Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Postawili na ciągnik Deutz-Fahr 5125. Dlaczego?

Dodano: 23.07.2023
Ciągnik_Deutz-Fahr_5125_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
Dlaczego Państwo Kręccy postawili akurat na ciągnik Deutz-Fahr 5125? fot. Tomasz Kuchta

Przy zakupie nowego ciągnika jest całe mnóstwo czynników, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję zakupową. Jakie aspekty zadecydowały o wyborze marki Deutz-Fahr przez państwa Kręckich?

 

W przypadku mniejszych, jak i średnich gospodarstw zakup nowego ciągnika to spore wydarzenie, a sam traktor na ogół wykorzystywany jest później przez wiele lat. Oznacza to, że nie ma tu miejsca na przypadek i wszystko musi zostać dobrze przemyślane, by późniejsza eksploatacja była już czystą przyjemnością. Rodzina Kręckich postawiła na markę Deutz-Fahr.

Usługowy zbiór kombajnem. Jakie stawki na żniwa?

Małe żniwa na ogół już trwają, jednak zbiory pszenicy i rzepaku dopiero przed nami. Ile zatem zapłacimy za usługę zbioru? Czy jest drożej niż przed rokiem?
Czytaj dalej

Potrzeba zakupu ciągnika

Krzysztof Kręcki prowadzi wraz z rodziną ok. 30-hektarowe gospodarstwo w gminie Solec nad Wisłą, w województwie mazowieckim i specjalizuje się w produkcji roślinnej. Uprawiane ta są m.in. pszenica ozima, jara, groch oraz kapusta głowiasta.

Dotychczas w gospodarstwie głównym koniem pociągowym był 73-konny Farmtrac 84WD, który choć sprawował się bardzo dobrze, to brakowało mu nieco komfortu pracy dla operatora oraz wydajności.

– Do zakupu ciągnika skłonił mnie przede wszystkim brak czasu. Jako, że jestem dwuzawodowcem, to większość prac polowych wykonuję popołudniami i wieczorem, dlatego kwestia wydajności była dla mnie bardzo ważna – tłumaczy Krzysztof Kręcki.

Już na samym początku rolnik wiedział, że zakup ciągnika nie może pociągnąć za sobą konieczności zmiany pozostałych maszyn towarzyszących, bowiem z punktu widzenia średniej wielkości gospodarstwa byłoby to nieracjonalne.

Ciągnik_Deutz-Fahr_5125_2_Tomasz_Kuchta © Traktor24.pl
Do ciągnika został zamontowany ładowacz czołowy Inter-Tech IT 1600 fot. Tomasz Kuchta

– Chciałem, by nowy ciągnik współpracował z już posiadanymi maszynami tj. agregatem do uprawy przedsiewnej o szerokości 4,2 m, agregatem uprawowo-siewnym o szerokości 2,5 m, przy transporcie z przyczepą 6-tonową oraz z ładowaczem czołowym. Posiadając już w gospodarstwie 3-skibowy pług obracalny Akpil Mix Due wystarczyło jedynie dokupić czwarty korpus, bowiem była to konstrukcja 3+1 – zaznacza Kręcki.

Dlaczego Deutz-Fahr?

Czynników, które zadecydowały o wyborze akurat marki Deutz-Fahr było kilka, a jednym z ważniejszych okazały się dobre opinie o tych traktorach w okolicy.

– W moim rejonie jeździ kilka ciągników marki Deutz-Fahr i z tego co się orientowałem, nie narzekają oni na te traktory. Ponadto nie bez znaczenia była też bliskość dealera, od którego traktor został zakupiony – dodaje gospodarz.

Ciągnik_Deutz-Fahr_5125_4_Tomasz_Kuchta © Traktor24.pl
Rolnik zażyczył sobie zamontowanie instalacji pneumatycznej 1- i 2-obwodowej fot. Tomasz Kuchta

Jak wynika z rozmowy z rolnikiem, początkowo pod uwagę brany był też ciągnik Kubota, jednak poległ on pod względem dostępności – Deutz-Fahr zamówiony w kwietniu do gospodarstwa Kręckich trafił już we wrześniu.

Jak się okazuje, model o oznaczeniu 5125 nie był pierwszym wyborem rolnika.

– Od razu celowałem w serię 5, jednak początkowo miał to być model 5105, a więc o nieco mniejszej mocy. Okazało się, że z nowej dostawy ich ceny będą na tym samym poziomie, co w modelu 5125 zamówionym chwilę wcześniej. Stało się więc jasne, że w takim wypadku postawimy na ciągnik o wyższej mocy – tłumaczy Krzysztof Kręcki.

Niezłe wyposażenie już w standardzie

Już w wyposażeniu standardowym seria 5 oferowała m.in. skrzynię 5-biegową z jednym półbiegiem zmienianym pod obciążeniem oraz z dodatkowym reduktorem, a całość uzupełnia rewers elektrohydrauliczny z regulacją czułości jego pracy.

Ciągnik_Deutz-Fahr_5125_3_Tomasz_Kuchta © Traktor24.pl
Panel z prawej strony operatora jest zdaniem rolnika zaprojektowany w sposób ergonomiczny fot. Tomasz Kuchta

W ciągniku znalazły się także 3 pary wyjść hydraulicznych, przyciski do obsługi tylnego podnośnika umieszczone na tylnych błotnikach, czy zaczep automatyczny. Na komfort pracy operatora korzystnie wpływa klimatyzacja oraz fotel amortyzowany pneumatycznie.

Z wyposażenia dodatkowego rolnik postawił na ładowacz czołowy marki Inter-Tech, instalację pneumatyczną 1 i 2 obwodową oraz szyberdach.

A jakie są pierwsze wrażenia z pracy ciągnikiem Deutz-Fahr 5125 w gospodarstwie Kręckich? O tym napiszemy już niebawem.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+