Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kubota pojawiła się w Europie 50 lat temu

Dodano: 17.01.2024
Obecnie najsilniejszym traktorem marki Kubota jest model M7173 o mocy maksymalnej 170 KM fot. materiały prasowe
Obecnie najsilniejszym traktorem marki Kubota jest model M7173 o mocy maksymalnej 170 KM fot. materiały prasowe

Kiedy Gonshiro Kubota w 1890 roku w japońskim mieście Osaka zakładał firmę Kubota, zapewne nie był w stanie przewidzieć jej losów. Dzisiaj już wiemy, że rozwinęła się do gigantycznych rozmiarów. Obecnie to koncern globalny, dla którego najważniejsze rynki mieszczą się w Azji, Ameryce Północnej i w Europie. Na naszym kontynencie Grupa Kubota działa od roku 1974, czyli właśnie świętuje jubileusz 50-lecia.

Grupa Kubota w Europie jest silna w budownictwie, pielęgnacji terenów zielonych i rolnictwie. Silniki wysokoprężne Kubota montowane są w różnorodnych pojazdach i uchodzą za produkty najwyższej jakości. Polscy rolnicy znają markę Kubota głównie z jej ciągników oraz maszyn, które produkowane są w fabrykach Kverneland Group. To efekt zakupu tej marki przez Grupę Kubota w 2012 r.

Rolnictwo 4.0 w leciwym ciągniku i maszynie. Tak, to możliwe

Na ogół myśląc o bardzo precyzyjnych, oszczędnych i nowoczesnych maszynach wpisujących się w realia rolnictwa precyzyjnego do głowy przychodzi nam jedynie nowy i drogi sprzęt. A gdyby tak stare, używane maszyny dało się unowocześnić w ramach rolnictwa 4.0 i dać im drugie życie. Tak, to możliwe.
Czytaj dalej

Kluczowe daty – 1974 i 2017

Pierwszy europejski oddział Grupy Kubota powstał we Francji w 1974 r. Kolejne w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Polsce i Turcji. Za krok milowy rozwoju Kuboty w Europie można uznać utworzenie w 2017 r. Kubota Holding Europe (KHE).  Obecnie firma zatrudnia w Europie około 5000 pracowników, a liczba lokalnych partnerów handlowych obejmuje 1300 dealerów i dystrybutorów.

20,4 miliarda dolarów – 

takie przychody w roku 2022 osiągnęła Grupa Kubota.

Centrum Innowacji w Europie (ICE) oraz Centrum badawcze KRDE, czyli ośrodek badawczo-rozwojowy z siedzibą we Francji opracowują nowe modele ciągników dla europejskich rolników. Dwa europejskie centra dystrybucji, NEDC w Alblasserdam (Holandia) i SEDC w Cavaillon (Francja) oraz centrum logistyczne o powierzchni 22 000 m2 z siedzibą w północno-wschodniej Francji dystrybuują części zamienne w Europie.

Grupa Kubota ma w Europie również fabryki. To powstała na północy Francji w 2015 r. fabryka ciągników Kubota Farm Machinery oraz Kubota Baumaschinen, fabryka maszyn budowlanych w Zweibrücken w Niemczech, założona w 1989 roku.

 

Kubota produkuje nie tylko sprzęt dla rolnictwa, ale wytwarza również m.in. miejskie systemy filtracji wody i nawadniania, rurociągi, pokrycia dachowe, obudowy i podziemne zawory wielkogabarytowe.

– Jako prezes Kubota Holding Europe wyrażam moją głęboką wdzięczność naszemu oddanemu zespołowi i lojalnym klientom, dealerom, dystrybutorom i partnerom w regionie. Tegoroczny jubileusz to podsumowanie 50 lat doskonałości i celebracja tego, co przed nami – powiedział Yasukazu Kamada.

W Polsce w ciągnikach miejsce trzecie

Kubota w roku 2023 zajęła w Polsce trzecie miejsce w rankingu sprzedaży nowych ciągników rolniczych. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych informuje, że w roku 2023 zarejestrowano w naszym kraju 1195 nowych traktorów tego producenta. Pozwoliło to osiągnąć udział w rynku wynoszący 11,6%.

Kubota jest w naszym kraju liderem w najsłabszych kategoriach mocy, czyli do 30 KM i w zakresie 31-50 KM. W sumie traktorów mieszczących się w tych ramach zarejestrowano w Polsce w 2023 r. 646 egzemplarzy. W kategorii mocy 141-200 KM ciągników tego producenta zarejestrowano 109 sztuk. Obecnie najsilniejszym traktorem marki Kubota jest model M7173 o mocy maksymalnej 170 KM. Co ciekawe jest w nim montowana 4-cylindrowa koncernowa jednostka napędowa Kubota o pojemności 6,1 l.

Polscy rolnicy znają markę Kubota głównie z jej ciągników oraz maszyn, które produkowane są w fabrykach Kverneland Group © TRAKTOR24.pl
Polscy rolnicy znają markę Kubota z jej ciągników oraz maszyn, które produkowane są w fabrykach Kverneland Group © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000