Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Użytek zielony czeka na pierwsze zabiegi pratotechniczne. Firma APV radzi co robić i ogłasza promocje

Dodano: 03.04.2024

Pierwsze wiosenne zabiegi na użytkach zielonych mają kolosalne znaczenie. Decydują o uzyskiwanych plonach pasz – zarówno ich wysokości jak i jakości. Dlatego tak ważne jest terminowe wykonanie tych zabiegów pratotechnicznych z użyciem odpowiedniego sprzętu. Znany specjalista w tej dziedzinie, jakim jest austriacki APV, radzi co robić i czym pracować?

APV posiada w ofercie maszyny dostosowane do różnych zadań, zaczynając od lekkiego podsiewu na intensywnej renowacji użytków zielonych kończąc.

Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje

Na polskich polach rozpoczęła się rewolucja autonomiczna. Jak historycy będą szukać jej początku, to właśnie dla nich go podajemy – lata 2023/2024. Spory udział w jej krzewieniu ma firma Agrihandler, która jest generalnym importerem ciągników autonomicznych kilku producentów. Przetestowaliśmy najmocniejszego z nich z kultywatorem i aktywnym agregatem uprawowo-siewnym. Praca ciągnika autonomicznego AgXeed odbywała się z dokładnością 2,5 cm.
Czytaj dalej

Wybór mieszanki do podsiewu

Podsiew użytku zielonego pozwala dać mu drugie życie. W stwierdzeniu tym nie ma cienia przesady. Wczesna wiosna jest idealnym terminem do przeprowadzenia takiego zabiegu. Temperatury są już odpowiednio wysokie, a w glebie jest wystarczająca ilość wilgoci. Po określeniu jakich gatunków roślin brakuje, należy wybrać odpowiednią mieszankę.

76 000 zł netto – 

tyle wraz z transportem, kosztuje 3-metrowy agregat APV GK 300 M1. To maszyna w wyposażeniu Full Edition obejmującym: oświetlenie LED, włókę wyrównującą, platformę, płytki rozsiewające, siewnik pneumatyczny PS 200 M1 lub multidozownik MDP 100 M1 z dmuchawą elektryczną wraz z modułem sterującym 5.2 oraz zestawem czujników (GPS, pozycji TUZ hydrauliczny). Cena 76 tys. zł netto obowiązuje do 15 kwietnia 2024 roku.

– Konstruujemy mieszankę, w której wykorzystujemy najbardziej intensywne gatunki traw pastewnych, takie jak życice, tymotka łąkowa czy kostrzewa łąkowa oraz rośliny bobowate, jak koniczyna, lucerna czy bobik. Trawy te wypadają najszybciej, a zapewniają dużą wartość pokarmową, natomiast rośliny bobowate znacząco zwiększające zawartość białka w paszy, posiadają właściwości poprawiające strukturę gleby, m.in. poprzez zwiększanie zawartości organicznej, ułatwianie retencji wody, poprawę przewiewności oraz dostarczanie składników odżywczych do gleby. Ponadto, rośliny bobowate posiadają zdolność do pobierania azotu atmosferycznego, co przyczynia się do naturalnego wzbogacania gleby w ten ważny pierwiastek – informuje firma APV.

We wzruszoną przez zęby brony chwastownika ruń z cząstkami gleby, trafiają wysiewane rzutowo nasiona fot. materiały prasowe
We wzruszoną przez zęby brony chwastownika ruń z cząstkami gleby, trafiają wysiewane rzutowo nasiona fot. materiały prasowe

Wybór maszyny do podsiewu

Maszyna do podsiewu użytku zielonego powinna wykonywać w jednym przejeździe kilka zabiegów. Pierwszym jest włókowanie pozwalające wyrównać powierzchnię, co jest warunkiem pracy kolejnych zespołów agregatu. Segment z palcami sprężystymi odpowiada za bronowanie, które usuwa obumarłe w czasie zimy części roślin i tworzy miejsce dla nowych. Następnie we wzruszoną ruń z cząstkami gleby trafiają wysiewane rzutowo nasiona. Za ich dogniatanie odpowiada wał. Dzięki niemu wciśnięte w podłoże nasiona mają możliwość skiełkować i rozpocząć wzrost. Właśnie tak zbudowany jest agregat APV GK 300 M1 Full Edition. Maszyna ta może służyć nie tylko do podsiewu użytku zielonego, ale również do jego zakładania.

76 000 zł netto – 

tyle wraz z transportem, kosztuje 6-metrowa brona APV GS 600 M1. To narzędzie w wyposażeniu Full Edition obejmującym: oświetlenie LED, resorowaną włókę wyrównującą, platformę, zestaw montażowy siewnika i sam siewnik PS 300 M1 z dmuchawą elektryczną wraz z modułem sterującym 5.2 oraz zestaw czujników (kołowy + pozycji TUZ montowany na cięgle górnym). Cena 76 tys. zł netto obowiązuje do 15 kwietnia 2024 roku.

–  Agregaty GK to kombinacja do użytków zielonych złożona z brony chwastownika i wału dogniatającego, które można rozdzielić, świetnie sprawdza się również na stromych terenach. Agregaty GK umożliwiają zarówno umiarkowane, jak i wzmożone zabiegi pielęgnacyjne na intensywnie użytkowanych łąkach i pastwiskach. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań związanych z obsługą maszyny, doradcy i dział serwisu APV służą fachową poradą – czytamy w komunikacie prasowym.

Maszyna do podsiewu użytku zielonego powinna wykonywać w jednym przejeździe kilka zabiegów: włókowanie, bronowanie, wysiew nasion i dogniatanie. Właśnie tak zbudowany jest agregat APV GK 300 M fot. materiały prasowe
Maszyna do podsiewu użytku zielonego powinna wykonywać w jednym przejeździe kilka zabiegów: włókowanie, bronowanie, wysiew nasion i dogniatanie. Właśnie tak zbudowany jest agregat APV GK 300 M fot. materiały prasowe

Brona chwastownik APV GS

Narzędziem pozwalającym wykonać zabieg usuwania obumarłych w czasie zimy części roślin jest brona chwastownik APV GS. To technicznie dokładnie ten sam element, jaki montowany jest w agregacie APV GK. – Brona chwastownik do użytków zielonych APV GS pielęgnuje podłoże w kompleksowy sposób. Wyrywa obumarłą trawę, tworząc miejsce dla nasion oraz napowietrza glebę, co pobudza naturalny rozwój i kiełkowanie roślin – podaje firma APV.

23 100 zł netto – 

tyle wraz z transportem, kosztuje siewnik pneumatyczny PS 200 M1 D w wersji nawozowej. Oznacza to, że w cenie standardowego siewnika oferowana jest jego wersja „D”, którą oprócz do wysiewu poplonów/traw, można wykorzystywać również do rozprowadzania nawozów. Cena 21,3 tys. zł netto obowiązuje do 15 kwietnia 2024 roku.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+