Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Siewnik Pöttinger Vitasem po liftingu. Co się zmieniło?

Dodano: 26.02.2024

Dobrze znany polskim rolnikom siewnik Pöttinger Vitasem doczekał się modernizacji. Jakie usprawnienia w swojej konstrukcji zastosował austriacki producent?

Od teraz obsługa siewnika ma być jeszcze łatwiejsza, korzystanie z niego ma być bardziej komfortowe, a dodatkowo sama maszyna ma oferować większą wydajność pracy. Wizualnie zauważymy również, iż nowy Vitasem odróżnia się nieco od poprzednika kolorystycznie.

Targi Agrotech Kielce 2024 już niebawem

Tegoroczna, już 29. edycja targów Agrotech nadciąga wielkimi krokami. Zapowiada się, iż wystawa w roku 2024 będzie dużo większa, niż w roku 2023. Jakie firmy przygotują tam swoje stoiska?

Czytaj dalej

Uniwersalny jak Vitasem

Pöttinger zapewnia, iż mechaniczny siewnik Vitasem jest maszyną wszechstronną, która dzięki szerokiej możliwości jej konfiguracji może pracować w każdych warunkach i w gospodarstwach o każdej wielkości.

Znajduje to odzwierciedlenie w dostępnych szerokościach roboczych od 2,5 do 4,0 m, a także w możliwości kombinacji z różnymi maszynami do przygotowania gleby do siewu.

Nawet o 25 proc. – 

zwiększona została pojemność zbiorników na nasiona względem poprzedniej wersji siewnika. Obecnie w zależności od modelu i opcji zbiorniki pomieszczą od 530 do 1700 litrów.

Dostępne są redlice ciągane, jednotalerzowe i podwójne redlice talerzowe. Różne rozstawy rzędów od 12 do 15 cm i docisk redlic od 25 do 60 kg (nowość) w zależności od modelu i wariantu maszyny, są zdaniem producenta w stanie zaspokoić wszystkie wymagania praktyków.

Większe zbiorniki na nasiona

W porównaniu do poprzedniej generacji pojemność zbiorników wszystkich modeli została zwiększona nawet o 25 proc. Ich pojemność waha się teraz od 530 do 1700 litrów, w zależności od modelu i opcji. Zmniejsza to częstotliwość napełniania, zapewnia krótsze przestoje, a tym samym pozwala na uzyskanie większej wydajności.

Duży otwór załadunkowy jest dostosowany do napełniania zbiornika z popularnych big bagów lub przy pomocy ładowarki, z kolei szeroki wspornik worka ułatwia ręczne napełnianie.

Ergonomicznie ukształtowane poręcze przymocowane do skrzyni nasiennej, czy szeroki pomost załadunkowy, zapewniają bezpieczne i wygodne wchodzenie oraz przebywanie na pomoście.

System dozowania multi

Unikatowe dozowanie ziarna jest rozwiązaniem wyróżniającym siewniki Vitasem. Dla szerokiego zakresu zastosowań postawiono na dwa całkowicie niezależne aparaty dozujące połączone w jednej obudowie. To pozwala na szybkie przestawienie dozowania z siewu nasion normalnych, do siewu nasion drobnych. Dostępne są różne wkładki redukcyjne, co pozwala jeszcze bardziej zwiększyć możliwości wysiewu.

Głównym celem tego rozwiązania jest dokładne ustawienie pożądanych dawek wysiewu i optymalne przestrzenne rozmieszczenie roślin.

Pottinger Tegosem 11 fot. mat. prasowe
Jakie usprawnienia wprowadzono w zmodernizowanej wersji siewnika mechanicznego Pöttinger Vitasem? fot. mat. prasowe

Praktyczna obsługa

Cała obsługa maszyny odbywa się po lewej stronie i jak podkreśla producent jest prosta oraz komfortowa. Po tej stronie przeprowadzana jest również próba kręcona z tej strony jest dostęp do pomostu załadunkowego.

Prawidłowa kalibracja jest niezbędna do równomiernego rozmieszczenia nasion, a w konsekwencji do jednorodnych wschodów na polu. Pöttinger uprościł proces kalibracji dzięki licznym przydatnym funkcjom, które zapewniają, że to, co ma być wysiane, dotrze do redlicy.

Próba kręcona jest standardowo przeprowadzana mechanicznie za pomocą korby kalibracyjnej. Elektryczne wspomaganie kalibracji jest dostępne jako opcja dla maszyn z mechanicznym napędem dozującym. Zamiast ręcznego kręcenia jest tu silnik, który obraca się ze stałą prędkością.

Główną zaletą nowej wersji siewnika jest stały wgląd w wanienki kalibracyjne. Oznacza to, że ilości dozowania w każdym rzędzie są monitorowane i mogą być od razu korygowane – w przypadku nieprawidłowo ustawionej jednostki dozującej. Rynienki można wygodnie wyjąć z boku lub też z poziomu pomostu załadunkowego. Zwiększa to elastyczność podczas kalibracji.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami