Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Czy kombajn Claas Evion powtórzy sukces Dominatora?

Dodano: 18.07.2023
Claas Evion 430 © Traktor24.pl
Światowa premiera nowych kombajnów Claas Evion odbyła się 18 lipca 2023 roku w Niemczech, niedaleko znanej fabryki w Harsewinkel © Traktor24.pl

Najmniejszymi kombajnami Claas są teraz maszyny serii Evion, która składa się z trzech modeli. Wszystkie mają po pięć wytrząsaczy i silniki Cummins o mocach od 204 do 258 KM. Obsługa Eviona oparta jest na nowoczesnym terminalu CEMIS 700. To ewidentnie maszyny żniwne uszyte na miarę gospodarstw rodzinnych, których w Polsce jest najwięcej.

Ten „Variant” prasy pozwolił zebrać ponad 5000 bel w sezonie

Usługa prasowania to główna działalność firmy Rolprzem z woj. kujawsko-pomorskiego. Jej szef może pochwalić się wytworzeniem przez jedną maszynę ponad 5 tys. bel w sezonie – około 3 tys. słomy i 2 tys. podsuszonej zielonki. Prasą zwijającą, która pozwoliła osiągnąć ten imponujący wynik jest Claas Variant 460 RC.

Czytaj dalej

Kiedy w 2019 roku pojawiły się nowe kombajny serii Lexion, wraz z nimi rozpoczęła się reorganizacja całej rodziny maszyn żniwnych Claas. W 2023 za sprawą kombajnów serii Evion się kończy. Ostatecznie Claas proponuje duże Lexiony, średnie Triony i małe Eviony. Z palety produktowej wypada seria Avero oraz Tucano.

Technologia niemiecka i nawiązanie do Dominatora

Światowa premiera nowych kombajnów Claas Evion odbyła się 18 lipca w Niemczech niedaleko znanej fabryki w Harsewinkel. Co ciekawe, produkcja najmniejszych maszyn żniwnych z rodziny Claas będzie odbywała się jednak w innym zakładzie i na innym kontynencie. To fabryka w chińskim Gaomi, która została otwarta w 2014 roku i wytwarza kombajny Claas Dominator 260 i 370. Trafiają one do dystrybucji lokalnej i na wybrane rynki eksportowe. Nie zapominajmy jednak, że maszyny Evion zostały opracowane w Claas Selbstfahrende Erntemaschinen w Harsewinkel (CSE). Technologia jest więc nadal niemiecka, tylko miejsce montażu odległe.

Claas postanowił nawiązać do tradycji kultowych Dominatorów oferowanych w wersjach Classic i Maxi. Kombajny Claas Evion dostępne są właśnie w takich wariantach i w dwóch liniach wyposażenia Trend oraz Business. Dzięki temu połączeniu możliwości personalizacji maszyny jest sporo, włącznie z dodatkowymi opcjami niezależnie od wariantu wyposażenia.

0,95 metra kwadratowego – 

tyle wynosi powierzchnia klepiska młocarni kombajnu Claas Evion w wersji Maxi.

– Evion to dla Claas bardzo ważny produkt. Za sprawą trzech nowych kombajnów oferujemy nowoczesne, a jednocześnie przystępne cenowo maszyny dla gospodarstw rolnych o mniejszych powierzchniach, dla których ważne są zbiory własnymi maszynami. Jako firma rodzinna również w przyszłości chcemy oferować odpowiednie maszyny dla mniejszych gospodarstw we wszystkich naszych segmentach produktowych. Motto kampanii „Rodzina jest najważniejsza” zawiera zatem trzy przesłania: po pierwsze, uzupełnienie rodziny kombajnów Claas o nową serię Evion, po drugie, ustanowienie rodzinnych gospodarstw rolnych jako głównej grupy klientów, i po trzecie, stworzenie więzi z nami jako największym na świecie rodzinnym przedsiębiorstwem technologii rolniczych – wyjaśnia Jan-Hendrik Mohr, dyrektor generalny Claas, który odpowiada za Dział Zbioru Zbóż.

Claas Evion_przepływ masy żniwnej
W kombajnach Evion bęben młócący ma średnicę 600 mm i pracuje ze zsynchronizowanym bębnem odrzutnika. Wytrząsacze mają długość 4,4 m © Claas

Bęben młócący o średnicy 600 mm

W kombajnach Evion bęben młócący ma średnicę 600 mm i pracuje ze zsynchronizowanym bębnem odrzutnika. Wymłócona masa żniwna trafia następnie na 5 wytrząsaczy klawiszowych o długości 4,4 m i szerokości 1,42 m.

Prędkość obrotową bębna młócącego reguluje się z poziomu terminala CEMIS 700. W wersji Evion Classic jej zakres wynosi 480–1150 obr/min., a z zestawem redukcyjnym 420–1080 obr/min. Natomiast w Evion Maxi zastosowanie dwustopniowego napędu pasowego pozwala uzyskiwać prędkości wynoszące 220–630 i 415–1150 obr/min.

Klepisko w koncepcji Multicrop

Szczelina klepiska zmieniana jest za pomocą hydrauliki z poziomu kabiny. Blokadzie zespołu młócącego ma zapobiegać zabezpieczenie przed przeciążeniem w postaci membranowego akumulatora ciśnieniowego.

– Klepisko w wersjach Maxi serii Evion jest zaprojektowane w koncepcji Multicrop, dzięki czemu przezbrajanie go na potrzeby różnych popularnych roślin omłotowych jest konieczne rzadko lub nawet w ogóle. Segmenty klepiska można łatwo wymieniać poprzez chwytacz kamieni. Na potrzeby omłotu kukurydzy możliwe jest zamontowanie blach osłonowych bębna młócącego, pomiędzy ośmioma cepami – informuje Claas.

6,25 metra kwadratowego – 

tyle wynosi powierzchnia wytrząsaczy kombajnu Claas Evion.

Ciekawym rozwiązaniem jest monitorowanie przepływu materiału na wytrząsaczach za pomocą sensorów. W przypadku gromadzenia się tam dużej ilości materiału grożącego zatorem, do operatora docierają akustyczne i graficzne ostrzeżenia generowane przez terminal CEMIS 700. – Ponadto opcjonalny system CEMOS Auto Crop Flow w przypadku poważnego ryzyka blokady na bębnie młócącym lub dużego poślizgu pasa automatycznie dezaktywuje przyrząd żniwny i zespół wciągania, co zatrzymuje dalsze podawanie plonu – zapewnia Claas.

Claas Evion wyladunek do 1,5 min
Wyładunek ziarna trwa maksymalnie 1,5 minuty © Claas

Rozładunek do 1,5 minuty i rozdrabniacz słomy z 72 nożami

Zbiorniki ziarna mają pojemności od 5600 l w modelu Evion 410, poprzez 6500 l w kombajnie Evion 430, po 8000 l we flagowcu Evion 450. Ich opróżnianie podczas wyładunku ziarna trwa maksymalnie 1,5 minuty. Na życzenie dostarczana jest znana z serii Trion i Lexion regulowana końcówka rury wyładowczej do precyzyjnego sterowania strumieniem ziarna.

Rozdrabniacz słomy ma standardowo 52 noże, ale opcjonalnie dostępna jest jego wersja z 72 nożami. – Przeciwostrze i listwę cierną można regulować bez użycia narzędzi, a przełączanie z siekania na odkładanie pokosu odbywa się po prawej stronie osłony tylnej. Blachy prowadzące słomy są ręcznie dostosowywane do szerokości roboczej, dzięki czemu możliwe jest równomierne rozdzielanie słomy nawet z przyrządem żniwnym o szerokości 6,80 m. Plewy i krótka słoma są rozprowadzane na całą szerokość roboczą przez opcjonalnie napędzany hydraulicznie rozrzutnik plew – zapewnia Claas.

Silnik znany z Triona

Najmniejszy kombajn nowej linii ma silnik 6-cylindrowy Cummins o pojemności skokowej 6,7 l, znany z serii Trion. Moc znamionowa wynosi od 204 KM (Evion 410), poprzez 231 KM (Evion 430) do 258 KM (Evion 450). Napęd oparty jest na 3-stopniowej przekładni z hydrostatem. Prędkość maksymalna wynosi 30 km/h.

4,80 metra kwadratowego – 

tyle wynosi całkowita powierzchnia przesiewania kombajnu Claas Evion.

– Za przenoszenie mocy na jednostki robocze odpowiada koncepcja napędu oparta częściowo na komponentach serii Trion i Lexion. Napęd nagarniacza, kanał wciągający i rewers przyrządu roboczego, a także bęben młócący i wariator dmuchawy są sterowane hydraulicznie, co dla tej klasy kombajnów jest unikatowym rozwiązaniem. Także inne ważne podzespoły, takie jak wariator zespołu młócącego, rozdrabniacz słomy, przyrząd żniwny lub ślimak rozładowczy są włączane i wyłączane za pomocą sterowania elektrohydraulicznego – informuje Claas.

Claas Evion_dżojstik Comotion
Po wejściu do kabiny uwagę zwraca podłokietnik z joystickiem Cmotion i terminalem dotykowym CEMIS 700 © Claas

Z joystickiem Cmotion

Po wejściu do kabiny uwagę zwraca podłokietnik z joystickiem Cmotion i terminalem dotykowym CEMIS 700. Za jego pomocą można łatwo wybrać ustawienia popularnych upraw, co oszczędza czas przełączani między gatunkami zboża. W pamięci zleceń zapisywane jest zużycie paliwa osobno dla jazdy po drogach i pracy na polu. Terminal CEMIS 700 jest zgodny ze standardem ISOBUS, co pozwala używać go po żniwach w np. ciągniku.

Hedery od 3,7 do 6,8 m

Do kombajnu Evion pasują hedery zbożowe z maszyn serii Trion i Lexion o szerokości roboczej do 6,8 m oraz przystawki do kukurydzy z maksymalnie sześcioma rzędami. Napęd przyrządu roboczego w wersji Claasic odbywa się za pomocą jednego paska, a w wersji Maxi za pomocą dwóch pasków. Dlatego do zbioru kukurydzy na ziarno Claas poleca wybór tej ostatniej wersji.

 

Kombajny Claas Evion są już dostępne w ofercie produktowej koncernu Claas. Zamówienia można będzie składać od 1 września 2023 r. Warto pamiętać, że to maszyny produkowane w Chinach i czas ich dostawy jest z tego powodu odpowiednio dłuższy.

Claas Evion_najmniejszy w rodzinie kombajnów Claas
Serię Evion tworzą 3 kombajny mające po 5 wytrząsaczy. Ich moc znamionowa wynosi od 204 KM (Evion 410), poprzez 231 KM (Evion 430) do 258 KM (Evion 450) © Claas
– W serii kombajnów Evion wykorzystujemy technologię wypróbowaną tysiące razy i nie pozwalamy sobie na żadne eksperymenty – zapewnia Claas © Claas
Rozdrabniacz słomy ma standardowo 52 noże, ale opcjonalnie dostępna jest jego wersja z 72 nożami © Claas
Claas Evion_kabina z terminalem
Opcjonalnie do prowadzenia automatycznego można wykorzystać dodatkowy terminal CEMIS 1200 montowany na prawym słupku kabiny © Claas
Claas Evion wytrząsacze
Aby zapewnić bardziej efektywne oddzielanie resztek ziarna i wyższą przepustowość, nakładki środkowe wytrząsaczy zostały przeprojektowane, aby jeszcze skuteczniej rozluźniać warstwę materiału i szybciej przenosić ją na kolejne stopnie wytrząsaczy © Claas
Maksymalna średnica opon kombajnu Evion wynosi 1,85 m z przodu i 1,50 m z tyłu © Claas
Claas Xerion generacji 12_premiera światowa 18 lipca 2023 rok © Traktor24.pl
Podczas Dnia Innowacji Claas odbywającego się 18 lipca 2023 roku, premierę miały również ciągniki Claas Xerion 12 (generacji 12) . Artykuł o tych najmłodszych kolosach, wkrótce w portalu Traktor24.pl © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami