Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kupił ciągnik McCormick X5.120, bo skusiła go reklama

Dodano: 05.08.2023
McCormick_Jan_Partyka_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
Jan Partyka rok temu postawił na ciągnik McCormick X5.120. Skąd taka decyzja? fot. Tomasz Kuchta

Gdy stoimy przed decyzją zakupową ciągnika na ogół rozważamy całe mnóstwo czynników. Niekiedy jednak o wyborze konkretnego producenta może zadecydować… reklama. Tak było w przypadku ciągnika McCormick X5.120.

Choć McCormick to marka dość rozpoznawalna w kraju, to jednak przez lata była raczej mało popularna, ze względu na chociażby słabo rozwiniętą sieć dystrybucyjną. Dziś ten aspekt został już mocno poprawiony, co niewątpliwie wpłynęło na wzrost sprzedaży tych ciągników nad Wisłą.

Postawili na ciągnik Deutz-Fahr 5125. Dlaczego?

Przy zakupie nowego ciągnika jest całe mnóstwo czynników, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję zakupową. Jakie aspekty zadecydowały o wyborze marki Deutz-Fahr przez państwa Kręckich?  

Czytaj dalej

Reklama dźwignią handlu

Do ok. 100-hektorowego gospodarstwa Jana Partyki z miejscowości Łękawica, w okolicy Tarnowa niespełna rok temu został zakupiony ciągnik McCormick X5.120.

Decyzja zakupowa podyktowana była tym, iż potrzebny był nieco większy traktor od posiadanego dotychczas New Hollanda T5050 o mocy ok. 100 KM. A dlaczego akurat rolnik postawił na markę McCormick?

 

4-cylindrowy silnik FPT o pojemności 3,6 l generuje 114 KM mocy maksymalnej oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 460 Nm.

– Ja tę firmę pamiętam jeszcze z reklam telewizyjnych Romanowskich, którzy w przeszłości zajmowali się dystrybucją tej marki w Polsce. Przez wiele lat byłem ciekaw, jak ten sprzęt wygląda w praktyce, jednak słaba ich dostępność na południu kraju zniechęcała wówczas do zakupu – wyjaśnia Jan Partyka.

Dlatego też w momencie gdy lokalny dealer – Rol-Mech wprowadził tę markę do swojej oferty, rolnik postanowił sprawdzić na własnej skórze, czy slogany reklamowe Romanowskich mają odzwierciedlenie w praktyce.

– Od początku zakładałem, iż potrzebuję ciągnika o nieprzesadnie dużej mocy, by pasował do posiadanych przeze mnie maszyn – dodaje gospodarz.

Wybór padł więc na model X5.120, pod którego maską pracuje 4-cylindrowy silnik FPT o pojemności 3,6 l, generujący odpowiednio 114 KM mocy maksymalnej oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 460 Nm. 

McCormick2_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
McCormick X5.120 to największy model w tej serii fot. Tomasz Kuchta

Finalnie ciągnik został zakupiony w październiku 2022 roku za kwotę ok. 300 tys. zł netto.

Z zapewnień rolnika wynika, iż w okolicy pracuje kilka mniejszych ciągników marki McCormick, jednak jeśli mówimy o nieco większych traktorach, to Partyka pod tym względem przeciera szlaki, bowiem maszyn z tego segmentu mocy w swoim sąsiedztwie jeszcze nie widział.

Wyposażenie standardowe wystarcza

Opisywany egzemplarz został zamówiony przez dealera w standardowej konfiguracji, która jednak zdaniem rolnika w pełni mu wystarcza. Na pokładzie znajdziemy m.in. klimatyzację, fotel operatora amortyzowany pneumatycznie, mechanicznie amortyzowaną kabinę, tylny zaczep automatyczny, opony marki Michelin, czy chociażby sterowanie tylnym podnośnikiem oraz WOM-em za pomocą przycisków umieszczonych na błotnikach.

Za przeniesienie napędu odpowiada w tym wypadku 4-biegowa skrzynia biegów posiadająca jeden półbieg zmieniany pod obciążeniem. Na dźwigni zmiany biegów umieszczono także przycisk sprzęgła umożliwiający zmianę przełożeń bez wciskania sprzęgła nożnego.

McCormick_silnik_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
Pod maską McCormicka X5.120 pracuje 4-cylindrowa jednostka FPT o pojemności 3,6 l fot. Tomasz Kuchta

Ze względu na kilkudziesięcioletnie doświadczenie rolnika, stawia on jednak na sprzęgło nożne – jak twierdzi, noga sama instynktownie zmierza w tym kierunku.

– Wszystko co znajduje się w wyposażeniu traktora jest przydatne. Nie ma w nim nadmiaru udziwnień, które by niepotrzebnie komplikowały całość – zaznacza Jan Partyka.

Rolnik chwali także swojego McCormicka X5.120 za bardzo dobrą widoczność, która jest rezultatem zastosowania 4-słupkowej konstrukcji kabiny. Wysoko poprowadzona przednia szyba oraz przeszklony szyberdach dobrze sprawdziłyby się przy współpracy z ładowaczem czołowym.

A jak ciągnik sprawdza się w gospodarstwie Jana Partyki po przepracowaniu ponad 200 godzin? O tym napiszemy już niebawem!

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami