Zawieszane na TUZ-ach ciągnika, Horsch Avatar 6 SL na tylnym i zbiornik czołowy na przednim, to kompaktowy i zwrotny zestaw pozwalający wydajnie pracować na mniejszych działkach. Ponadto możliwość szybkiego złożenia siewnika za pomocą hydrauliki do szerokości 2,95 m pozwala swobodnie przemieszczać się z pola na pole.
Czytaj dalej
Pierwszym elementem roboczym siewnika Horsch Avatar 6 SL może być opcjonalna gwiazda czyszcząca. Jej zadaniem jest oczyszczanie rzędu, w którym powstanie bruzda siewna. Usunięcie kamieni i materii organicznej ma kolosalne znaczenie dla jakości siewu. Horsch proponuje 3 rodzaje gwiazd czyszczących: dla słomy zbożowej, dla dużych ilości słomy i dla słomy kukurydzianej.
– W Polsce temat siewnika Avatar przypomina pracę u podstaw związaną z przekazaniem informacji, w jakim celu go zbudowano. We Francji jest już bardzo popularny jako druga maszyna do siewu. Jest alternatywą do trudnych sytuacji na polach, które zdarzają się w europejskich gospodarstwach coraz częściej. Avatar nie ma wału i sekcji uprawowej, co pozwala mu zyskać przewagę nad innymi maszynami do siewu – wyjaśnia Krzysztof Abramowski.
– Ciągnione rozmieszczenie gwiazd czyszczących umożliwia ich indywidualne dopasowanie do żądanej głębokości. Dzięki układowi ciągnionemu materiał organiczny jest usuwany z powierzchni siewu i gwiazda tylko minimalnie ingeruje w glebę – czytamy w komunikacie prasowym.
Horsch zapewnia, że jednotarczowa redlica siewna SingleDisc o średnicy 48 cm idealnie odkłada materiał siewny w najtrudniejszych warunkach glebowych na ustalonej wcześniej głębokości. Pozwala na to przytulone do niej duże koło prowadzące o średnicy 40 cm. Solidna płoza zamontowana u dołu 48-centymetrowej tarczy tworzy łoże siewne w kształcie litery V. Umieszczane w nim nasiona trafiają pod rolkę pozycjonującą, która je zatrzymuje i dociska do dna łoża siewnego. Element ten w razie potrzeby (praca w ekstremalnie mokrych warunkach) może zostać łatwo uniesiony i wyłączony z pracy. Istnieje również możliwość zamontowania zamiast rolki pozycjonującej wąsa dociskowego znanego z siewników Horsch Pronto. Horsch zaleca go do pracy na glebach bardzo wilgotnych i podaje, że sprawdza się podczas wsiewek prowadzonych w zielone międzyplony.
Po umieszczeniu nasion w bruździe zamykana jest ona przez pracującą po jej prawej stronie rolkę zamykającą o średnicy 33 cm. Do siewu w warunkach wilgotnych i podczas siewu na glebie uprawionej zalecana jest rolka stalowa. Natomiast podczas pracy na glebie suchej lepiej sprawdzi się rolka gwiaździsta z ząbkowanymi krawędziami. Dzięki nim nad nasionami ma strukturę drobnogruzełkowatą, co ułatwia wschody roślin. Siłę docisku rolek zwierających glebę można regulować za pomocą sprężyny bez użycia narzędzi. Ponadto w zależności od warunków glebowych można zmieniać kąt ich nachylenia.
W siewniku zawieszanym Horsch Avatar 6 SL, standardowy nacisk jednotarczowej redlicy siewnej SingleDisc wynosi ok. 160 kg. Może jednak zostać zwiększony do ok. 240 kg. Pozwala na to opcjonalny układ zamontowany z przodu siewnika, który poprzez ramię z siłownikiem hydraulicznym wywierając nacisk na dolną powierzchnię ramiona TUZ dociska siewnik do podłoża. Dzięki niemu dodatkowe ok. 800 kg pozwala pracować siewnikiem w trudniejszych warunkach glebowych.
to maksymalny nacisk jednotarczowej redlicy siewnej SingleDisc siewnika Horsch Avatar 6 SL.
W siewnikach Avatar SD, czyli z nabudowanymi na nich zbiornikami, nacisk na jednotalerzową redlicę siewną może wynosić aż 350 kg. Wpływa na to większa masa maszyny i siła wywierana na zespół wysiewający przez siłowniki hydrauliczne.
tyle może wynosić rozstaw rzędów siewnika Avatar 6 SL.
Rozstaw rzędów siewnika Avatar 6 SL może wynosić 25 lub 30 cm. Pozwala to w międzyrzędziach prowadzić mechaniczną walkę z chwastami. Z drugiej strony należy pamiętać, że siewnik Avatar ułatwia również walkę z chwastami odpornymi takimi jak wyczyniec. Jego redlica jednotalerzowa tworzy wąską bruzdę i dzięki temu nie pobudza nasion chwastów do kiełkowania. W tym przypadku sztuką jest jak najmniejsza ingerencja w glebę, aby nie wschodziły chwasty odporne.
Nasiona jednej lub dwóch kultur mogą być dostarczane do zawieszanego siewnika Avatar 6 SD ze zbiornika przedniego Partner 1600 FT lub 2000 FT. Pierwszy jednokomorowy ma pojemność 1600 l, a drugi dwukomorowy w sumie 2200 l. Dostępny jest podział 60/40% lub 75/25%.
– Opcjonalnie Avatar SL może być wyposażony w selektywne przewody, co umożliwia naprzemienne zasilanie redlic siewnych dwoma różnymi rodzajami nasion. Dzięki niezależnemu prowadzeniu każdej z redlic na głębokości drobne nasiona można umieszczać płytko, a gruboziarniste głęboko. Po drugie rozstaw rzędów można podwoić. W praktyce oznacza to wysiew zboża przy rozstawie rzędów 25 cm i np. soi przy szerokości rzędów wynoszącej 50 cm – dodaje Paweł Baurycza, menedżer marketingu Horsch Polska.