Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Wczoraj pielnik Kongskilde, dzisiaj New Holland

Dodano: 12.07.2023

New Holland po przejęciu firmy Kongskilde zintegrował już większość sprzętu tego producenta w ramach swojej oferty. W ten sposób na rynku pojawił się pielnik SRC Smart Steer w kolorze niebieskim. Dostępne modele 8-, 12-, 16- i 18-rzędowe mogą pracować w uprawach sianych w rozstawach: 45, 50, 60 i 75 centymetrów. Budowane są one na ramach o szerokościach 6,7 i 9,9 metra.

Pielnik New Holland SRC Smart Steer zawieszony jest na ciągniku poprzez ramę pośrednią z czterema ramionami, które wraz z krótkim łącznikiem górnym łączą ją z ramą główną pielnika i zamontowanymi na niej sekcjami roboczymi. Ten równoległoboczny sposób regulacji wychylenia jednostki roboczej pozwala na jej przesunięcie w lewo lub w prawo po 25 cm. W celu ustabilizowania toru jazdy pielnika standardowo montowany jest jeden talerz stabilizujący.

Pielnik New Holland z kamerą i kontrolą sekcji

New Holland po przejęciu firmy Kongskilde zintegrował już większość sprzętu tego producenta w ramach swojej oferty. W ten sposób na rynku pojawił się pielnik SRC Smart Steer w kolorze niebieskim, który pracuje wspierany kamerą optyczną i sam uniesie sekcje, aby nie wyciąć roślin uprawnych na klinach. Mieliśmy okazję zobaczyć go w akcji na plantacji kukurydzy.
Czytaj dalej

Kamera i terminal SRC

Pielnik New Holland SRC Smart Steer jest prowadzony z wykorzystaniem kamery optycznej. Jej działanie w standardowym trybie 2D opiera się na porównaniu kontrastu pomiędzy kolorem rośliny uprawnej a gleby. Na podstawie tych danych określana jest lokalizacja rzędów. Sygnały z kamery są przetwarzane w terminalu SCR w celu sterowania bocznym przesuwem ramy z sekcjami roboczymi. Kamera jest podłączona do intuicyjnego w obsłudze monitora.

Pielnik New Holland SRC Smart Steer ma fabrycznie montowane siłowniki przy każdej z sekcji roboczych. W połączeniu z opcjonalnym systemem Section Control mogą one być automatycznie unoszone i opuszczane w dowolnym momencie i liczbie. Co ważne, elektronika pielnika jest kompatybilna z ISOBUS. Praca w ramach kontroli sekcji wymaga zagregowania z pielnikiem ciągnika z nawigacją satelitarną i terminalem, w którym aktywna jest funkcja Section Control dowolnego producenta.

Z prześwitem 60 cm

Rama modułu narzędziowego ma prześwit wynoszący 60 cm. Każda jego sekcja jest zamontowana na równoległoboku, którego zakres ruchu góra-dół wynosi w sumie 50 cm. W przypadku pracy w uprawach rzędowych sianych co 60 lub 75 cm, w ramach jednej sekcji pracuje 5 zębów wibrujących. Zakończone są one gęsiostópkami o szerokości 13,5 cm. Glebę wzruszoną przez gęsiostópki wyrównują palce zgrzebła prętowego.

Pracując na polu z jeszcze małymi roślinami uprawnymi, warto opuścić dwa talerze ochronne, które zapobiegają ich zasypywaniu przez glebę wyrzucaną spod skrajnych gęsiostópek sekcji. Ich odległość od rzędów roślin można zmieniać. Podczas naszej wizyty kukurydza była już na tyle wysoka, że talerze ochronne były podniesione.

Gwiazdy pielące w różnych rolach

Do usuwania siewek chwastów rosnących w rzędach rośliny uprawnej można użyć gwiazd pielących. Na tym polu zachwaszczenie było znikome więc ich rola sprowadzała się bardziej do obsypywania podstaw roślin kukurydzy.

Elektrozawory i jednostka sterująca znajdują się na środku pielnika pod osłoną. Po jej zdjęciu można je policzyć. Na przykład 8-rzędowy pielnik New Holland SRC Smart Steer ma 9 elektrozaworów, bo ma 9 sekcji roboczych. Powodem jest praca krańcowych na połowie szerokości międzyrzędzi.

Planując zakup pielnika New Holland SRC Smart Steer do pracy w uprawach rolniczych sianych w różnych rozstawach międzyrzędzi, należy brać pod uwagę czas potrzebny do jego przezbrojenia. To jeden dzień roboczy.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą