Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pöttinger Tegosem stworzony do siewu poplonów

Dodano: 01.02.2024
Pielnik RotocareE V 6600 z siewnikiem Tegosem fot. mat. prasowe
Pielnik RotocareE V 6600 z siewnikiem Tegosem fot. mat. prasowe

Pöttinger proponuje agregaty Tegosem w oparciu o uniwersalny siewnik do polonów o tej samej nazwie. Maszyny te mają się zdaniem producenta idealnie sprawdzić przy siewie poplonów.

Puchacze, zbieracze i apacze na targach Polagra Premiery 2024

W rolnictwie trwa kryzys wynikający z niskiej opłacalności produkcji, a na targach rolniczych spotkamy tłumy zwiedzających. Czyż to nie paradoks? O wyjaśnienie tego fenomenu pokusił się jeden z handlowców obecny na stoisku wystawienniczym w Poznaniu.

Czytaj dalej

Poplony to nieodłączny element zmianowania, zapewniający stabilizację plonów w okresie wieloletnim. Są one obecnie także jednym z obowiązkowych działań rolników występujących o dopłaty obszarowe.

Siew poplonów w technologii Pöttingera

Od kilkunastu lat konstrukcje maszyn austriackiego producenta oferują coraz lepsze rozwiązania siewu poplonów. Łączą one w sobie kryteria oszczędności zużycia energii oraz pracy ludzkiej.

Wychodzą one też naprzeciw wymaganiom prośrodowiskowym w ramach ekoschematu – Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, gdzie dobrze wpisują się w praktyki uproszczonych systemów uprawy oraz wymieszania słomy z glebą.

Koncepcja siewu poplonów ścierniskowych Pöttingera jest oparta na połączeniu w agregat Tegosem uniwersalnych maszyn do płytkiej uprawy ścierniska i/lub mieszania słomy z glebą z uniwersalnym siewnikiem pneumatycznym do poplonów.

Siewnik Tegosem 200 na sztywnej bronie wirnikowej Lion 303 fot. mat. prasowe
Siewnik Tegosem 200 na sztywnej bronie wirnikowej Lion 303 fot. mat. prasowe

Dodajmy, że tu przy okazji realizowana jest praktyka o nazwie „Wymieszanie słomy z glebą”.

Pöttinger Tegosem – co trzeba o nim wiedzieć

Maszyną podstawową w agregacie Tegosem mogą być brony talerzowe zawieszane lub przyczepiane z różnymi sekcjami wałów ugniatająco-wyrównujących albo kultywatory ścierniskowe zawieszane lub przyczepiane z sekcjami wałów.

Siewnik pneumatyczny do poplonów jest nabudowywany na dyszlu lub ramie maszyny podstawowej, a napęd sekcji wysiewających, w zależności od szerokości roboczej, jest elektryczny lub hydrauliczny z ciągnika.

Nasiona poplonów są przenoszone przewodami w strumieniu powietrza i rzucane w mulcz przy pomocy deflektorów – wylotów z płytą rozdzielczą, rozmieszczonych przed sekcją wałów. Dzięki temu materiał siewny jest równomiernie rozmieszczony poprzecznie. Nasiona są dobrze wymieszane i dociśnięte glebą, co zapewnia im właściwe warunki kiełkowania.

Siewnik do poplonów Tegosem może współpracować także z agregatami Terrasem fot. mat. prasowe
Siewnik do poplonów Tegosem może współpracować także z agregatami Terrasem fot. mat. prasowe

Dawkowanie nasion poplonów jest sterowane z kabiny ciągnika przy pomocy specjalnego terminalu firmowego lub uniwersalnych rozwiązań Isobus.

Korzyści ze stosowania agregatu Tegosem

Agregat Tegosem z powodzeniem może być użyty do siewu poplonów w tradycyjnie uprawioną rolę. Zalet zastosowania takiej maszyny zdaniem producenta jest naprawdę wiele, a spośród nich należy wymienić m.in.:

– zabieg jednoprzejazdowy – duża wydajność, oszczędność paliwa i pracy, skrócenie okresu agrotechnicznego;

– utrzymanie równej powierzchni pola;

– płytka uprawa zgodnie z wymogami prośrodowiskowymi;

– dobre wymieszanie mulczu z glebą;

Tegosem z kultywatorem Terria 4040 ma bardzo szeroki zakres zastosowania fot. mat. prasowe
Tegosem z kultywatorem Terria 4040 ma bardzo szeroki zakres zastosowania fot. mat. prasowe

– zapewnienie dobrych warunków wzrostu poplonów;

-oszczędność wody glebowej;

– ochrona powierzchni gleby przed wysychaniem do czasu pokrycia roślinami poplonowymi;

– ograniczenie wzrostu chwastów.

Użycie agregatu Tegosem pozwala nie tylko na siew poplonów. Posiadanie wbudowanej brony talerzowej lub kultywatora przyda się do wielu innych prac w gospodarstwie. Przyniesie to generalnie zmniejszenie kosztów użycia tej maszyny do uprawy roli.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami