pamiętać?

Rozsiewacz do nawozu oraz brona talerzowa – czy te dwie maszyny wystarczą by efektywnie wysiać poplony? Pod pewnymi warunkami jak najbardziej.

Kombajn Claas Evion. Okres bezkrólewia zakończony

Wiele osób przez jakiś czas przecierało oczy ze zdumienia, zauważając, iż Claas doskonale znany z nieco mniejszych kombajnów, segment ten traktował trochę po macoszemu, nie posiadając w ofercie maszyn żniwnych o mocy poniżej 250 KM. Teraz się to zmieniło za sprawą zupełnie nowego modelu Claas Evion. Czy kombajn ten ma zadatki na powtórzenie sukcesu sprzedażowego Tucano, a może nawet kultowych Dominatorów?
Czytaj dalej

Czy warto siać poplony?

Wysiew poplonów niesie ze sobą wiele korzyści, do których należy zaliczyć m.in. wprowadzenie do gleby dodatkowej materii organicznej, lepszą ochronę gleby przez erozją wodną i wietrzną, czy chociażby możliwość zaoszczędzenia na nawozach sztucznych. Tę ostatnią funkcję pozwalają spełnić rośliny bobowate, które po przyoraniu wzbogacają glebę w azot.

Sceptycy wysiewania poplonów często wskazują, iż poplony, szczególnie te wysiewane po zbiorze rośliny głównej i niszczone przed siewem roślin ozimych przy niekorzystnych warunkach pogodowych mogą pogłębić deficyt wody w glebie.

300 kg/ha nasion grochu – 

taką normę wysiewu stosujemy przy wykorzystaniu rozsiewacza do nawozów.

Dyskusja o tym, czy warto siać poplony jest więc otwarta i ostateczna decyzja należy do każdego z rolników, choć z pewnością argumentem „za” może okazać się to, że niekiedy do jego wysiewu możemy wykorzystać potencjał techniczny tkwiący prawdopodobnie w każdym większym gospodarstwie.

W wielu rozsiewaczach do nawozu bez problemu znajdziemy ustawienia umożliwiające wysiew nie tylko nawozów, ale i poplonów_Tomasz Kuchta © Traktor24
W wielu rozsiewaczach do nawozu bez problemu znajdziemy ustawienia umożliwiające wysiew nie tylko nawozów, ale i poplonów fot. Tomasz Kuchta

Wysiew poplonu dla leniwych

Najprostsze siewniki do poplonów mają pojemność ok. 100-200 l, przez co dobrze sprawdzą się przy wysiewie roślin drobnonasiennych, gdzie stosowane są dużo niższe normy wysiewu. W sytuacji gdybyśmy chcieli takim siewnikiem wysiać np. groch, to oznaczałoby to, iż co kilkadziesiąt arów musielibyśmy robić przerwę na zasypanie zbiornika.

W naszym gospodarstwie od lat praktykujemy wysiew grochu siewnego na poplon. Ze względu na to, iż norma wysiewu przez nas stosowana wynosi ok. 300 kg/ha, to chcąc zrobić to efektywnie należało poszukać innego i dużo bardziej wydajnego rozwiązania.

Postanowiliśmy do tego celu wykorzystać klasyczny, szczelinowy rozsiewacz dwutarczowy do nawozu. A że posiadany przez nas rozsiewacz Unia MX 1200 jest wyposażony w rozbudowane tabele wysiewu nie tylko nawozów, ale też poplonów, stwierdziliśmy, że warto spróbować.

W naszych warunkach wysiewaliśmy groch siewny w ilości 300 kg/ha_Tomasz Kuchta © Traktor24
W naszych warunkach wysiewaliśmy groch siewny w ilości 300 kg/ha fot. Tomasz Kuchta

Siew poplonu rozsiewaczem do nawozu

W naszych warunkach groch wysiewany jest na stanowiskach po pszenicy ozimej, gdzie wiosną kolejnego roku ma zostać zasiana kukurydza. W związku z tym tuż po zbiorze pszenicy wykonujemy płytką uprawę pożniwną i czekamy aż na polu pojawią się wschody samosiewów – dzięki temu groch ma później mniejszą konkurencję ze strony pszenicy, czy chwastów.

W zależności od warunków wilgotnościowych (po 7-10 dniach od pierwszej uprawy) rozsiewamy groch, a następnie wykonujemy płytką (5-7 cm) uprawę broną talerzową, która ma zniszczyć wschodzące samosiewy i jednocześnie przykryć nasiona grochu glebą, czyniąc tym samym dobre warunki do późniejszych wschodów.

Przy takim sposobie wysiewu należy liczyć się z pewnymi stratami, bowiem łopatki zamontowane na tarczach wysiewających mogą częściowo połupać nasiona - zadbajmy zatem o nieco wyższą normę wysiewu_Tomasz Kuchta © Traktor24
Przy takim sposobie wysiewu należy liczyć się z pewnymi stratami, bowiem łopatki zamontowane na tarczach wysiewających mogą częściowo połupać nasiona – zadbajmy zatem o nieco wyższą normę wysiewu fot. Tomasz Kuchta

Wieloletnia praktyka pokazuje, iż wysiany w ten sposób poplon jeszcze w terminie sierpniowym jest przy sprzyjających warunkach pogodowych zbudować ogromną masę zieloną, a oto nam przecież chodziło.

5-7 cm – 

uprawa na taką głębokość broną talerzową, pozwala zniszczyć wschodzące samosiewy i jednocześnie przykryć nasiona wcześniej rozsianego grochu glebą.

Na koniec warto zaznaczyć, iż nasze działania prowadzimy na glebach lekkich i średniozwięzłych i w takich warunkach osiągane efekty są w pełni satysfakcjonujące.

Uprawa broną talerzową równocześnie niszczy skiełkowane samosiewy zbóż i przykrywa nasiona grochu warstwą gleby_Tomasz Kuchta © Traktor24
Uprawa broną talerzową równocześnie niszczy skiełkowane samosiewy zbóż i przykrywa nasiona grochu warstwą gleby fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem