Czytaj dalej
Unia Ares XL 3 to krótka brona talerzowa o szerokości roboczej 3 m. Narzędzie było zagregowane z ciągnikiem Case IH Vestrum 120 ActiveDrive 8 o mocy nominalnej 120 KM i maksymalnej 130 KM. Traktor był więc dopasowany idealnie.
Coraz mniej osób pamięta czasy, gdy brona talerzowa oznaczała narzędzie w kształcie litery X. Obecnie skojarzenia prowadzą do dwóch rzędów talerzy zamontowanych jeden za drugim. To tzw. krótka brona talerzowa określana, którą producenci określają często jako agregat talerzowy. Nic dziwnego, bo jest wykorzystywana jako sekcja uprawowa w wielu maszynach.
to rozstaw pomiędzy rzędami belek z talerzami uprawowymi.
W naszym kraju jednym z pierwszych producentów tego typu bron talerzowych była firma Unia Grudziądz. To Aresy przecierały w Polsce szlak popularności takiego zestawienia talerzy roboczych. Warto też pamiętać, że produkowane były również wersje Aresów z zębami roboczymi.
Unia Machines ma więc bardzo duże doświadczenie w budowie krótkich bron talerzowych. Dlatego nie zdziwiliśmy się skuteczną pracą tego agregatu w wyrośniętym poplonie. Sprzęt ten o chorobach wieku dziecięcego już dawno zapomniał i jest rozwiązaniem dopracowanym w szczegółach.
Oceniany przez nas agregat Unia Ares XL 3 miał dwa rzędy talerzy roboczych Classic o średnicy 560 mm i grubości 4 mm. Alternatywnie dostępne są talerze Agressive zapewniające intensywniejsze cięcie i mieszanie resztek pożniwnych. Jedne i drugie powstają z renomowanej szwedzkiej stali borowej marki SSAB. Jak zapewnia producent, unikatowy proces jej wytwarzania i indywidualne hartowanie każdego elementu roboczego w ujarzmieniu, pozwalają uzyskiwać wytrzymałe i powtarzalne talerze robocze Unia. Montowane są one poprzez kompaktowe piasty bezobsługowe do pojedynczych słupic. Nakrętka piasty chroniona jest pierścieniem. Profil słupicy odpowiada kształtowi talerza i jest wykonany ze stali HARDOX. Połączenie słupic z ramą kwadratową (160×160 mm) amortyzują trójkątne wkłady gumowe, które zachowuje swoje parametry niezależnie od temperatury otoczenia. Rozstaw pomiędzy rzędami talerzy wynosi 80 cm.
Za drugim rzędem talerzy znajduje się belka zgrzebeł sprężystych z punktową regulacją ich wysokości i trzystopniowym ustawieniem kąta natarcia sprężyn.
tyle w listopadzie 2024 r. wynosi cena katalogowa recenzowanego przez nas Aresa XL 3.
Ostatnim elementem roboczym agregatu jest oczywiście wał konsolidujący glebę i stanowiący tylny punkt podparcia narzędzia. Zmieniając jego pozycję reguluje się głębokość pracy talerzy roboczych do maksymalnych 13 cm. W recenzowanym przez nas modelu służyły do tego śruby rzymskie. Zdecydowanie polecamy wybrać opcjonalne siłowniki hydrauliczne z klipsami, które są wygodniejsze w obsłudze. Nie będzie trzeba szukać odpowiedniego miejsca do takiego opuszczenia agregatu, aby regulacja śrub rzymskich nie wymagała czasami siły słonia.
Unia Ares XL 3 likwidujący ponadmetrową gorczycę miał ułatwione zadanie z dwóch powodów. Po pierwsze opuszczone nisko ramiona ładowacza czołowego pochylały rośliny trafiające pod ciągnik, a po drugie jego koła gniotły je do powierzchni gleby. Nie zmieniało to dużej objętości masy roślinnej która trafiała pod Aresa. Po odpowiednim ustawieni głębokości roboczej do warunków panujących na polu oraz maksymalnym uniesieniu belki zgrzebeł sprężystych, radził sobie z nią bardzo dobrze. Zapchania zdarzyły się zaledwie kilka razy i wymagały uniesienia agregatu oraz cofnięcia w celu odblokowania zatoru.
Skutecznym wpasowaniem resztek pozostałych po pociętych łodygach roślin zajął się wał daszkowy (spiralny) o średnicy 600 mm. Producent informuje, że sprawdza się on najlepiej na glebach ciężkich i zwięzłych. Konstrukcja z pierścieni o przekroju w kształcie litery „V” skutecznie kruszy bryły gleby i oddziałuje pasowo na jej głębsze warstwy. Wał wyposażony jest standardowo w listwy zapobiegające zapychaniu. Masa narzędzia z tym wałem wynosiła 1920 kg.
to masa recenzowanego przez nas agregatu talerzowego Unia Ares XL 3 z wałem daszkowym.
Unia Machines do agregatu Ares XL ma jeszcze w ofercie wały: rurowy, packer, ceownikowy i teownikowy oraz ogumiony systemu Drive. Wały daszkowe oraz ceownikowe dostępne są również w wersji naprzemiennej. Narzędzia z ramą sztywną produkowane są w szerokościach roboczych: 3 / 3,5 / 4 m. Natomiast wersje składane do transportu hydraulicznie obejmują Aresy XL H obrabiające w czasie jednego przejazdu pasy gleby o szerokościach: 4 / 4,5 / 6 / 7,5 / 12 m.