Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Hiper-Lokalna prognoza pogody Metos wspomagana jest stacją pogody

Dodano: 01.08.2023
Metos_zawartość wody w glebie w ramach prognozy pogody
W ramach Hiper-Lokalnej prognozy pogody, ciekawa jest podstrona z szacowanymi danymi zawartości wody w glebie © Pessl Instruments

Prowadzenie produkcji roślinnej w warunkach coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, wymaga coraz dokładniejszego ich przewidywania. Prognozę pogody można po prostu sprawdzić w Internecie. Podejście regionalne do tego tematu nie jest jednak szczytem współczesnej techniki. Można pójść zdecydowanie dalej i określać prognozę lokalną dla nieomalże danego pola. Takie podejście proponuje firma Metos ze swoją Hiper-Lokalną prognozą pogody.

Prognoza pogody i mapy pogodowe dostarczane przez Metos są dostosowane do danego miejsca i tworzone z pomocą konkretnej stacji pogodowej na danym polu. Dane uzyskane z jej czujników pozwalają dostroić prognozę dla konkretnej lokalizacji.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.

Czytaj dalej

Prognoza wspomagana sztuczną inteligencją

–  Model prognozy wykorzystuje sztuczną inteligencję do “uczenia się” pogody w danej lokalizacji. Rezultatem jest bardzo dokładna, aktualizowana co godzinę prognoza dla danego miejsca na najbliższe 7 dni – zapewnia Marek Wilanowski, szef Metos Polska.

1 godz. – 

co taki okres czasu jest aktualizowana prognoza Hiper-Lokalna firmy Metos.

Prognoza Hiper-Lokalna zawiera informacje o temperaturze, prawdopodobieństwie opadów, ich ilości oraz czasie wystąpienia. Ponadto w jej ramach znajdują się dane o zachmurzeniu, prędkość i kierunku wiatru, wilgotności względnej powietrza, wilgotności liści, ewatranspiracji wskaźnikowej, ciśnieniu powietrza, promieniowaniu globalnym i czasie nasłonecznienia.

Planowanie prac polowych

Składowe prognoz można wykorzystywać do planowania prac. Na przykład informacje o wietrze pozwalają wpasować się w okno oprysku, czyli przeprowadzić skuteczny zabieg opryskiwania. – Należy pamiętać, że prędkość i kierunek wiatru należy łączyć z opadami i wskaźnikiem Delta-T. Można je znaleźć w sekcji „Narzędzia planowania pracy” pod nazwą „Warunki opryskiwania” – wskazuje Marek Wilanowski.

Do planowania prac przydają się również informacje już zebrane. Jeżeli występowały temperatury poniżej określonego progu przez określony czas, to prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozku jest wysokie.

Metos_prognoza wystąpienia przymrozków
Hiper-Lokalna prognoza pogody pozwala również przewidywać prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków © Pessl Instruments

– Meteogram zimnych zdarzeń jest powszechnie używany do oceny mrozu. Próg jest ustawiony dla wartości temperatury na 1°C dla zimnych zdarzeń. Na wykresach można odczytać prawdopodobieństwo wystąpienia określonego zdarzenia oraz oszacować osobiste ryzyko. Na przykład, jeśli osobiste tolerowane ryzyko wystąpienia przymrozków wynosi 20%, należy zaplanować siew później (np. w połowie maja). Z drugiej strony, jeśli możesz zaakceptować 50% prawdopodobieństwo przymrozków na korzyść wcześniejszego siewu, powinieneś siać wcześniej np. pod koniec kwietnia – wyjaśnia Marek Wilanowski.

Dane historyczne wykorzystywane dwojako

Oprócz meteogramu zimnych zdarzeń, dostępny jest również meteogram ciepłych zdarzeń. Jest on wykorzystywany do oceny stresu cieplnego, na jaki narażone są w tym czasie rośliny uprawne.

Ciekawa jest nowa podstrona z danymi historycznymi dla szacowanego prawdopodobieństwa pozostałej ilości wody w glebie. Zawiera ona kategorie: <1mm, <2mm, <10mm oraz >30mm bliskie nasycenia i spływu wody. Przykład ten dobitnie wskazuje, że informacje zapisane w chmurze służą nie tylko do ich przeglądania, ale są wykorzystywane również na bieżąco.

 

Prognoza Hiper-Lokalna dostępna jest z poziomu komputera w ramach platformy internetowej FieldClimate Metos by Pessl Instruments. Ponadto większość zawartych tam informacji można odczytywać w aplikacji mobilnej FieldClimate na telefony komórkowe z systemem iOS lub Android.

Mapy pogodowe

W ramach prognozy Hiper-Lokalnej dostępna jest także funkcja radaru satelitarnego. Jego mapy pogodowe aktualizowane są co kwadrans i wizualizowane w odstępach 1-minutowych.

Dla USA i Unii Europejskiej oferujemy teraz mapy pogodowe o wysokiej rozdzielczości. Animacja mapy w czasie rzeczywistym pozwala użytkownikowi śledzić ruch, niezależnie od tego, czy jest on tłumiony, czy nasilany. Dodatkowo pomarańczowe krzyżyki oznaczają miejsca, w których wykryto błyskawice – mówi Marek Wilanowski.

Metos_radar opadów w ramach prognozy pogody
W ramach prognozy Hiper-Lokalnej dostępna jest także funkcja radaru satelitarnego. Jego mapy pogodowe aktualizowane są co kwadrans i wizualizowane w odstępach 1-minutowych © Pessl Instruments
Metos_14-dniowa prognoza pogody
14-dniowa prognoza pogody zwiera m.in. wykresy liniowe. Gruba linia pośrodku każdego zakresu oznacza najbardziej prawdopodobny rozwój sytuacji, a górna i dolna wskazują najbardziej ekstremalny rozwój sytuacji © Pessl Instruments
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami