Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pielnik Schmotzer od Amazone zadziwia możliwościami

Dodano: 12.05.2023
Amazone pielnik Schmotzer Venterra 2K 12 rzędów co 45 cm w burakach
Podczas tego przejazdu Schmotzer Venterra 2K wycinał siewki chwastów w 12 międzyrzędziach buraków cukrowych. O tym, że to zaawansowane technologicznie narzędzie, świadczy możliwość pracy jego sekcji roboczych w ramach systemu Section Control © Traktor24.pl

Mechaniczne zwalczanie chwastów powoli wraca do łask i nie odbywa się już za pomocą prostych narzędzi. Sztandarowym przykładem jest pielnik Schmotzer, którego pierwsze oficjalne pokazy w Polsce zorganizowała firma Amazone. Byliśmy na jednym z nich i zobaczyliśmy „kombajn” do mechaniczno-chemicznej walki z chwastami.

W roku 2018 Grupa Amazone przejęła od firmy Schmotzer dział produktów związanych z techniką uprawy międzyrzędowej. Od tego momentu pielniki tego producenta były powoli wdrażane do oferty Amazone i w końcu w maju 2023 r. trafiły na pokaz do Polski. Podczas naszej wizyty w gospodarstwie Przemysława Laskowskiego w miejscowości Brodnica w woj. wielkopolskim, pracował pielnik Schmotzer Venterra 2K. W jednym przejeździe wycinał siewki chwastów w 12 międzyrzędziach buraków cukrowych. Szerokość robocza wynosiła więc 12×45 cm, a praca odbywała się z prędkością 6-7 km/h.

Amazone pielnik Schmotzer widok z kamery
Oczami pielnika Schmotzer Venterra 2K jest kamera. Operator ciągnika widzi to co ona, ale tylko poglądowo, bo to jednostka sterująca kieruje pracą zespołu przesuwnego. Na nim poprzez TUZ zamontowany jest moduł narzędziowy z sekcjami roboczymi © Traktor24.pl
Amazone pielnik Schmotzer Venterra 2K moduł przesuwny
W pielniku Schmotzer Venterra 2K moduł przesuwny na ramie równoległobocznej ma zakres ruchu wynoszący aż 64 cm © Traktor24.pl

Jednostka sterująca i zespół przesuwny

Za oczy nowoczesnego pielnika Schmotzer Venterra 2K można uznać kamerę, która zamontowana jest na wysięgniku. Potrafi ona rozpoznać rośliny, których minimalna wielkość wynosi 2×2 cm. Zakres jej pola widzenia wynosi 150 cm. Oznacza to, że w burakach kontrolowała 3 rzędy rosnących roślin uprawnych. Jak zapewnia Amazone, kamera nie jest wrażliwa na pracę pod słońce. Z drugiej strony dzięki dwóm lampom działa również w nocy. W praktyce rolniczej rozwiązanie to pozwala pracować pielnikiem z prędkością do 15 km/h.

2x2cm – 

to minimalna wielkość rośliny uprawnej, jaką rozpozna kamera pielnika Schmotzer Venterra 2K

To co zobaczy kamera przetwarza komputer, który steruje zespołem przesuwnym. W pielniku Schmotzer Venterra 2K jest to rama równoległoboczna, której zakres ruchu wynosi aż 64 cm. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas pracy na zboczach. Solidna konstrukcja tego ważnego elementu pielnika pozwala na spokojne przesuwanie jego jednostki roboczej.

Amazone pielnik Schmotzer Venterra 2K tarcze osłaniające
Pielnik Schmotzer Venterra 2K miał w każdej sekcji roboczej zamontowane 3 gęsiostópki i po ich bokach 2 talerze ochronne. Można je łatwo unieść i tym samym wyłączyć z pracy, co odbywa się bez użycia narzędzi © Traktor24.pl

Zawór proporcjonalny obsługujący hydraulikę zespołu przesuwnego może działać szybciej lub wolniej. Dzięki temu zachowana jest jakość pracy niezależnie od zmian prędkości roboczej. Zapotrzebowanie na olej zespołu przesuwnego nie jest duże i wymaga przepływu zaledwie 9 l/min.

Moduł narzędziowy

Z zespołem przesuwnym pielnika Schmotzer Venterra 2K można połączyć różne moduły narzędziowe. To banalnie proste zadanie, bo do zaczepiania służy klasyczny TUZ. Wymiana jednego modułu na drugi zajmuje zaledwie kwadrans. To ważne, gdy pracujemy jednym pielnikiem i dwoma modułami narzędziowymi dostosowanymi do pielenia w uprawach z różnym rozstawem międzyrzędzi np. buraków i kukurydzy.

Schmotzer Venterra 2K pracujący podczas pokazu miał zaczepiony moduł narzędziowy kombinowany KPP-M. Jego rama ma prześwit wynoszący 80 cm. Każda sekcja robocza zamontowana w tym module posiada zawieszenie na równoległoboku i koło podporowe. Moduł ten może pracować w międzyrzędziach o szerokości od 15 cm wzwyż.

Amazone pielnik Schmotzer system szybkiej wymiany gęsiostópki (1)
Pielniki Schmotzer zyskały system beznarzędziowej i szybkiej wymiany gęsiostópek. Nazwano go Rapido i właśnie jest wprowadzany na rynek © Traktor24.pl

Sekcja robocza modułu KPP-M ma możliwość zamontowania do 5 narzędzi roboczych. Na polu Przemysława Laskowskiego pracował pielnik mający 3 gęsiostópki i 2 talerze ochronne z łożyskami bezobsługowymi. Ważne, aby zakładka elementów usuwających chwasty wynosiła minimum 2 cm. Dostępne są również takie narzędzia robocze jak m.in.: noże kątowe, dłuta pielące, tarcze tnące, talerze obsypujące i gwiazdy palcowe. Te ostatnie służą do niszczenia chwastów w rzędach roślin uprawnych.

Dostępny jest również moduł narzędziowy tzw. wysokiego przejścia KPP-L, w którym prześwit wynosi 100 cm. Wiadomo, dedykowany jest do pracy w kukurydzy i słoneczniku. Jego przeciwieństwem jest moduł wąskich szerokości rzędów EKP-S/M. W tym przypadku wysokość ramy wynosi 60 lub 80 cm. Ta wersja została skonstruowana z myślą o pracy w zbożach zasianych w rozstawie 25 cm.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Pielnik z Section Control

Co ma wspólnego pielnik z rolnictwem precyzyjnym? Okazuje się, że Schmotzer Venterra 2K może pracować w ramach systemu Section Control. Odpowiedź na postawione pytanie jest więc twierdząca. Pielnik korzysta z informacji dostarczanych ze zagregowanego z nim ciągnika mającego nawigację satelitarną. Dzięki temu podczas pracy na bieżąco powstaje mapa obrobionej powierzchni pola. W przypadku dojeżdżania do uwrocia pod skosem lub na klinach, indywidualne podniesienie danej sekcji roboczej następuje automatycznie, aby nie niszczyć roślin uprawnych. Wysokość podnoszenia wynosi 50 cm. Oczywiście odbywa się to za pomocą siłowników hydraulicznych. Zapotrzebowanie tego systemu na olej w przypadku pielnika 12-rzędowego to 35 l/min.

Opryskiwanie pasowe połączone z pieleniem

Podczas pokazu pielnika Schmotzer Venterra 2K, jego pracę wspierał opryskiwacz Amazone FT-P 1502. Był on zamontowany na przednim TUZ ciągnika. Z powodu napędu hydraulicznego pompy, jej zapotrzebowanie na olej wynosi również 35 l/min.

Amazone pielnik Schmotzer z opryskiwaczem_rozpylacz z kątem 40 stopni
Rozpylacze Row Fan 40-01E lub 02E skonstruowano do oprysku pasowego. Kąt ich pracy można łatwo zmienić z 40 na 7 stopni. Dzięki temu minimalna szerokość opryskiwania wynosi 10 cm © Traktor24.pl

Ciecz robocza ze zbiornika zamontowanego przed ciągnikiem trafia do elektrozaworów zamontowanych na pielniku. Stamtąd jest kierowana do rozpylaczy zamontowanych tak, aby podczas pracy pielnika nad rzędem rośliny uprawnej pracował jeden. To najlepszy z możliwych sposób mechaniczno-chemicznej walki z chwastami nazwany metodą zintegrowaną. Pozwala on w jednym przejeździe opielić i opryskać część pola. Jedynym minusem tego rozwiązania może być rozbieżność pomiędzy optymalnymi terminami wykonania tych zabiegów.

85% – 

aż o tyle może zostać zmniejszone zużycie herbicydów podczas zintegrowanej metody walki z chwastami


Ponadto metoda ta ma same zalety. Jedną z największych jest zmniejszenie zużycia cieczy roboczej i tym samym środków ochrony roślin. Amazone podaje, że w przypadku opryskiwania kukurydzy w pasach o szerokościach 12 cm z przerwami 75 cm, dawka zostaje zmniejszona z 300 do zaledwie 38 l/ha. Dzięki temu ujawnia się kolejna zaleta. Zbiornik o pojemności 1500 l wystarcza do opryskania ponad 31 ha.

Amazone pielnik Schmotzer Venterra 2K z opryskiwaczem pasowym
Przedni zbiornik, a właściwie opryskiwacz Amazone FT-P 1502, pozwala podczas pielenia jednocześnie opryskiwać rzędy roślin uprawnych. Dlatego zestaw ten można nazwać „kombajnem” do mechaniczno-chemicznej walki z chwastami © Traktor24.pl
Amazone pielnik Schmotzer Venterra 2K
Na liście wyposażenia sekcji roboczych pielnika znajdują się m.in. gwiazdy palcowe. Służą one do niszczenia chwastów w rzędach roślin uprawnych. Tak jak talerze ochronne również można je łatwo wyłączyć z pracy © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem