Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Amazone ma 140 lat i rodzinną umowę pokoleniową

Dodano: 03.06.2023
Amazone opryskiwacz samojezdny Pantera i opryskiwacz przedni z pielnikiem Schmotzer
Grupa Amazone produkuje dzisiaj maszyny uprawowe bierne i aktywne, siewniki, rozsiewacze nawozów, pielniki oraz opryskiwacze polowe © Traktor24

Jak przekazać firmę rodzinie, aby ją dalej rozwijała? Założyciel firmy Amazone zaproponował umowę pokoleniową, która opierała się na zasadzie współrządzenia przez dwie osoby. Jest ona praktykowana do dzisiaj, a firma rozwija się od 140 lat.

Dlatego Amazone ma dwóch szefów, którzy dzielą się zadaniami i wzajemnie wspierają. Obecnie rządzi czwarte pokolenie, któremu przypadł zaszczyt celebrowania 140-lecia istnienia firmy.

Amazone kultowy siewnik mechaniczny D4 z roku 1964
W latach 60. firma Amazone była kojarzona głownie z zawieszanym dwutarczowym rozsiewaczem nawozów ZA oraz siewnikiem mechanicznym D4 © Amazone

Nazwa zapożyczona od czyszczalni

Heinrich Dreyer w 1883 roku w niemieckim Gaste koło Osnabrück założył fabrykę maszyn i narzędzi rolniczych. Jednym z pierwszych produktów była czyszczalnia do zboża o nazwie Amazone. Jej popularność przerosła oczekiwania i ostatecznie z tą maszyną zaczęto kojarzyć firmę Heinrich Dreyera. Zostało to wykorzystane i powstała marka Amazone. Działa pod tą nazwą do dzisiaj jako Grupa Amazone.

9 – 

tyle fabryk ma Grupa Amazone

– Już w 1906 roku pierwsze maszyny do czyszczenia zboża sprzedano do Valparaiso w Chile i w ten sposób położono kamień węgielny pod prężną działalność eksportową dzisiejszej grupy Amazone. Synowie, wnuki i prawnuki Heinricha Dreyera w kolejnych latach wyznaczali znaczące kamienie milowe w rozwoju produktów i do dziś kontynuują historię sukcesu. Szczególnie w latach sześćdziesiątych prawdziwym bestsellerem stał się zawieszany dwutarczowy rozsiewacz nawozów ZA oraz legendarny siewnik D4. Nastała konieczność zwiększenia zdolności produkcyjnych i tak w Hude koło Oldenburga powstał pierwszy zakład filialny, który w 2009 roku został rozbudowany o zakład Hude-Altmoorhausen, w którym produkuje się nowoczesne siewniki do dużych powierzchni. Wraz z wejściem na rynek uprawy gleby, Amazone jako pierwszy producent skonstruował maszyny napędzane przez WOM do kombinacji z siewnikami. Od 1998 roku na rynek wprowadzane są również bierne maszyny uprawowe przez spółkę-córkę BBG Bodenbearbeitungsgeräte z Lipska – czytamy w komunikacie prasowym.

Szefowie Amazone_od lewej Christian i Justus Dreyer
Szefowie Amazone (od lewej) Christian Dreyer i Justus Dreyer © Amazone

Rok 2016 zaskoczył świat techniki rolniczej informacją o przejęciu przez Amazone fabryki produkującej pługi Vogel & Noot. Od tego czasu zakład w węgierskiej miejscowości Mosonmagyaróvár, znacznie powiększył możliwości produkcyjne i ofertę produktów.

Pielnik Schmotzer od Amazone zadziwia możliwościami

Mechaniczne zwalczanie chwastów powoli wraca do łask i nie odbywa się już za pomocą prostych narzędzi. Sztandarowym przykładem jest pielnik Schmotzer, którego pierwsze oficjalne pokazy w Polsce zorganizowała firma Amazone. Byliśmy na jednym z nich i zobaczyliśmy „kombajn” do mechaniczno-chemicznej walki z chwastami.
Czytaj dalej

W 2018 roku rozpoczął działalność nowy zakład produkcyjny Amazone w Bramsche niedaleko Osnabrück. W 2019 roku do Grupy Amazone dołączyła fabryka pielników Schmotzer Hacktechnik w Bad Windsheim. To firma, która w 2022 roku obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia.

2000 – 

to orientacyjna liczba pracowników Grupy Amazone

Amazone ma również gospodarstwo doświadczalne Wambergen przy zakładzie Hasbergen-Gaste. Prowadzone są tam długoterminowe badania nad uprawą roli w ramach Controlled Row Farming (CRF), czyli jednej z metod uprawy rzędowej.

Rozwój, ale zrównoważony

– Chcemy wnieść decydujący wkład w wyżywienie świata i wspomóc nasze rolnictwo innowacyjnymi pomysłami, aby dalej orientować się na przyszłość i zrównoważony rozwój – mówi dr Justus Dreyer.

 

Udziały w Grupie Amazone należą w całości do rodzin Dreyer. Zgodnie z umową pokoleniową, po prof. Heinzu Dreyerze i jego kuzynie Klausie Dreyerze, obecnie firmą rządzą znowu dwie osoby. To Christian Dreyer i dr Justus Dreyer.

– Widzimy trzy ważne zadania, z którymi musi się zmierzyć rolnictwo, które oczywiście wzajemnie na siebie wpływają. To ochrona cennych zasobów, zrównoważone zmniejszenie zużycia środków produkcji oraz większa precyzja dla zrównoważonego rozwoju i efektywności kosztów przy zachowaniu wysokiego poziomu plonów – dodaje Christian Dreyer.

Grupa Amazone produkuje dzisiaj rolnicze maszyny uprawowe bierne i aktywne, siewniki, rozsiewacze nawozów, pielniki oraz opryskiwacze polowe. Drugą nogą biznesową są maszyny komunalne do pielęgnacji parków i terenów zielonych oraz utrzymania dróg zimą. Ich produkcja odbywa się w zakładzie w Forbach we Francji.

Amazone eksponat z muzeum rolnictwa w gospodarstwie doświadczalnym Amaone znajdującym się w Wambergen przy zakładzie Hasbergen-Gaste
Eksponat z muzeum rolnictwa znajdującym się w gospodarstwie doświadczalnym Amazone w niemieckim Wambergen przy fabryce Hasbergen-Gaste © Traktor24
Amazone siewnik punktowy Precea 4500-2C Super
Siewnik punktowy Amazone Precea 4500-2C Super z automatyczną regulacją nacisku redlic SmartForce © Amazone
Amazone opryskiwacz przedni i pielnik Schmotzer
Ostatni znaczący zakup Grupy Amazone miał miejsce w 2019 r. Przejęto firmę Schmotzer Hacktechnik. To producent pielników, który w 2022 roku obchodził jubileusz 100-lecia istnienia © Traktor24
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+