Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kubota pojawiła się w Europie 50 lat temu

Dodano: 17.01.2024
Obecnie najsilniejszym traktorem marki Kubota jest model M7173 o mocy maksymalnej 170 KM fot. materiały prasowe
Obecnie najsilniejszym traktorem marki Kubota jest model M7173 o mocy maksymalnej 170 KM fot. materiały prasowe

Kiedy Gonshiro Kubota w 1890 roku w japońskim mieście Osaka zakładał firmę Kubota, zapewne nie był w stanie przewidzieć jej losów. Dzisiaj już wiemy, że rozwinęła się do gigantycznych rozmiarów. Obecnie to koncern globalny, dla którego najważniejsze rynki mieszczą się w Azji, Ameryce Północnej i w Europie. Na naszym kontynencie Grupa Kubota działa od roku 1974, czyli właśnie świętuje jubileusz 50-lecia.

Grupa Kubota w Europie jest silna w budownictwie, pielęgnacji terenów zielonych i rolnictwie. Silniki wysokoprężne Kubota montowane są w różnorodnych pojazdach i uchodzą za produkty najwyższej jakości. Polscy rolnicy znają markę Kubota głównie z jej ciągników oraz maszyn, które produkowane są w fabrykach Kverneland Group. To efekt zakupu tej marki przez Grupę Kubota w 2012 r.

Rolnictwo 4.0 w leciwym ciągniku i maszynie. Tak, to możliwe

Na ogół myśląc o bardzo precyzyjnych, oszczędnych i nowoczesnych maszynach wpisujących się w realia rolnictwa precyzyjnego do głowy przychodzi nam jedynie nowy i drogi sprzęt. A gdyby tak stare, używane maszyny dało się unowocześnić w ramach rolnictwa 4.0 i dać im drugie życie. Tak, to możliwe.
Czytaj dalej

Kluczowe daty – 1974 i 2017

Pierwszy europejski oddział Grupy Kubota powstał we Francji w 1974 r. Kolejne w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Polsce i Turcji. Za krok milowy rozwoju Kuboty w Europie można uznać utworzenie w 2017 r. Kubota Holding Europe (KHE).  Obecnie firma zatrudnia w Europie około 5000 pracowników, a liczba lokalnych partnerów handlowych obejmuje 1300 dealerów i dystrybutorów.

20,4 miliarda dolarów – 

takie przychody w roku 2022 osiągnęła Grupa Kubota.

Centrum Innowacji w Europie (ICE) oraz Centrum badawcze KRDE, czyli ośrodek badawczo-rozwojowy z siedzibą we Francji opracowują nowe modele ciągników dla europejskich rolników. Dwa europejskie centra dystrybucji, NEDC w Alblasserdam (Holandia) i SEDC w Cavaillon (Francja) oraz centrum logistyczne o powierzchni 22 000 m2 z siedzibą w północno-wschodniej Francji dystrybuują części zamienne w Europie.

Grupa Kubota ma w Europie również fabryki. To powstała na północy Francji w 2015 r. fabryka ciągników Kubota Farm Machinery oraz Kubota Baumaschinen, fabryka maszyn budowlanych w Zweibrücken w Niemczech, założona w 1989 roku.

 

Kubota produkuje nie tylko sprzęt dla rolnictwa, ale wytwarza również m.in. miejskie systemy filtracji wody i nawadniania, rurociągi, pokrycia dachowe, obudowy i podziemne zawory wielkogabarytowe.

– Jako prezes Kubota Holding Europe wyrażam moją głęboką wdzięczność naszemu oddanemu zespołowi i lojalnym klientom, dealerom, dystrybutorom i partnerom w regionie. Tegoroczny jubileusz to podsumowanie 50 lat doskonałości i celebracja tego, co przed nami – powiedział Yasukazu Kamada.

W Polsce w ciągnikach miejsce trzecie

Kubota w roku 2023 zajęła w Polsce trzecie miejsce w rankingu sprzedaży nowych ciągników rolniczych. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych informuje, że w roku 2023 zarejestrowano w naszym kraju 1195 nowych traktorów tego producenta. Pozwoliło to osiągnąć udział w rynku wynoszący 11,6%.

Kubota jest w naszym kraju liderem w najsłabszych kategoriach mocy, czyli do 30 KM i w zakresie 31-50 KM. W sumie traktorów mieszczących się w tych ramach zarejestrowano w Polsce w 2023 r. 646 egzemplarzy. W kategorii mocy 141-200 KM ciągników tego producenta zarejestrowano 109 sztuk. Obecnie najsilniejszym traktorem marki Kubota jest model M7173 o mocy maksymalnej 170 KM. Co ciekawe jest w nim montowana 4-cylindrowa koncernowa jednostka napędowa Kubota o pojemności 6,1 l.

Polscy rolnicy znają markę Kubota głównie z jej ciągników oraz maszyn, które produkowane są w fabrykach Kverneland Group © TRAKTOR24.pl
Polscy rolnicy znają markę Kubota z jej ciągników oraz maszyn, które produkowane są w fabrykach Kverneland Group © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą