Czytaj dalej
Pielniki międzyrzędowe APV HM/HS dostępne są z ramami o 3 szerokościach: 3,13 m (HM/HS 3004 lub HM/HS 3006), 4,65 m (HM/HS 4506 lub HM/HS 4508) i 6,25 m (HM/HS 6008 lub HM/HS 6012). Dwie końcowe cyfry w oznaczeniach modeli wskazują oczywiście liczbę rzędów, które mogą być opielane w jednym przejeździe. Narzędzie przystosowane jest do pracy w rozstawach międzyrzędzi wynoszących 40-55 lub 60-80 cm, czyli m.in. w burakach i kukurydzy.
Narzędzie zawieszone jest na ciągniku poprzez ramę pośrednią, po której może przesuwać się rama główna z zamontowanymi na niej sekcjami roboczymi. Ten sposób regulacji jednostki roboczej pozwala na jej przesunięcie w lewo lub w prawo po 20 cm. W celu ustabilizowania toru jazdy pielnika standardowo montowane są 2 koła kołnierzowe.
W modelach z oznaczeniem HM, czyli ze sterowaniem hydraulicznym zakres rozstawu kół kołnierzowych może być zmieniany w zakresie 130-195 cm. Natomiast w pielnikach HS ze sterowaniem elektrohydraulicznym za pomocą kamery optycznej, zakres ten wynosi od 130 do 240 cm.
Pielnik międzyrzędowy APV HS prowadzony z wykorzystaniem kamery optycznej pracującej w trybie 3D Professional. Rozpoznaje ona nie tylko kolor, lecz również wysokości chwastów i rośliny uprawnej. Na podstawie tych danych określana jest lokalizacja rzędów. Sygnały z kamery są przetwarzane w terminalu w celu sterowania bocznym przesuwem ramy z sekcjami roboczymi. Kamera jest podłączona do intuicyjnego w obsłudze monitora.
tyle wynosi zakres ruchu góra-dół sekcji roboczej pielnika pielnika międzyrzędowego APV HM/HS.
Z kamery optycznej produkowanej przez firmę Claas korzysta wielu producentów pielników. Minimalna wielkość roślin uprawnych w rzędach powinna wynosić 2×2 cm. Kamera rozpoznaje od 2 do 3 rzędów, co w razie przepustów w jednym z nich pozwala czerpać informacje z drugiego.
Dostępne jest również automatyczne sterowanie pracą sekcji roboczych, które mogą być automatycznie unoszone i opuszczane w dowolnym momencie oraz liczbie. Praca ta wymaga zagregowania z pielnikiem ciągnika z nawigacją satelitarną i terminalem, w którym aktywna jest funkcja Section Control dowolnego producenta. Dzięki temu rozwiązaniu pielenie na polach o nieregularnym kształcie będzie możliwe do samego końca każdego międzyrzędzia. Nie będzie omijaków i z drugiej strony nie dojdzie do wycinania roślin uprawnych na ukośnych uwrociach i polach w kształcie klina.
Pielnik z funkcją kontroli sekcji ma fabrycznie montowane siłowniki hydrauliczne przy każdej z sekcji roboczych. To one w ramach pracy na podstawie nawigacji satelitarnej unoszą je i opuszczają. W połączeniu z kamerą optyczną pozwalającą na automatyczne przesuwanie sekcji lewo-prawo, można więc skompletować pielnik gotowy do pracy w ramach rolnictwa precyzyjnego.
Moduł narzędziowy wyposażony jest w sekcje zamontowane na równoległoboku osadzonym na łożyskach kulowych. Zakres ruchu góra-dół, tego ważnego elementu sekcji roboczej wynosi w sumie 40 cm.
Producent zapewnia, że specjalnie opracowane lemiesze tnące umożliwiają bardzo płaskie podcięcie międzyrzędzia. Tak delikatna ingerencja w glebę zmniejsza parowanie z niej wody, ale jest też wystarczająca do zniszczenia rosnących tam chwastów.
Zespoły pielące wykonane są ze stali Strenx 700. Natomiast elementy robocze w postaci gęsiostópek i lemieszy kątowych powstały ze stali Hardox. Zastosowanie tych ostatnich elementów roboczych eliminuje potrzebę stosowania obok rzędów roślin uprawnych elementów osłonowych w postaci np. talerzy.
Do usuwania siewek chwastów rosnących w rzędach rośliny uprawnej można użyć gwiazd pielących. APV zaproponował ich oryginalne wersje In-Row wykonane w całości ze stali. Każdy z elementów roboczych gwiazdy ma charakterystyczne wycięcia. Prace nad ich kształtem trwały zapewne długo, bo to jeden z najbardziej innowacyjnych elementów pielnika.
Za docisk elementów roboczych odpowiadają sprężyny. Głębokość podcięcia zmieniana jest poprzez korbkę, której wkręcanie/wykręcanie wpływa na wysokość zamontowanego przed sekcją roboczą koła podporowego. Jest ono odporne na przebicia i powinno wytrzymać wiele lat pracy pielnika. Skala liczbowa ułatwia równomierne ustawienia kół podporowych we wszystkich sekcjach.
Pielnik APV HM/HS 3004 lub HM/HS 3006 (z ramą 3,13 m) do transportu nie jest składany i jego szerokość wynosi 3,25 m. Za to pielniki HM/HS 4506, HM/HS 4508 (rama 6,25 m) i HM/HS 6008 lub HM/HS 6012 (rama 6,25 m), składane są do transportu hydraulicznie i wtedy ich szerokość wynosi zaledwie 2,5 m.