Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Brona mulczowa Rolmako SpringExpert zyskuje na popularności

Dodano: 24.09.2024
Rolmako brona mulczowa fot. Tomasz Kuchta
Co trzeba wiedzieć o bronie mulczowej Rolmako SpringExpert? fot. Tomasz Kuchta

Na niedawno zakończonych targach Agro Show 2024 w Bednarach dostrzegliśmy sporo maszyn przeznaczonych do ultrapłytkiej uprawy. Przykładem takiego rozwiązania jest brona mulczowa Rolmako SpringExpert.

Kto powinien zainteresować się broną mulczową Rolmako SpringExpert? Jak można ją skonfigurować? Ile należy za nią zapłacić? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Wystawa Agro Show 2024 nasycona niepewnością

Piękna pogoda, stoiska zastawione maszynami i niedzielne tłumy zwiedzających wystawę Agro Show 2024, nie przysłoniły problemów z jakimi zmaga się branża maszyn rolniczych. Największym z nich jest zahamowanie sprzedaży sprzętu, co po rozkręceniu jego produkcji w ostatnich latach, odbija się czkawką na każdym polu tego rynku.
Czytaj dalej

Uprawa ultrapłytka w natarciu

Aktualnie już od dłuższego czasu zauważamy częściowe przekierowanie uwagi producentów maszyn rolniczych w kierunku rozwiązań umożliwiających naprawdę płytką uprawę pożniwną. A jak wygląda zainteresowanie tego typu maszynami na przestrzeni ostatnich lat?

Bronę mulczową Rolmako SpringExpert w swojej ofercie mamy już od ładnych kilku lat. Tendencja sprzedażowa przy tej maszynie jest zdecydowanie wzrostowa. Jeszcze 3-4 lata temu rolnicy dziwili się, co to właściwie za maszyna i w jakim celu należałoby ją stosować. Dzisiaj to się zmieniło i mamy naprawdę sporo zapytań odnośnie brony mulczowej – wyjaśnia Damian Grzelak, specjalista ds. sprzedaży w firmie Rolmako.

Powyżej 15 km/h – 

ppowinna wynosić prędkość robocza przy pracy z broną mulczową. Im prędkość będzie wyższa, tym efekty uzyskane po jej przejeździe będą lepsze.

Brona mulczowa SpringExpert występuje w szerokościach roboczych 6; 7,5 oraz 9 m.

Istotny termin uprawy oraz prędkość robocza

Kiedy powinniśmy wykonać uprawę tego typu maszyną, by przyniosła ona jak najlepszy skutek?

Rolmako brona mulczowa 2 fot. Tomasz Kuchta
Talerze nacinające to najczęściej wybierana opcja doposażenia brony w przedni element roboczy fot. Tomasz Kuchta

– Tutaj ważne jest, by broną mulczową wjechać jak najszybciej, zaraz po zbiorze rośliny głównej. Wówczas możemy rozgarnąć resztki pożniwne, ograniczyć parowanie wody z gleby oraz pobudzić do kiełkowania osypane w czasie zbioru samosiewy. Wszystko to za jednym przejazdem – dodaje Grzelak.

A jakie macie zalecenia w kwestii prędkości roboczej?

– Na dobrą sprawę my rekomendujemy prędkość roboczą powyżej 15 km/h. Nasi klienci często pracują takimi bronami z prędkością nawet 20-25 km/h, wówczas efekty pracy są jeszcze lepsze – tłumaczy nasz rozmówca.

Konstrukcja maszyny powoduje, że na ogół nie sprawia ona większych problemów jeśli chodzi o udźwig ciągnika towarzyszącego. Zdecydowanie ważniejsza jest jego moc. Przedstawiciele firmy Rolmako twierdzą, że do 6-metrowej maszyny należałoby zastosować traktor o mocy ok. 150 KM, lub nawet nieco mniejszej.

Rolmako SpringExpert skrojona pod potrzeby rolnika

Podstawowymi elementami roboczymi brony mulczowej Rolmako SpringExpert są zęby sprężynujące wykonane z pręta o średnicy 16 mm oraz o długości palca wynoszącej 750 mm. Palce te rozmieszczone są w pięciu rzędach.

Rolmako brona mulczowa 5 fot. Tomasz Kuchta
Palce brony wykonane są z pręta o średnicy 16 mm. Ich długość wynosi 750 mm fot. Tomasz Kuchta

Maszynę można jednak doposażyć w dodatkową sekcję roboczą z przodu.

– Talerze nacinające to u nas najczęściej wybierana opcja doposażenia brony w przedni element roboczy. Alternatywnie możemy zaproponować standardową włókę lub np. wał nożowy, który świetnie sprawdzi się przy niszczeniu roślin charakteryzujących się grubszymi łodygami – zaznacza Damian Grzelak, specjalista ds. sprzedaży w firmie Rolmako.

25 km/h – 

nawet z taką prędkością pracują użytkownicy brony mulczowej Rolmako SpringExpert.

Zauważyliśmy także, że kąt pracy dwóch ostatnich rzędów elementów roboczych może być dodatkowo niezależnie regulowany na cięgłach mechanicznych. Skąd taki pomysł i właściwie po co?

Rolmako brona mulczowa 4 fot. Tomasz Kuchta
Kąt pracy dwóch ostatnich rzędów palców może być ustawiony niezależnie za pomocą cięgła mechanicznego fot. Tomasz Kuchta

– To rozwiązanie podpowiedzieli nam klienci. Czasami bowiem zdarzały im się takie sytuacje, gdzie przy bujnych plonach i dużych ilościach resztek pożniwnych te dwa ostatnie rzędy zębów potrafiły miejscami blokować słomę. Teraz możemy te dwa ostatnie rzędy nieco bardziej położyć względem gleby, przez co zlikwidujemy zjawisko przypychania się – odpowiada Grzelak.

Brona mulczowa Rolmako SpringExpert – ile kosztuje?

Na wystawie Agro Show 2024 prezentowana była maszyna o szerokości roboczej 7,5 m. Została ona doposażona w oświetlenie LED, przednie talerze nacinające, hydrauliczną regulację kąta pracy zębów oraz hydrauliczną regulacji głębokości roboczej sekcji talerzowej.

W takiej konfiguracji brona mulczowa Rolmako SpringExpert została wyceniona na 69,3 tys. zł netto.

Rolmako brona mulczowa 3 fot. Tomasz Kuchta
Prezentowany egzemplarz posiadał hydrauliczną regulację kąta pracy zębów, jak również głębokości roboczej talerzy fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje