Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Byliśmy na Krajowych Dniach Pola 2024 w Boguchwale. Jakie wrażenia?

Dodano: 17.06.2024
Dni Pola 2024 Boguchwała 4 fot. Tomasz Kuchta
V Krajowe Dni Pola organizowane przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zaskoczyły nas swoją skalą fot. Tomasz Kuchta

Od 14 do 16 czerwca 2024 r. odbywały się V Krajowe Dni Pola organizowane przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Impreza pozytywnie zaskoczyła nas swoim rozmachem. Co konkretnie mogliśmy tam zobaczyć?

Ile kosztuje nawigacja Trimble EZ-Pilot Pro?

Nasze redakcyjne testy nawigacji Trimble EZ-Pilot Pro trwają w najlepsze. Dzisiaj jednak skupimy się na cenie tego udogodnienia. Czy są jakieś sposoby, by taki zakup nie uderzył nas zbytnio po kieszeni?
Czytaj dalej

Lokalne wydarzenia rolnicze na ogół charakteryzują się skromną skalą, jeśli zestawimy je z imprezami o zasięgu krajowym. Zupełnie inaczej pod tym względem wypadły świeżo zakończone Dni Pola organizowane w Boguchwale k. Rzeszowa.

Boguchwała rolniczą stolicą Polski

Możemy śmiało zaryzykować stwierdzenie, że przez cały czas trwania imprezy to właśnie Boguchwała, niewielkie miasto w woj. podkarpackim, stało się rolniczą stolicą Polski.

Wszakże nie mogło być inaczej, gdy na miejscu mogliśmy obejrzeć setki, jeśli nie tysiące poletek doświadczalnych z roślinami uprawnymi, przyjrzeć się z bliska dziesiątkom nowoczesnych maszyn, czy spróbować kulinarnych specjałów przygotowanych przez lokalnych producentów.

My gościliśmy na wystawie w piątek, kiedy to stoiska wystawców były momentami wręcz oblegane przez młodzież ze szkół rolniczych.

Dni Pola 2024 Boguchwała 2 fot. Tomasz Kuchta
Chyba największe wrażenie na zwiedzających zrobił samojezdny opryskiwacz Krukowiak Herkules fot. Tomasz Kuchta

Sporo uczestników brało udział w panelach dyskusyjnych, czy licznych pomniejszych konkursach organizowanych na terenie całej imprezy.

Nowoczesne rolnictwo w Boguchwale

Tegoroczna edycja Krajowych Dni Pola odbywała się pod hasłem „Nowoczesne rolnictwo” i tę nowoczesność widać było niemal wszędzie.

Zacznijmy od tego, co z naszego punktu widzenia najciekawsze – mowa oczywiście o maszynach rolniczych. Zwiedzających witała najnowsza, już trzecia, generacja opryskiwacza samojezdnego Krukowiak Herkules, trzeba przyznać iż maszyna robiła naprawdę duże wrażenie.

Oprócz niej, na licznych stoiskach dealerskich mogliśmy porównać ze sobą ciągniki takich marek jak chociażby New Holland, Claas, czy Case IH. Nie zabrakło także osprzętu do tych traktorów – w tym miejscu warto wspomnieć m.in. o siewniku Mzuri Pro-Til 4T zagregowanym z ciągnikiem Claas Axion 870.

Dni Pola 2024 Boguchwała 13 fot. Tomasz Kuchta
Na zwiedzających czekały też setki poletek doświadczalnych fot. Tomasz Kuchta

Ponadto prezentowane był także przyczepy i kosiarka marki Pronar, opryskiwacze Woprol oraz pojedyncze egzemplarze maszyn takich producentów jak chociażby Pöttinger, Bednar, Opall-Agri, Case IH, czy Claas.

Poletka doświadczalne na wypasie

Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się, iż na miejscu zastaniemy aż tak liczne i różnorodne poletka doświadczalne roślin uprawnych. Na setkach poletek prezentowano rozmaite odmiany roślin, jak również różne sposoby zaprawiania nasion. Dzięki temu każdy zwiedzający mógł namacalnie zobaczyć nie tylko jakie występują różnice między poszczególnymi odmianami roślin, ale też porównać efekt działania różnych zapraw donasiennych.

Nie zabrakło także poletek, na których mogliśmy zobaczyć mniej popularne rośliny uprawne, czy nawet tradycyjne odmiany drzewek owocowych. Podsumowując – każdy mógł na tej imprezie znaleźć coś dla siebie.

Klimat V Krajowych Dni Pola organizowanych przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale staraliśmy się oddać w poniższej galerii. Zachęcamy Was do jej przejrzenia.

Dni Pola 2024 Boguchwała 6 fot. Tomasz Kuchta
Siewnik w technologii strip-till Mzuri Pro-Til 4T zagregowany z ciągnikiem Claas Axion 870 fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała 10 fot. Tomasz Kuchta
Swoje opryskiwacze przywiozła też polska firma Woprol fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała fot. Tomasz Kuchta
Claas Arion 450 cieszył się sporym zainteresowaniem zwiedzających fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała 7 fot. Tomasz Kuchta
Czerwony zestaw belujący marki Case IH fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała 12 fot. Tomasz Kuchta
Siewnik punktowy Väderstad Tempo T6 fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała 8 fot. Tomasz Kuchta
Pług obracalny Pöttinger zagregowany z ciągnikiem New Holland fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała 17 fot. Tomasz Kuchta
Kosiarka rozdrabniająca Pronar KPR500 fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała 9 fot. Tomasz Kuchta
Agregat uprawowy Bednar przygotowany do pokazu polowego fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała 14 fot. Tomasz Kuchta
Organizatorzy przygotowali także setki, jeśli nie tysiące poletek doświadczalnych fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała 16 fot. Tomasz Kuchta
Organizatorzy przygotowali także setki, jeśli nie tysiące poletek doświadczalnych fot. Tomasz Kuchta
Dni Pola 2024 Boguchwała 15 fot. Tomasz Kuchta
Organizatorzy zadbali także o rozbudowaną strefę relaksu dla zwiedzających. Pod tym względem od Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale mogłyby się uczyć największe imprezy rolnicze w kraju fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000