Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ile kosztuje bezorkowy kultywator Ozdoken Epsom SR 209?

Dodano: 12.02.2024
Ozdoken fot. Tomasz Kuchta
Ozdoken Epsom o szerokości roboczej 2,7 m to najpopularniejszy model maszyny do uprawy bezorkowej w ofercie firmy AB Group fot. Tomasz Kuchta

Na krajowym rynku już dobrze zadomowiły się tureckie siewniki marki Ozdoken sprzedawane w Polsce przez firmę AB Group. Od jakiegoś czasu oferta produktowa jest rozbudowywana, a przykładem tego może być kultywator przeznaczony do uprawy bezorkowej Ozdoken Epsom.

Wizytując stoisko firmy AB Group na targach Polagra Premiery 2024 naszą uwagę przykuł bezorkowy kultywator. Czym się wyróżnia ta konstrukcja oraz na ile została wyceniona?

Pierwszy w Polsce McCormick X6.616 sprzedany

Kilka miesięcy temu McCormick zapowiedział nowy model ciągnika o oznaczeniu X6.616. My zaś mieliśmy okazję odwiedzić rolnika, który zakupił pierwszy w kraju egzemplarz tego traktora. Co zadecydowało o jego wyborze? Ile należało za niego zapłacić?
Czytaj dalej

Rośnie zainteresowanie maszynami do uprawy bezorkowej

Jak aktualnie kształtuje się rynek maszyn bezorkowych? Co wpływa na jego rozwój?

Ok. 140 KM mocy maksymalnej 

– taką mocą powinien dysponować ciągnik, by móc efektywnie współpracować z 9-łapowym kultywatorem Ozdoken Epsom.

– W ostatnim sezonie zauważyliśmy duży wzrost zainteresowania maszynami do uprawy bezorkowej. Powodów takiego stanu rzeczy należy upatrywać w kilku kwestiach. Po pierwsze w wymogach Unii Europejskiej dot. ekoschematów.  Po drugie w wielu rejonach kraju sezon letnio-jesienny w zeszłym roku był bardzo suchy, przez co klasyczne pługi nie były się w stanie odpowiednio zagłębić w glebie. W tych realia dobrze odnalazły się zatem maszyny do uprawy bezorkowej, na które dzięki temu rolnicy częściej stawiali – tłumaczy Marcin Sawczenko, specjalista ds. sprzedaży w firmie AB Group.

Ozdoken 2 fot. Tomasz Kuchta
Ozdoken postawił na zabezpieczenie elementów roboczych sprężynami o sile wyzwolenia wynoszącej 700 kg fot. Tomasz Kuchta

Z informacji przekazanych przez naszego rozmówcę wynika, iż firma AB Group w zeszłym roku sprzedała na krajowym rynku kilkadziesiąt maszyn do uprawy bezorkowej. W tym roku spodziewany jest dalszy wzrost sprzedaży.

Turecki kultywator Ozdoken Epsom

Aktualnie najpopularniejszą maszyną do uprawy bezorkowej w ofercie firmy AB Group jest kultywator Ozdoken Epsom. Najczęściej wybieranym modelem jest maszyna o oznaczeniu SR 209. W tym wypadku mamy do czynienia z dziewięcioma elementami roboczymi pracującymi w dwóch rzędach na szerokości roboczej 2,7 m.

W maszynie zamontowano zabezpieczenie sprężynowe redlic typu non-stop z siłą wyzwolenia sprężyn wynoszącej 700 kg. Jak podkreśla Sawczenko, grządziele są wykonane z odlewów, dzięki czemu są zdecydowanie bardziej odporne na ścieranie.

Ozdoken 3 fot. Tomasz Kuchta
Maksymalna głębokość robocza sięga w tym przypadku do 45 cm fot. Tomasz Kuchta

– Całość wieńczy podwójny wał kolczasty, na którym głębokość roboczą maszyny możemy regulować hydraulicznie. Ciekawostką może być fakt, iż taka konstrukcja agregatu Epsom pozwala na hydrauliczne narzucenie wałów na maszynę np. na czas transportu po drogach publicznych, gdzie wówczas podnośnik będzie miał lżej, czy w czasie magazynowania, gdzie maszyna po prostu zajmie mniej miejsca – zaznacza przedstawiciel firmy AB Group.

Maksymalna głębokość robocza kultywatora Ozdoken Epsom wynosi do 45 cm. A co z zapotrzebowaniem na moc ciągnika?

– Widziałem w pracy z takim agregatem 6-cylindrowego, leciwego Ursusa o mocy nieco ponad 90 KM. ciągnik co prawda dawał radę, ale efektywnie z nim nie pracował. Dlatego ja sugeruję aby w przypadku 9-łapowej maszyny dysponować ciągnikiem o mocy ok. 140 KM, który umożliwi skuteczną pracę z prędkością 8 km/h – podsumowuje Marcin Sawczenko.

Dokładnie taka maszyna w opisanej powyżej konfiguracji jest obecnie wyceniana na 36 tys. zł netto.

Ozdoken 4 fot. Tomasz Kuchta
Siłownik do hydraulicznej regulacji głębokości roboczej umożliwia także narzucenie wałów nad maszynę – to może ulżyć podnośnikowi w czasie transportu lub ograniczyć miejsce niezbędne do przechowywania maszyny fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą