W topowej dziesiątce znalazły się aż 4 modele tego samego producenta. Ponadto zauważyliśmy tam ogromne dysproporcje mocowe. Pora więc odkryć karty i pokazać, jakie modele ciągników najchętniej kupowali polscy rolnicy.
Czytaj dalej
Jedyną marką, która w czołowej dziesiątce najlepiej sprzedających się ciągników w 2023 r. w Polsce była reprezentowana przez więcej niż jednego przedstawiciela był John Deere. Żeby być bardziej dokładnym należy w tym miejscu wspomnieć, iż w omawianym zestawieniu znajdziemy aż 4 modele tego amerykańskiego producenta.
John Deere może także pochwalić się najmocniejszym modelem ciągnika w tej klasyfikacji – mowa o modelu o oznaczeniu 6195M dysponującym mocą maksymalną wynoszącą aż 216 KM. Na zasadzie kontrastu, najsłabszy w zestawieniu ciągnik generuje niespełna 25 KM.
– tylu nabywców na polskim rynku w 2023 r. znalazł najpopularniejszy model ciągnika – John Deere 6155M.
To tylko pokazuje, jak bardzo zróżnicowane są pod tym względem preferencje zakupowe polskich rolników, czy szerzej rzecz ujmując – przedsiębiorców.
Na pierwszym stopniu podium pod względem sprzedaży znalazł się John Deere 6155M i trzeba przyznać, że z wynikiem 253 sprzedanych egzemplarzy mocno zdystansował kolejnego w zestawieniu „jelenia”.
Model 6155M to najmniejszy traktor w całej serii 6M dysponujący silnikiem 6-cylindrowym. Na podstawie tego możemy więc śmiało powiedzieć, iż polscy rolnicy nie są wielkimi fanami downsizingu.
Stosunkowo nieduża moc generowana z jednostki 6-cylindrowej czyni ten model ciągnikiem niezwykle uniwersalnym. W praktyce świetnie sprawdzi się on zarówno w roli głównego konia pociągowego w małym, czy średnim gospodarstwie, jak również w roli traktora pomocniczego w gospodarstwie o większym areale.
Szerzej na temat tego ciągnika napiszemy już niebawem.
Tuż za Johnem Deere’m 6155M uplasował się nieco większy i mocniejszy model o oznaczeniu 6195M. W 2023 r. znalazł on na krajowym rynku 207 nabywców.
John Deere 6195M to zarówno najmocniejszy traktor w zestawieniu, jak również najmocniejszy model całej serii 6M. W stosunku do modelu 6155M może on pochwalić się wyższą mocą, nieco większym rozstawem osi i wyższą masą własną.
Wszystkie te aspekty powodują, że John Deere 6195M lepiej sprawdzi się przy wykonywaniu typowo cięższych prac.
Najniższy stopień podium przypadł w udziale marce Farmtrac, a konkretniej modelowi o oznaczeniu 26 4WD. W zeszłym roku sprzedano w Polsce 174 egzemplarze tego modelu.
Farmtrac 26 AWD w stosunku do dwóch wyżej opisywanych modeli Johna Deere’a to ciągnik z zupełnie innej bajki. Niespełna 25 KM mocy maksymalnej, rozstaw osi wynoszący 1551 mm, czy średnia masa własna oscylująca w okolicach 1 t czynią z niego interesującą propozycję dla firm komunalnych, dla gospodarstw sadowniczych, czy przy usprawnianiu prac przy domu.
Na miejscu czwartym z wynikiem sprzedażowym na poziomie 167 szt. uplasował się Deutz-Fahr z modelem 5080 D Keyline, a na piątej lokacie wylądował przedstawiciel koncernu CNH w postaci ciągnika Case IH Puma 150 – znalazł on w analizowanym okresie na naszym rynku 150 nabywców.
Szóste miejsce z wynikiem 132 sprzedanych egzemplarzy zajął John Deere z modelem 6175M, a na siódmym z różnicą zaledwie 2 sztuk wylądował Zetor Major CL 80.
Następny w zestawieniu jest Solis 26 4WD 9+9, a zaraz za nim John Deere 6120M. Znalazły one na krajowym rynku odpowiednio 112 i 110 odbiorców.
Czołową dziesiątkę zamyka jedyny przedstawiciel koncernu AGCO – Valtra w postaci modelu T175E. Model ten jest jednocześnie ostatnim traktorem w zestawieniu, który przekroczył pułap sprzedaży 100 szt., osiągając wynik sprzedanych 106 egzemplarzy.