Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pöttinger Polska coraz mocniejszy w maszynach uprawowych i siewnych

Dodano: 30.09.2023
W roku finansowym 2022/2023 (stan na dzień 31.07.2023) maszyny uprawowe i siewne stanowiły 43% obrotu Pöttinger Polska © Traktor24.pl
W roku finansowym 2022/2023 (stan na 31.07.2023) maszyny uprawowe i siewne stanowiły 43% obrotu Pöttinger Polska © Traktor24.pl

W naszym kraju popularność maszyn uprawowo-siewnych marki Pöttinger dogania maszyny zielonkowe tego producenta. Dlatego należy już teraz zrewidować postrzeganie austriackiej marki jako mocnej tylko w sprzęcie do zbioru zielonek.

Pöttinger rozpoczyna każdy rok obrotowy 1 sierpnia i kończy 31 lipca. Znamy już więc wyniki finansowe za taki przedział czasowy w latach 2022/2023. W ujęciu globalnym obrót wyniósł 641 mln euro i porównując do poprzedniego roku obrotowego był wyższy o 26,9%. Pisaliśmy już o tym tutaj.

Rolnicza stacja pogody pomaga więcej niż się wydaje

W CGFP Wojnowo każda decyzja o wykonaniu pracy polowej waży dużo. Powodem jest skala produkcji rolnej prowadzona na powierzchni ok. 5000 ha gruntów uprawnych. Okazuje się, że nowoczesna rolnicza stacja pogody wspierana sztuczną inteligencją pomaga szefostwu tego dużego przedsiębiorstwa zarządzać zadaniami od uprawy, poprzez siew i ochronę roślin na zbiorach kończąc. Bardziej niż mogłoby się wydawać.

Czytaj dalej

Pöttinger Polska ze wzrostem 35%

Firma Pöttinger Polska zamknęła rok obrotowy 2022/2023 (stan na 31 lipca 2023 r,) sprzedażą na poziomie 35,6 mln euro. Porównując do roku finansowego 2021/2022, to duży wzrost, bo ponad 35-procentowy.  Wynik ten jest więc lepszy o ponad 10% od podsumowania globalnego tego producenta.

Tak dobre wyniki sprzedażowe w ujęciu finansowym nie osiągnęliśmy tylko dzięki podwyżkom cen maszyn, które w branży były powszechne. U nas wyniosły one średnio 13-14 procent, czyli po ich odliczeniu i tak wygenerowaliśmy wzrosty – wyjaśnia Juliusz Tyrakowski, dyrektor sprzedaży Pöttinger Polska.

Dwie silne nogi

W 2024 roku polski oddział austriackiego producenta z logo koniczynki będzie świętował 25- lecie swojego istnienia. Obecnie zatrudnia 15 pracowników i ma 20 dealerów. Nowi partnerzy w tej sieci to Kisiel i Urson oraz firma Anderwald, która powróciła po kilku latach nieobecności.

43% – 

tyle wyniosła sprzedaż maszyn uprawowych i siewnych Pöttinger w Polsce w roku finansowym 2022/2023 (stan na 31.07.2023).

W ostatnim roku finansowym maszyny zielonkowe liczone z przyczepami samozbierającymi stanowiły 57% obrotu Pöttinger Polska. Oznacza to, że 43% przychodów ze sprzedaży wygenerowały maszyny uprawowe i siewne. Jeżeli trend ten się utrzyma, to być może już w przyszłym roku maszyny zielonkowe nie będą już generowały dla austriackiego producenta największych obrotów w Polsce. Niezależnie od tego ci się wydarzy, już dzisiaj trzeba zweryfikować postrzeganie marki Pöttinger. To już producent równie mocy w maszynach do zbioru zielonek, jak i w sprzęcie do uprawy oraz siewu.

Juliusz Tyrakowski, dyrektor sprzedaży Pöttinger Polska © Traktor24.pl
Juliusz Tyrakowski, dyrektor sprzedaży Pöttinger Polska © Traktor24.pl

MaterMacc tylko od dealera Pöttinger

W listopadzie 2022 r. firma MaterMacc została przejęta przez Pöttingera. Dla austriackiego producenta oznacza to uzupełnienie oferty, zwłaszcza w zakresie siewników punktowych, których nie posiadał. Na sprzedaż tych maszyn pod marką Pöttinger musimy jednak poczekać.

– Przejęcie od koncernu Lovol włoskiej firmy MaterMacc, będącej producentem cenionych siewników punktowych uzupełniło nasze portfolio maszyn do siewu. Całkowite połączenie i pełna integracja z systemami Pöttinger nastąpi jednak za 2-3 lata. Pierwsze maszyny MaterMacc trafiły już do naszych wybranych dealerów. Podkreślam to bardzo mocno, legalna dystrybucja MaterMacca odbywa się w Polsce tylko poprzez dealerów marki Pöttinger – wyjaśnia bez cienia wątpliwości Juliusz Tyrakowski.

Wszyscy potrzebujemy rolnictwa!

Firma Pöttinger stawia sobie za cel nie tylko rozwijanie maszyn, ale również takiego ich wpływu na środowisko, który zapewni zrównoważone i wieloletnie gospodarowanie.

– Stąd nasza oferta rynkowa w pełni wpisuje się w wymogi ekoschematów „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”, określone rozporządzeniem MRiRW z marca br. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Jesteśmy przygotowani do nowych wyzwań i to pozwala nam w tych trudnych czasach myśleć pozytywnie o przyszłości – dodaje Juliusz Tyrakowski.

Pöttinger na targach Agro Show 2023 zaprezentował paletę maszyn uprawowo-siewnych © Traktor24.pl
Pöttinger na targach Agro Show 2023 zaprezentował paletę maszyn uprawowo-siewnych © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje