Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Fendt wciąż na fali wzrostowej

Dodano: 13.11.2023
Fendt z roku na rok sprzedaje coraz więcej ciągników fot. mat. prasowe
Fendt z roku na rok sprzedaje coraz więcej ciągników fot. mat. prasowe

W ramach targów Agritechnica 2023 odbyła się międzynarodowa konferencja marki Fendt. Sporo mówiono tam o sytuacji całej firmy. Jakie liczby ją opisują?

Rolnictwo 4.0 w leciwym ciągniku i maszynie. Tak, to możliwe

Na ogół myśląc o bardzo precyzyjnych, oszczędnych i nowoczesnych maszynach wpisujących się w realia rolnictwa precyzyjnego do głowy przychodzi nam jedynie nowy i drogi sprzęt. A gdyby tak stare, używane maszyny dało się unowocześnić w ramach rolnictwa 4.0 i dać im drugie życie. Tak, to możliwe.

Czytaj dalej

Pomimo trudnej sytuacji w rolnictwie wyniki generowane przez Fendta wciąż utrzymują tendencje wzrostowe. Na co obecnie stawia ten producent?

Fendt sprzedaje coraz więcej ciągników

Z informacji przekazanych przez przedstawicieli marki Fendt wynika, iż ten niemiecki producent na przestrzeni ostatnich lat może pochwalić się niemal niezachwianym wzrostem sprzedaży jednostkowej. Dla przykładu w roku 2017. Fendt sprzedał ok. 15 tys. ciągników, a w bieżącym roku spodziewana jest sprzedaż przekraczająca 21 tys. traktorów.

345 mln euro 

– tyle wyniosą całkowite wydatki inwestycyjne marki Fendt w latach 2022 i 2023. Najwięcej z tej puli, bo aż 190 mln euro, trafi do fabryki w Marktoberdorfie.

Od kilku lat Fendt odnotowuje wzrost sprzedaży ciągników, jak również wzrost sprzedaży traktorów przeznaczonych na eksport fot. zrzut ekranu z konferencji Fendt
Od kilku lat Fendt odnotowuje wzrost sprzedaży ciągników, jak również wzrost sprzedaży traktorów przeznaczonych na eksport fot. zrzut ekranu z konferencji Fendt

Co równie istotne, wraz ze wzrostem sprzedaży rośnie również udział ciągników trafiających na eksport. W 2017 r. było to 66 proc. traktorów, a w bieżącym roku już 71 proc.

Fendt stawia na inwestycje

Nie mniej imponująco wygląda rosnący poziom wydatków Fendta na badania i rozwój ciągników. Dość wspomnieć, iż w 2017 r. na ten cel przeznaczono 69,5 mln euro, a w roku 2023 aż 147,5 mln euro.

Całkowite inwestycje marki Fendt w 2022 i 2023 r. wyniosą 345 mln euro. Z tej puli najwięcej, bo aż 190 mln euro trafi do fabryki w Marktoberdorfie. Poważnie dokapitalizowane zostaną także 4 inne fabryki zlokalizowane w Niemczech. Spośród zagranicznych inwestycji 20,1 mln euro przeznaczone zostanie do włoskiej fabryki kombajnów w Breganze.

Jedną z najciekawszych nowości prezentowanych na targach Agritechnica 2023 w Hanowerze jest elektryczny Fendt e100 V Vario fot. mat. prasowe
Jedną z najciekawszych nowości prezentowanych na targach Agritechnica 2023 w Hanowerze jest elektryczny Fendt e100 V Vario fot. mat. prasowe

Wraz ze zwiększaniem mocy produkcyjnych wzrosty obserwujemy także w kategorii zatrudnienia. W 2017 r. Fendt zatrudniał niespełna 5 tys. pracowników, a w roku 2023 ponad 7,7 tys.

Stabilny wzrost AGCO

Z prezentacji dowiedzieliśmy się także, iż cały koncern AGCO bardzo dobrze radzi sobie z realizacją strategii, którą jakiś czas temu zaczął wdrażać. Dla przykładu inwestycje w badania i rozwój wzrosły między rokiem 2020, a 2023 aż o 59 proc. W ujęciu wartościowym oznacza to wzrost z pułapu 343 mln euro w 2020 r., do aż 543 mln euro w bieżącym roku.

Dane liczbowe jasno pokazują, iż koncert AGCO rośnie we wszystkich wskazanych kategoriach - inwestycje w badania i rozwój, liczba patentów oraz sprzedaż netto i marża operacyjna fot. zrzut ekranu z konferencji Fendt
Dane liczbowe jasno pokazują, iż koncert AGCO rośnie we wszystkich wskazanych kategoriach – inwestycje w badania i rozwój, liczba patentów oraz sprzedaż netto i marża operacyjna fot. zrzut ekranu z konferencji Fendt

Warto wspomnieć, iż w tym samym okresie koncern AGCO odnotował również 60-procentowy wzrost sprzedaży netto. Stabilny wzrost dostrzegany jest też przy wskaźniku marży operacyjnej.

Jeszcze lepiej aspekt innowacji prezentowany jest w ujęciu zarejestrowanych patentów, gdzie między rokiem 2018, a 2023 nastąpił wzrost aż o 91 proc. z 115 do 220 patentów.

Spółka AGCO z Trimble

Jakiś czas temu media obiegła informacja o zawiązaniu spółki joint venture między koncernem AGCO, a firmą Trimble, o czym szerzej opowiedział w swoim wystąpieniu dyrektor generalny AGCO, Eric Hansotia.

Nasza spółka joint venture z Trimble jest największą w historii naszej firmy i największą w historii umową dotyczącą technologii rolniczej, a my nie zwalniamy tempa – zaznaczył Hansotia.

Eric Hansotia, dyrektor generalny AGCO twierdzi, że spółka z Trimble pokazuje, iż AGCO nie zamierza zwalniać tempa rozwoju fot. mat. prasowe
Eric Hansotia, dyrektor generalny AGCO twierdzi, że spółka z Trimble pokazuje, iż AGCO nie zamierza zwalniać tempa rozwoju fot. mat. prasowe

Co taka współpraca oznacza dla obu podmiotów, ale i dla rolników?

– Oprócz posiadania do 2030 r. pełnej gamy autonomicznych rozwiązań na każdym etapie cyklu upraw, nasze zaangażowanie w transformację będzie kontynuowane poprzez przejęcia i inwestycje technologiczne na wczesnym etapie, dzięki którym rolnicy będą w centrum wszystkiego, co robimy, i zapewnią im najnowsze rozwiązania inteligentne rozwiązania dla rolnictwa – tłumaczył Eric Hansotia, dyrektor generalny AGCO.

Wśród najważniejszych maszyn prezentowanych na stoisku Fendta w Hanowerze prelegenci wskazywali m.in. elektryczny ciągnik Fendt e107 V Vario, traktory serii 600 oraz 700 Vario Gen7, czy kosiarki Slicer 960 / 1010 KCB. Szerzej o tych nowościach napiszemy już niebawem.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami