Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Amazone ma 140 lat i rodzinną umowę pokoleniową

Dodano: 03.06.2023
Amazone opryskiwacz samojezdny Pantera i opryskiwacz przedni z pielnikiem Schmotzer
Grupa Amazone produkuje dzisiaj maszyny uprawowe bierne i aktywne, siewniki, rozsiewacze nawozów, pielniki oraz opryskiwacze polowe © Traktor24

Jak przekazać firmę rodzinie, aby ją dalej rozwijała? Założyciel firmy Amazone zaproponował umowę pokoleniową, która opierała się na zasadzie współrządzenia przez dwie osoby. Jest ona praktykowana do dzisiaj, a firma rozwija się od 140 lat.

Dlatego Amazone ma dwóch szefów, którzy dzielą się zadaniami i wzajemnie wspierają. Obecnie rządzi czwarte pokolenie, któremu przypadł zaszczyt celebrowania 140-lecia istnienia firmy.

Amazone kultowy siewnik mechaniczny D4 z roku 1964
W latach 60. firma Amazone była kojarzona głownie z zawieszanym dwutarczowym rozsiewaczem nawozów ZA oraz siewnikiem mechanicznym D4 © Amazone

Nazwa zapożyczona od czyszczalni

Heinrich Dreyer w 1883 roku w niemieckim Gaste koło Osnabrück założył fabrykę maszyn i narzędzi rolniczych. Jednym z pierwszych produktów była czyszczalnia do zboża o nazwie Amazone. Jej popularność przerosła oczekiwania i ostatecznie z tą maszyną zaczęto kojarzyć firmę Heinrich Dreyera. Zostało to wykorzystane i powstała marka Amazone. Działa pod tą nazwą do dzisiaj jako Grupa Amazone.

9 – 

tyle fabryk ma Grupa Amazone

– Już w 1906 roku pierwsze maszyny do czyszczenia zboża sprzedano do Valparaiso w Chile i w ten sposób położono kamień węgielny pod prężną działalność eksportową dzisiejszej grupy Amazone. Synowie, wnuki i prawnuki Heinricha Dreyera w kolejnych latach wyznaczali znaczące kamienie milowe w rozwoju produktów i do dziś kontynuują historię sukcesu. Szczególnie w latach sześćdziesiątych prawdziwym bestsellerem stał się zawieszany dwutarczowy rozsiewacz nawozów ZA oraz legendarny siewnik D4. Nastała konieczność zwiększenia zdolności produkcyjnych i tak w Hude koło Oldenburga powstał pierwszy zakład filialny, który w 2009 roku został rozbudowany o zakład Hude-Altmoorhausen, w którym produkuje się nowoczesne siewniki do dużych powierzchni. Wraz z wejściem na rynek uprawy gleby, Amazone jako pierwszy producent skonstruował maszyny napędzane przez WOM do kombinacji z siewnikami. Od 1998 roku na rynek wprowadzane są również bierne maszyny uprawowe przez spółkę-córkę BBG Bodenbearbeitungsgeräte z Lipska – czytamy w komunikacie prasowym.

Szefowie Amazone_od lewej Christian i Justus Dreyer
Szefowie Amazone (od lewej) Christian Dreyer i Justus Dreyer © Amazone

Rok 2016 zaskoczył świat techniki rolniczej informacją o przejęciu przez Amazone fabryki produkującej pługi Vogel & Noot. Od tego czasu zakład w węgierskiej miejscowości Mosonmagyaróvár, znacznie powiększył możliwości produkcyjne i ofertę produktów.

Pielnik Schmotzer od Amazone zadziwia możliwościami

Mechaniczne zwalczanie chwastów powoli wraca do łask i nie odbywa się już za pomocą prostych narzędzi. Sztandarowym przykładem jest pielnik Schmotzer, którego pierwsze oficjalne pokazy w Polsce zorganizowała firma Amazone. Byliśmy na jednym z nich i zobaczyliśmy „kombajn” do mechaniczno-chemicznej walki z chwastami.
Czytaj dalej

W 2018 roku rozpoczął działalność nowy zakład produkcyjny Amazone w Bramsche niedaleko Osnabrück. W 2019 roku do Grupy Amazone dołączyła fabryka pielników Schmotzer Hacktechnik w Bad Windsheim. To firma, która w 2022 roku obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia.

2000 – 

to orientacyjna liczba pracowników Grupy Amazone

Amazone ma również gospodarstwo doświadczalne Wambergen przy zakładzie Hasbergen-Gaste. Prowadzone są tam długoterminowe badania nad uprawą roli w ramach Controlled Row Farming (CRF), czyli jednej z metod uprawy rzędowej.

Rozwój, ale zrównoważony

– Chcemy wnieść decydujący wkład w wyżywienie świata i wspomóc nasze rolnictwo innowacyjnymi pomysłami, aby dalej orientować się na przyszłość i zrównoważony rozwój – mówi dr Justus Dreyer.

 

Udziały w Grupie Amazone należą w całości do rodzin Dreyer. Zgodnie z umową pokoleniową, po prof. Heinzu Dreyerze i jego kuzynie Klausie Dreyerze, obecnie firmą rządzą znowu dwie osoby. To Christian Dreyer i dr Justus Dreyer.

– Widzimy trzy ważne zadania, z którymi musi się zmierzyć rolnictwo, które oczywiście wzajemnie na siebie wpływają. To ochrona cennych zasobów, zrównoważone zmniejszenie zużycia środków produkcji oraz większa precyzja dla zrównoważonego rozwoju i efektywności kosztów przy zachowaniu wysokiego poziomu plonów – dodaje Christian Dreyer.

Grupa Amazone produkuje dzisiaj rolnicze maszyny uprawowe bierne i aktywne, siewniki, rozsiewacze nawozów, pielniki oraz opryskiwacze polowe. Drugą nogą biznesową są maszyny komunalne do pielęgnacji parków i terenów zielonych oraz utrzymania dróg zimą. Ich produkcja odbywa się w zakładzie w Forbach we Francji.

Amazone eksponat z muzeum rolnictwa w gospodarstwie doświadczalnym Amaone znajdującym się w Wambergen przy zakładzie Hasbergen-Gaste
Eksponat z muzeum rolnictwa znajdującym się w gospodarstwie doświadczalnym Amazone w niemieckim Wambergen przy fabryce Hasbergen-Gaste © Traktor24
Amazone siewnik punktowy Precea 4500-2C Super
Siewnik punktowy Amazone Precea 4500-2C Super z automatyczną regulacją nacisku redlic SmartForce © Amazone
Amazone opryskiwacz przedni i pielnik Schmotzer
Ostatni znaczący zakup Grupy Amazone miał miejsce w 2019 r. Przejęto firmę Schmotzer Hacktechnik. To producent pielników, który w 2022 roku obchodził jubileusz 100-lecia istnienia © Traktor24
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym