Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

John Deere zawarł umowę ze SpaceX. Teraz satelity Starlink pomogą rolnikom

Dodano: 16.02.2024

To pierwsza w historii techniki rolniczej umowa z firmą SpaceX, której właścicielem jest miliarder Elon Musk. Nic dziwnego, że zawarł ją koncern John Deere, bo przedsiębiorstwa te mają swoje siedziby w USA i są w tym kraju wiodącymi w swoich branżach. Dzięki temu porozumieniu, rolnicy korzystający z rolnictwa precyzyjnego John Deere zyskają dostęp do najnowocześniejszej usługi łączności satelitarnej.

Podczas przeglądu Väderstad Quality Check przydały się dwie wizytówki

Okres zimowy to najlepszy czas na przeglądy serwisowe i wielu producentów maszyn rolniczych realizuje je poprzez swoich dealerów. Szwedzki Väderstad również ma taki program i w jego ramach zaleca przede wszystkim sprawdzenie stanu technicznego siewników. Odwiedziliśmy jedno z przedsiębiorstw rolnych użytkujących takie dwie maszyny. W ramach Väderstad Quality Check serwisant z firmy Osadkowski oceniał stan 6-rzędowego Tempo T i 12-rzędowego Tempo V.
Czytaj dalej

John Deere ogłasza partnerstwo ze SpaceX, aby zwiększyć dostęp rolników do GPS oraz GMS dzięki komunikacji satelitarnej. Dzięki sieci Starlink rolnicy pożegnają się z kłopotami z łącznością i w pełni wykorzystają technologie rolnictwa precyzyjnego – czytamy w komunikacie prasowym.

Satcom oparty na Starlinkach

Dzięki umowie z firmą SpaceX koncern John Deere będzie wykorzystywać konstelację satelitów Starlink. Nowa usługa o nazwie Satcom zapewni rolnikom stabilny dostęp do zasięgu GPS i GSM. – Żeby aktywować to rozwiązanie i połączyć maszynę z John Deere Operations Center, dealerzy John Deere zainstalują wzmocniony terminal Starlink w kompatybilnych maszynach wraz z modemem JDLink 4G LTE – czytamy w komunikacie prasowym. Rozwiązanie Satcom będzie dostępne od drugiej połowy 2024 roku w ograniczonym zakresie w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii.

– Dostęp w gospodarstwie do zasięgu GPS i GSM wcale nie jest oczywisty. A przecież to dzięki tym technologiom rolnicy mogą m.in. starannie operować maszynami, żeby maksymalnie ograniczać omijaki i zakładki. Na nowoczesne, wydajne rolnictwo precyzyjne składa się szereg zaawansowanych technologii, które naszym zdaniem powinny być w zasięgu ręki każdego profesjonalisty – zauważa Bartosz Białas z John Deere Polska.

Nowa usługa John Deere o nazwie Satcom zapewni rolnikom stabilny dostęp do zasięgu GPS i GSM fot. materiały prasowe
Nowa usługa John Deere o nazwie Satcom zapewni rolnikom stabilny dostęp do zasięgu GPS i GSM fot. materiały prasowe

Satcom to skok technologiczny

Jak zapewnia John Deere, Satcom pozwoli na wydajne korzystanie z takich technologii jak autonomia, udostępnianie danych w czasie rzeczywistym, zdalna diagnostyka, ulepszone rozwiązania do samodzielnej naprawy i komunikacja M2M (machine-to-machine). To technologie, dzięki którym rolnictwo wkracza na kolejny poziom rozwoju technologicznego.

– Od ponad dwóch dekad John Deere jest liderem w branży sprzętu rolniczego, który wykorzystuje satelitarną technologię precyzyjnego naprowadzania. Teraz wprowadzamy usługę łączności satelitarnej do gospodarstw na dużą skalę, aby rolnicy, którzy mają problem z zasięgiem sieci komórkowej mogli wreszcie czerpać korzyści ze sprawnej łączności. Rozpoczęliśmy ten proces z myślą, aby dostarczać naszym klientom wartościowych rozwiązań. Partnerstwo ze SpaceX pozwala zaoferować rolnikom funkcjonalność, która spełni ich potrzeby dziś i w przyszłości – mówi   Jahmy Hindman, Senior Vice President & Chief Technology Officer w John Deere.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000