Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Dwa nowe pielniki całopowierzchniowe APV. Obrotowy i kruszący

Dodano: 02.12.2023
Nowe pielniki APV zostały zaprezentowane na targach Agritechnica 2023 w niemieckim Hanowerze. Do Polski trafią w przyszłym roku.© TRAKTOR24.pl
Nowe pielniki APV zostały zaprezentowane na targach Agritechnica 2023 w niemieckim Hanowerze. Do Polski trafią w przyszłym roku © TRAKTOR24.pl

Austriacka firma APV znana jest w naszym kraju z maszyn do wysiewu poplonów i pielęgnacji użytków zielonych. Właśnie umacnia się trzeci filar w postaci pielników APV. To narzędzia z różnymi obrotowymi elementami roboczymi pracującymi całopowierzchniowo.

Steyr Absolut 6280 CVT w ciężkiej uprawie bezorkowej

W naszym teście ciągnika Steyr Absolut 6280 CVT przyszła pora na wypróbowanie traktora w naprawdę wymagających warunkach. Jak Steyr poradzi sobie z głęboką uprawą przy wykorzystaniu kultywatora 3-belkowego?
Czytaj dalej

Nowe pielniki APV zostały zaprezentowane na targach Agritechnica 2023 w niemieckim Hanowerze. Do Polski trafią w przyszłym roku. Warto jednak już teraz zapoznać się z zakresem ich zastosowań i ciekawymi elementami roboczymi.

Pielnik obrotowy APV RW

Narzędzia te są nową generacją znanych pielników obrotowych APV RH. Gwiazdy pielące pozostały te same, ale zastosowano nowy układ ich zawieszenia. Dostępne są teraz 3 modele o szerokościach roboczych wynoszących: 6,15 m (RW 600 M1), 9,3 m (RW 900 M1) i 12,3 m (RW 1200 M1). Do transportu pielnik APV RW składany jest hydraulicznie i wtedy jego szerokość nie przekracza 3 m.

12,3 m – 

to największa szerokość robocza pielnika obrotowego APV RH.

Gwiazdy pielące nadal mają średnicę wynoszącą 500 mm. Zamontowane na ich obwodach proste pręty o średnicy 6 mm odpowiadają za wzruszanie gleby i niszczenie siewek chwastów. Producent zapewnia, że radzą sobie bardzo dobrze na polach z dużą ilością materii organicznej.

Gwiazdy pielące pielnika obrotowego APV RW mają średnicę wynoszącą 500 mm. fot materiały prasowe
Gwiazdy pielące pielnika obrotowego APV RW mają średnicę wynoszącą 500 mm. fot materiały prasowe

Pielnik obrotowy APV RW posiada innowacyjny układ zawieszenia gwiazd pielących złożony z ramion ze sprężynami umieszczonymi w metalowych obudowach. Przetyczki pozwalają zmieniać siłę nacisku na podłoże dla każdej gwiazdy pielącej do wartości 25 kg. Ponadto operator ciągnika może zmieniać nacisk dla wszystkich jednostek roboczych za pomocą hydrauliki.

25 kg – 

tyle wynosi maksymalny nacisk na glebę gwiazdy pielnika obrotowego APV RW.

Intensywność pracy gwiazd pielących reguluje się poprzez zmianę kąta ich natarcia na glebę. Dostępnych jest 5 ustawień w zakresie od 0 do 30 stopni. Zmianę przeprowadza się indywidualnie dla każdej gwiazdy pielącej.

Pielnik kruszący APV RC

Kolejnym pielnikiem pracującym całopowierzchniowo jest APV RC. Producent nazywa to narzędzie kruszącym z racji bardzo intensywnego rozbijania zaskorupienia gleby, a nawet niszczenia międzyplonów.

Pielnik APV RC wyposażono w gwiazdy pielące Yetter wyróżniające się samoostrzącymi końcówkami. fot materiały prasowe
Pielnik APV RC wyposażono w gwiazdy pielące Yetter wyróżniające się samoostrzącymi końcówkami. fot materiały prasowe

Pielnik APV RC wyposażono w gwiazdy pielące Yetter wyróżniające się samoostrzącymi końcówkami. Te trwałe elementy robocze wytrzymują pracę na tysiącach hektarów i nie ma potrzeby ich wymiany w trakcie eksploatacji. Każda z gwiazd pielących może oddziaływać na glebę z siłą do 30 kg.

30 kg – 

tyle wynosi maksymalny nacisk na glebę gwiazdy pielnika kruszącego APV RC.

Przydatną funkcją jest opcjonalne hydrauliczne wyłączanie sekcji roboczych, z których każda ma szerokość 1,5 m. Pielnik kruszący APV RC może również pracować w uprawach redlinowych.

 

Na targach Agritechnica 2023 firma APV zaprezentowała również klasyczny pielnik międzyrzędowy, ale z unikatowymi rozwiązaniami technicznymi i przygotowaniem do pracy w ramach rolnictwa precyzyjnego. Wkrótce zaprezentujemy go na portalu Traktor24.

Dostępne są 3 modele tego narzędzia o szerokościach roboczych wynoszących: 6,15 m (RC 600 M1), 9,2 m (RC 900 M1) i 12,3 m (RC 1200 M1). Do transportu pielnik APV RC składany jest hydraulicznie i wtedy jego szerokość nie przekracza 3 m. Modele RC 900/12000 dzięki zintegrowanemu składaniu typu V, mieszczą się nawet w szerokości 2,65 m.

Dostępne są 3 modele pielnika kruszącego APV RC o szerokościach roboczych wynoszących: 6,15 m (RC 600 M1), 9,2 m (RC 900 M1) i 12,3 m (RC 1200 M1). fot materiały prasowe
Dostępne są 3 modele pielnika kruszącego APV RC o szerokościach roboczych wynoszących: 6,15 m (RC 600 M1), 9,2 m (RC 900 M1) i 12,3 m (RC 1200 M1). fot materiały prasowe
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą