Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Marek Zieliński, nowy szef Amazone Polska przedstawia kierunek rozwoju firmy

Dodano: 24.05.2023
Marek Zieliński_szef Amazone Polska
Marek Zieliński, dyrektor zarządzający Amazone Polska © Traktor24

Od marca 2023 r. dyrektorem zarządzającym Amazone Polska jest Marek Zieliński. Czy nowy szef tego popularnego producenta sprzętu rolniczego szykuje jakieś zmiany na naszym rynku?

Czy możemy spodziewać się rewolucji, czy bardziej ewolucji w sposobie funkcjonowania sprzedaży sprzętu marki Amazone w naszym kraju?

Obecnie za sprzedaż odpowiedzialni są nasi dwaj importerzy Tech-Kom oraz Agromix, którzy wraz z Amazone odnieśli duży sukces w ostatnich latach. Jako jeden z rynków o najwyższych obrotach w Europie, logiczne jest abyśmy jako producent również byli bardziej dostępni dla klientów oraz partnerów handlowych, tak aby codzienne sprawy mogły być rozwiązywane jeszcze szybciej. Wiemy jak bardzo ważny jest to aspekt w naszej branży, zwłaszcza w ścisłym sezonie. Kolejna sprawa to zwiększenie sprzedaży maszyn z całej naszej palety. Wszyscy kojarzą firmę Amazone z rozsiewaczy, opryskiwaczy i zestawów uprawowo-siewnych, te maszyny są sprzedawane w całej Polsce. Nie można natomiast zapominać o innych naszych produktach, takich jak brony talerzowe, kultywatory, pługi czy chociażby pielniki. Jednym słowem firmę Amazone Polska czeka bardziej ewolucja niż całkowita rewolucja.

Pielnik Schmotzer od Amazone zadziwia możliwościami

Mechaniczne zwalczanie chwastów powoli wraca do łask i nie odbywa się już za pomocą prostych narzędzi. Sztandarowym przykładem jest pielnik Schmotzer, którego pierwsze oficjalne pokazy w Polsce zorganizowała firma Amazone. Byliśmy na jednym z nich i zobaczyliśmy „kombajn” do mechaniczno-chemicznej walki z chwastami.
Czytaj dalej

Jak długo trwa obecnie realizacja zamówień na maszyny Amazone?

Jest to uzależnione od grupy produktów i na przykład termin realizacji tak ważnych dla nas opryskiwaczy to już sierpień przyszłego roku, na część bron talerzowych oraz gruberów również musimy czekać do przyszłego roku. Natomiast spora część maszyn jak niektóre rozsiewacze czy zestawy uprawowo-siewne są jeszcze dostępne na ten rok. Pamiętać jednak należy, że mówimy tutaj o zamówieniach składanych do Amazone przez importerów. Agromix oraz Tech-Kom posiadają dużą cześć maszyn dostępnych w krótszych terminach.

Amazone od kilku lat ma w ofercie pielniki. Niedawno odbył się cykl ich pokazów. Jakim zainteresowaniem się cieszył. Czy te narzędzia wracają na pola?

Tak, w 2019 roku Amazone przejęła firmę Schmotzer i od tego momentu poszerzyła portfolio swoich produktów o tak ważny element, jakim jest technologia mechanicznego zwalczania chwastów. Na początku maja prezentowaliśmy model Ventera na zorganizowanym demo tour. W sumie w trzech lokalizacjach w Polsce odwiedziło nas około 300 klientów. Uważam ten cykl pokazów za bardzo udany. Gościliśmy plantatorów buraka cukrowego, którym mogliśmy zaprezentować zarówno teorię jak i bardzo interesującą pracę w polu.

Czy ciągniki John Deere 9RX będą teraz nie do zdarcia?

Tak potężna moc powinna trafiać na gąsienice, bo to najefektywniejszy sposób jej zamiany w siłę uciągu. Właśnie takie są traktory John Deere 9RX, które zbudowano do najcięższych prac polowych z największymi maszynami i narzędziami. Ich producent wprowadził właśnie sporo ulepszeń. Zwiększono wytrzymałość i podano, że powstały ciągniki praktycznie nie do zdarcia.
Czytaj dalej

W tym roku Amazone obchodzi jubileusz 140-lecia i po przerwie 4-letniej odbędą się targi Agritechnica. Czy podczas tego wydarzenia zobaczymy ekstra nowości?

Oczywiście. Targi Agritechnika zawsze były miejscem, gdzie wszystkie firmy prezentowały nie tylko nowości, ale również koncepcyjne rozwiązania. Po 4 latach przerwy, w tym roku na Agritechnice zostanie zaprezentowanych wiele długo oczekiwanych maszyn, które wypełnią wcześniejsze luki w naszym portfolio. Interesującym tematem będzie postępująca automatyzacja, tutaj przy współpracy z holenderską firmą AgXeed zaprezentujemy pierwsze praktyczne rozwiązania. W technice nawożenia i ochrony roślin, ciągle rozwijająca się cyfryzacja oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji umożliwią w przyszłości jeszcze bardziej ekonomiczną i precyzyjną pracę, aby jeszcze lepiej pogodzić ekonomię i ekologię.

Jaka przyszłość czeka technologie uprawy i siewu oraz powiązanych z nimi maszyn rolniczych? Czy jedne grupy będą zyskiwać, a inne tracić?

Już od paru lat obserwujemy zmieniające się trendy w technologiach uprawy, siewu czy ochrony roślin. Widzimy, jak automatyzacja zdominowała nasze codzienne życie, to samo dzieje się w rolnictwie. Kiedyś ISOBUS oraz GPS był czymś niespotykanym, dzisiaj prawie każdy nasz klient ma przynajmniej jedną maszynę działającą z tymi rozwiązaniami. Widzimy, że coraz chętniej wybierane są maszyny z pełną automatyzacją, weźmy chociażby po uwagę rozsiewacze, kiedyś wystarczyło, że rozsiewacz posiadał komputer sterujący dawką. Dzisiaj maszyny te wyposażone są w systemy ważące, sterowanie sekcjami wysiewu, pomiarem wiatru czy też bardzo precyzyjnymi wysiewami granicznymi. Do tego dochodzą systemy niezależnego dozowania w zależności od zasobności gleby a także precyzyjne sensory badające stan odżywienia roślin. Pomimo, że od zaawansowanych technologii nie ma odwrotu, zdajemy sobie sprawę, że bardzo istotne jest wyważenie pomiędzy maszynami high-tech a ekonomią, dlatego paleta maszyn Amazone jest bardzo szeroka, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dziękuję za rozmowę, Krzysztof Płocki

Amazone zbiornik FT-P 1502
Amazone ma bogatą paletę maszyn i narzędzi rolniczych. Polscy rolnicy wielu nie znają, co ma się zmienić © Traktor24
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+