Czytaj dalej
LEMKEN Solitair DT może aplikować nawóz na dwa sposoby. Wariant Single-Shot oznacza odkładanie granul wraz z nasionami we wspólnej bruździe za pomocą redlic siewnych. Natomiast technologia Double-Shot pozwala wysiewać nawóz przez oddzielne redlice dwutalerzowe w międzyrzędziach i poniżej poziomu siewu nasion.
Maszyna agregowana jest z ciągnikiem poprzez belkę zaczepową. W połączeniu z długim dyszlem (2,7 m) pozwala to wykonywać ciasne skręty sięgające 90 stopni. W przypadku przewidywanej pracy siewnika z ciągnikiem na kołach bliźniaczych, warto zamówić zaczep jeszcze dłuższy (3,2 m). Producent zapewnia, że wtedy nawet przy szerokości traktora wynoszącej 4 m, można będzie nadal skręcać pod kątem prawie prostym.
to pojemność 2-komorowego zbiornika na nasiona siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 4 m.
W testowanej przez nas siewniku LEMKEN Solitair DT (czytaj tutaj) pierwszym elementem roboczym była sekcja uprawowa w postaci zapożyczenia z krótkiej brony talerzowej LEMKEN Heliodor. Producent daje jednak możliwość zamontowania przed tym zespołem wału oponowego z kołami o średnicy 80 cm. Pozwala on nie tylko konsolidować glebę przed sekcją uprawową, ale również zwiększa stabilność siewnika o długości ok. 8,7 m. Dzięki temu rozwiązaniu zarówno przód, jak i środek maszyny podparte są podczas pracy na kołach. Ma to znaczenie zwłaszcza w siewnikach LEMKEN Solitair DT o szerokościach roboczych 6- i 9-metrów.
to pojemność 2-komorowego zbiornika na nasiona siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 6 lub 9 m.
Zamiast wału oponowego z przodu maszyny, można zamontować zespół łap równających zakończonych szerokimi na 6 cm stalowymi płytkami. Montowane są one podobnie jak talerze robocze za pomocą sprężyn piórowych. Ich ustawienie obok siebie (z przerwami) pozwala pełnić w czasie pracy siewnika rolę agresywnej włóki rozbijającej grudy ziemi. Operator ciągnika może za pomocą hydrauliki zmieniać kąt natarcia łap równających, co pozwala ustawić je prawie pionowo lub w pozycji wleczonej (łagodnie).
Standardowa wersja karbowanych i wklęsłych talerzy roboczych sekcji uprawowej może zostać zastąpiona talerzami falistymi o profilu 22 mm (szerokość fali). Montowane są one w liniach pracy redlic siewnych (rozstaw 12,5 lub 16,7 cm). Dzięki temu gleba jest uprawiana tylko w tych miejscach. Talerze faliste pracują nie tylko na mniejszej powierzchni od karbowanych, ale także mniej intensywnie mieszają glebę. Pozwala to zmniejszyć ilość nasion chwastów, które po uprawie mają możliwości skiełkować. Słabsza ingerencja w glebę pozwala również oszczędzać zawartą w niej wodę i skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem siewnika na moc.
Za sekcją uprawową może znajdować się szyna nawozowa z redlicami. To kolejne opcjonalne wyposażenie siewnika LEMKEN Solitair DT idzie w parze ze zbiornikiem podzielonym na dwie części. Dla maszyny o szerokości roboczej 4 m ma on wtedy pojemność 4100 l. Komora większa (60%) przeznaczona jest na nasiona.
to maksymalny nacisk na opcjonalną dwutalerzową redlicę nawozową.
Producent informuje również o możliwości wysiewu poprzez redlice nawozowe, nasion drugiego materiału siewnego. Pamiętajmy jednak, że wtedy trafią one w glebę wzruszoną po pracy zespołu talerzy uprawowych. Dlatego podchodzimy do tego pomysłu ostrożnie i skupiamy się na wysiewie nawozu. Dwutalerzowe redlice nawozowe o średnicy 400 mm dociskane są krótkimi, ale solidnymi sprężynami. Ich maksymalny docisk wynosi 150 kg.
Głębokość odkładania granul przez redlice nawozowe zmieniana jest poprzez przekładnie klipsów na siłownikach hydraulicznych. Zalecane jest ustawienie 5 cm głębiej niż umieszczanie materiału siewnego. Ten system wysiewu nawozu w międzyrzędzia rośliny uprawnej producent nazwał Double-Shot. – Oddzielna szyna redlic nawozowych pozwala umieszczać nawóz na głębokości niezależnej od pracy talerzy uprawowych. Rozwiązanie to ma więc przewagę nad stosowanym przez wielu producentów agregatów uprawowo-siewnych, aplikowaniem granul nawozu przy pomocy talerzy uprawowych. Nawóz można umieszczać na głębokości niezależnej od uprawy. W przypadku rezygnacji z nawożenia pod korzeń, szynę z redlicami nawozowymi można po prostu wyłączyć z pracy poprzez jej uniesienie. W ten sposób zapobiega się bezproduktywnemu zużywaniu się redlic nawozowych – zaznacza Przemysław Zajączkowski, regionalny kierownik sprzedaży LEMKEN Polska.
Wszystkie zbiorniki dwukomorowe są szczelnie zamknięte od góry metalową pokrywą. Powodem jest zastosowanie w tych siewnikach systemu ciśnieniowego, a nie ssącego jak w maszynach ze zbiornikiem jednokomorowym na nasiona. Siewnik ze zbiornikiem dzielonym posiada pod każdą z komór aparaty wysiewające. Ich liczba w porównaniu do wersji siewnika jednokomorowego jest więc podwojona. Nie zmienia to jednak wielkiej zalety siewnika LEMKEN Solitair DT – nadal urzeka dużą przestrzenią obsługową i łatwością jej przeprowadzania. Uzupełnijmy jeszcze dane dotyczące pojemności zbiorników 2-komorowych dla siewników 6- i 9-metrowych. Dla tych maszyn rezerwuar dla nasion (60%) i nawozu (40%) ma pojemność 5100 l.
to minimalne zapotrzebowanie na moc siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 4 m.
Zamawiając opisywaną maszynę w wersji ze zbiornikiem dwukomorowym, nie trzeba kupować szyny z redlicami nawozowymi. Rozwiązaniem pośrednim jest wysiew nawozu wraz z nasionami we wspólnej bruździe za pomocą redlic siewnych. System ten producent nazwał Single-Shot. Pozwala on również siać mieszanki nasion roślin uprawnych. To ważne, bo mieszanie nasion dużych z małymi powinno odbywać się tuż przed wysianiem do gleby. Robiąc to wcześniej dojdzie do rozwarstwienia frakcji na małe i duże.
W standardowym modelu siewnika LEMKEN Solitair DT za wałem oponowym konsolidującym glebę po pracy sekcji uprawowej, montowane są w parach długie pręty gumowe. Znajdują się one w liniach styku kół i mają za zadanie rozgarnianie grzyw gleby.
Opcjonalnie w tym miejscu może zostać zamontowany wał trapezowy OptiDisc z kółkami o średnicy 420 mm i szerokości zaledwie 6 cm. Tego typu szczegółowe i dodatkowe wyrównywanie gleby sprawdzi się głównie podczas pracy po niedostatecznie zleżałej orce. W takich warunkach wał OptiDisc ułatwia prowadzenie szyny siewnej i zwiększa kulturę pracy redlic siewnych. Docisk tego wału można bezstopniowo regulować z terminala ISOBUS znajdującego się w ciągniku. Maksymalny wynosi ok. 330 kg na metr szerokości wału.
to minimalne zapotrzebowanie na moc siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 6 m.
W recenzowanym przez nas siewniku (czytaj tutaj) zamontowane było zgrzebło palczaste. Nie zostało jednak użyte, bo rowki powstałe po pracy kółek kopiujących stwarzają optymalne warunki do wschodów zbóż. Wzmacniają podsiąkanie oraz chronią rośliny przed wiosennymi przymrozkami. Dlatego warto w takim stanie pole pozostawić. Zamiast zespolonego elementu, jaki jest wspomniane zgrzebło palczaste, można zamówić pręty montowane za rolkami kopiującymi.
to minimalne zapotrzebowanie na moc siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 9 m.
Ostatnim elementem roboczym siewnika LEMKEN Solitair DT są dwa znaczniki przedwschodowe. Opuszczają się one automatycznie w momencie zakładania ścieżek technologicznych i podnoszą się po zakończeniu tego zadania. Oczywiście dostępne są również znaczniki boczne, ale mając ciągnik z kierowaniem automatycznym nie ma sensu ich zamawiać i wozić po polu dodatkowe kilogramy.
LEMKEN Solitair DT jest zgodny ze standardem ISOBUS, co pozwala podłączyć go do kompatybilnej instalacji ciągnika i obsługiwać z poziomu jego terminala. Poza standardowymi funkcjami, rozpoczynającą się od próby kręconej, poprzez sterowanie elektrohydrauliczne i elektryczne podzespołów maszyny, nie zabrakło przystosowania siewnika do wymogów rolnictwa precyzyjnego.
tyle wynosi średnica kółek wału trapezowego OptiDisc siewnika LEMKEN Solitair DT.
– Do automatycznego sterowania oddzielnymi sekcjami dla nawozu i nasion można wykorzystywać funkcję Multiboom. Zapobiega to dublowaniu wysiewu nasion i nawozu w tych samych miejscach. Możliwe jest również równoległe przetwarzanie dwóch map wysiewu, dzięki czemu nasiona i nawóz są aplikowane według przyjętego schematu w różnych dawkach. Obsługa funkcji Multiboom odbywa się albo przez terminal LEMKEN CCI-1200, albo dowolny terminal ISOBUS. Aby wykorzystać pełną elastyczność siewnika LEMKEN Solitair DT, można wyświetlić cały widok boczny maszyny. Ułatwia to przypisanie, który składnik ma być wysiewany przez szynę nawozową, a który przez siewną – wyjaśnia Przemysław Zajączkowski.