Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ciągnik Steyr Plus – polska premiera następcy Kompakta. Jak wygląda nowy traktor od CNH?

Dodano: 18.03.2024
Steyr Plus 5 fot. Tomasz Kuchta
Na targach Agrotech w Kielcach miała miejsce polska premiera ciągnika Steyr Plus fot. Tomasz Kuchta

Na niedawno zakończonych targach Agrotech w Kielcach miała miejsce polska premiera ciągnika Steyr Plus. Była to pierwsza okazja, by krajowi rolnicy mogli na żywo zobaczyć tę maszynę. Co trzeba wiedzieć o tym traktorze?

Steyr Plus ma w ofercie austriackiego producenta zastąpić dobrze znany model Kompakt. Docelowo w ramach tej serii dostępnych będzie 5 modeli o mocach od 80 do 117 KM.

Opryskiwacz Krukowiak Goliat. Ile kosztuje?

Podczas niedawno zakończonych targów Agrotech w Kielcach mieliśmy okazję gościć na stoisku Krukowiaka. Naszą uwagę przykuł opryskiwacz zaczepiany Goliat, choć nie zabrakło też maszyn uprawowych oraz warzywniczych.

Czytaj dalej

Plus zastąpi Kompakta

Do tej pory powściągliwy jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny swoich ciągników Steyr teraz postanowił zaprezentować model Plus, którego maska z pewnością jest oryginalna i wyróżniająca się na tle konkurencji. Być może to właśnie w tym kierunku będzie szła stylistyka kolejnych ciągników w biało-czerwonych barwach.

4-cylindrowa jednostka napędowa FPT 

ma pojemność 3,6 l i generuje w zależności od wybranego modelu od 80 do 117 KM mocy maksymalnej.

– Model Plus ma zastąpić bardzo dobrze znaną na rynku linię modelową Kompakt, a więc linię ciągników o mocy ok. 100 KM, czyli takich powiedzmy najbardziej uniwersalnych, najczęściej sprzedawanych w Polsce – wyjaśnia Kamil Deląg, specjalista produktowy w koncernie CNH.

Steyr Plus ma oferować więcej

Już sama nazwa „Plus” ma oznaczać, iż model ten ma oferować nieco więcej, niż dotychczasowy Kompakt. O czym konkretnie mowa?

Steyr Plus 6 fot. Tomasz Kuchta
Zdaniem Kamila Deląga z CNH, nazwa Plus jest nieprzypadkowa, bowiem oferuje on więcej, niż dotychczas oferowany Kompakt fot. Tomasz Kuchta

– Tych różnica jest kilka. Po pierwsze zwiększona dopuszczalna masa całkowita sięgająca 7 t, a po drugie mocniejsza hydraulika o wydajności 80 l/min. Ponadto kabina otrzymała mechaniczną amortyzację, a dodatkowo istnieje możliwość zamontowania tylnych opon o zwiększonym rozmiarze (540/65/R38) – dodaje Kamil Deląg.

Obecnie trwają prace, by za jakiś czas móc w tym modelu zaoferować klientom amortyzowaną przednią oś.

Dane techniczne ciągnika Steyr Plus

Sercem ciągników z serii Plus jest 4-cylindrowa jednostka napędowa produkcji FPT o pojemności 3,6 l. W zależności od wybranego modelu silnik będzie generował od 80 do 117 KM mocy maksymalnej. Za przeniesienie napędu ma odpowiadać dobrze znana przekładnia o 24 przełożeniach w obu kierunkach, umożliwiająca zmianę dwóch półbiegów pod obciążeniem. Naturalnie nie zabraknie także rewersu elektrohydraulicznego.

Steyr Plus 3 fot. Tomasz Kuchta
Czy najnowszy Steyr Plus zapowiada stylistykę, którą już niebawem zobaczymy również w innych modelach austriackiego producenta? fot. Tomasz Kuchta

Nowością zaś jest możliwość zatrzymania ciągnika bez użycia pedału sprzęgła. Rozwiązanie Brake to Clutch zdaniem naszego rozmówcy szczególnie sprawdzi się przy pracy z ładowaczem czołowym.

Dobrze prezentują się także pozostałe dane techniczne nowego Plusa. Mowa w tym wypadku chociażby o rozstawie osi wynoszącym 2,35 m, czy masie własnej na poziomie 4,5-5 t. Udźwig tylnego podnośnika wynosi zaś 5 t.

Na pytanie, czy wiemy coś o cenie prezentowanego traktora usłyszeliśmy, iż na ten moment nie wystartował jeszcze oficjalny polski konfigurator. Z tego co udało nam się ustalić, jego cena powinna oscylować w granicach 250-300 tys. zł netto w zależności do wybranego modelu oraz jego wyposażenia.

Targi Agrotech fot. Tomasz Kuchta
Nowa stylistyka Plusa z pewnością jest oryginalna i może nie spodobać się każdemu fot. Tomasz Kuchta
Steyr Plus fot. Tomasz Kuchta
Rozstaw osi na poziomie 2,35 m oraz masa własna sięgająca nawet 5 t to kolejne atuty Plusa fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn