W czerwonych barwach Kongsklide pielnik ten nazywał się Vibro Crop Intelli. W niebieskich marki New Holland to SRC Smart Steer. Modele 8-, 12-, 16- i 18-rzędowe mogą pracować w uprawach sianych w rozstawach: 45, 50, 60, 75 cm. Budowane są one na ramach o szerokościach 6,7 i 9,9 m. Na czas transportu są oczywiście składane hydraulicznie i wtedy szerokość wynosi 3 m.
Pielnik New Holland SRC Smart Steer zawieszony jest na ciągniku poprzez ramę pośrednią z czterema ramionami, które wraz z krótkim łącznikiem górnym łączą ją z ramą główną pielnika i zamontowanymi na niej sekcjami roboczymi.
tyle wynosi zakres przesuwu ramy pielnika New Holland SRC Smart Steer
Ten równoległoboczny sposób regulacji wychylenia jednostki roboczej pozwala na jej przesunięcie w lewo lub w prawo po 25 cm. Zakres ruchu zespołu przesuwnego wynosi więc 50 cm. W celu ustabilizowania toru jazdy pielnika standardowo montowany jest jeden talerz stabilizujący. Opcjonalnie dostępny jest drugi.
Czytaj dalej
Rama modułu narzędziowego ma prześwit wynoszący 60 cm. Każda jego sekcja jest zamontowana na równoległoboku, którego zakres ruchu góra-dół wynosi 25 cm. W przypadku pracy w uprawach rzędowych sianych co 60 lub 75 cm w ramach jednej sekcji pracuje 5 zębów wibrujących. Zakończone są one gęsiostópkami o szerokości 13,5 cm. Natomiast przy szerokościach międzyrzędzi 45 lub 50 cm wystarczają trzy zęby robocze. Glebę wzruszoną przez gęsiostópki wyrównują palce zgrzebła prętowego.
Pracując na polu z jeszcze małymi roślinami uprawnymi, warto opuścić dwa talerze ochronne, które zapobiegają ich zasypywaniu przez glebę, wyrzucaną spod skrajnych gęsiostópek sekcji. Ich odległość od rzędów roślin można zmieniać. Podczas naszej wizyty kukurydza byłą już na tyle wysoka, że talerze ochronne były podniesione.
taka jest cena prezentowanego w artykule pielnika New Holland SRC Smart Steer 8R-75, który jest już sprzętem popokazowym
Głębokość pracy sekcji roboczej zmieniana jest poprzez korbkę, której wkręcanie/wykręcanie wpływa na wysokość zamontowanego przed nią koła podporowego. Jest ono odporne na przebicia i powinno wytrzymać wiele lat pracy pielnika. Skala liczbowa ułatwia równomierne ustawienia kół podporowych we wszystkich sekcjach.
Do usuwania siewek chwastów rosnących w rzędach rośliny uprawnej można użyć gwiazd pielących. Przy rzędach rozstawionych co 45 lub 50 cm mają one średnicę 290 mm. Pracując w rzędach oddalonych od siebie co 60 lub 75 cm gwiazdy pielące są większe i mają 370 mm.
Pielnik New Holland SRC Smart Steer jest prowadzony z wykorzystaniem kamery optycznej produkowanej przez firmę Claas. Z tego standardu korzysta większość producentów pielników. Rozpoznaje ona różnice kolorystyczne między glebą, rośliną uprawną a chwastami. Minimalna wielkość roślin uprawnych w rzędach powinna wynosić 2×2 cm. Kamera rozpoznaje od 2 do 3 rzędów, co w razie przepustów w jednym z nich pozwala czerpać informacje z drugiego. Opcjonalnie można zamontować dodatkową kamerę po drugiej stronie ramy przesuwnej. W tym przypadku to komputer wybiera, która ma lepszy obraz rzędów i z tej korzysta. To kolejny sposób zabezpieczenia sygnału, będący jego podwojeniem.
– Działanie kamery opiera się na porównaniu kontrastu pomiędzy kolorem rośliny uprawnej a gleby (standardowy tryb 2D). Na podstawie tych danych określane są rzędy uprawy. Sygnały z kamery są przetwarzane na terminalu SCR w celu sterowania bocznym przesuwem ramy z sekcjami roboczymi. Kamera jest podłączona do intuicyjnego w obsłudze monitora – wyjaśnia Michał Chmielak, specjalista produktowy New Holland.
Starsza wersja kamery optycznej Claas montowana była w poziomie, a nowsza ustawiona jest pionowo. Zmieniło się jednak nie tylko położenie, ale przede wszystkim sama kamera i korzystający z jej obrazów system. Zostały one znacznie ulepszone. Dzięki temu radzi sobie teraz lepiej niż oko ludzkie. Jeżeli na zachwaszczonym polu nie jesteśmy w stanie wyodrębnić rzędów roślin uprawnych, to kamera optyczna w wielu przypadkach da radę.
Czułość pracy kamery można wybrać z poziomu terminala. Fabrycznie jest ustawiona na 50%. Oznacza to, że poniżej tej wartości przestanie pracować i automatycznie wycentruje pielnik. Dzięki temu nie dojdzie do poszukiwania przez system toru pracy sekcji roboczych i tzw. myszkowania zespołu przesuwnego.
to zalecana przez producenta prędkość robocza pielnika SRC Smart Steer
Z praktyki rolniczej wynika, że w ekstremalnych przypadkach ogromnego zachwaszczenia można zejść do poziomu czułości pracy kamery wynoszącego 30%. Jakość pracy jest wtedy nadal bardzo dobra.
– Opcjonalnie kamera może również pracować w trybie 3D Professional. Dzięki temu nie tylko rozpoznaje kolor, lecz również wysokości chwastów i rośliny uprawnej. Tryb 3D Professional ma także inne zalety, wśród których na uwagę zasługuje proporcjonalne sterowanie układem hydraulicznym przesuwu bocznego. W trakcie pracy korekty boczne są płynniejsze dzięki proporcjonalnej regulacji natężenia przepływu w układzie hydraulicznym, co przekłada się na płynniejsze ruchy maszyny – dodaje Michał Chmielak.
Pielnik New Holland SRC Smart Steer ma fabrycznie montowane siłowniki przy każdej z sekcji roboczych. W połączeniu z opcjonalnym systemem Section Control mogą one być automatycznie unoszone i opuszczane w dowolnym momencie i liczbie. Co ważne, elektronika pielnika jest kompatybilna z ISOBUS.
Praca w ramach kontroli sekcji wymaga zagregowania z pielnikiem ciągnika z nawigacją satelitarną i terminalem, w którym aktywna jest funkcja Section Control dowolnego producenta. Dzięki temu rozwiązaniu praca na polach o nieregularnym kształcie będzie możliwa do samego końca każdego międzyrzędzia. Nie będzie omijaków i z drugiej strony nie dojdzie do wycinania roślin uprawnych na ukośnych uwrociach i polach w kształcie klina.
Planując zakup pielnika New Holland SRC Smart Steer do pracy w uprawach rolniczych sianych w różnych rozstawach międzyrzędzi, należy brać pod uwagę czas potrzebny do jego przezbrojenia. To jeden dzień roboczy.