Czytaj dalej
W agregacie Mzuri Pro-Til 4Tx nawóz może być mieszany z wierzchnią warstwą gleby na głębokość do 3-4 cm lub być wnoszony w jej profil uprawiany zębami roboczymi. Możliwa jest również naprzemienna aplikacja w sąsiadujących rzędach różnych nawozów, pod siane w nich nasiona dwóch różnych roślin. Można także wysiewać nasiona naprzemiennie w rzędach na różnych głębokościach, optymalnych dla ich rodzaju.
Agregat Mzuri Pro-Til 4Tx pojawił się na rynku w roku 2022. Posiada on zbiornik większy od klasycznej wersji tej maszyny. Jego pojemność przy podziale na 4 części, w proporcjach 40/40/10/10, wynosi 5600 l. W połączeniu z czterema aparatami wysiewającymi, oznacza to wspomnianą możliwość siewu naraz 4 różnych materiałów.
to pojemność dwóch zbiorników znajdujących się z przodu i w środku agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx.
Dwie większe komory o pojemnościach 2240 l każda, przeznaczone są do nawozów. Często w jednej znajduje się np. mocznik, który trafia do gleby poprzez łapy uprawowe. Jest aplikowany na głębokości ich pracy, czyli najczęściej 20-25 cm. Dzięki dużemu wylotowi znajdującemu się za zębami, trafia w cały przekrój głębokości uprawianego pasa. Nawóz z drugiego zbiornika wysiewany jest napowierzchniowo w obszar zaraz za łapą uprawową. Jest właściwie wstrzeliwany w strumieniu powietrza w rozgarniętą glebę, co pozwala umieszczać go w większości pod jej powierzchnią na głębokości 3-4 cm.
Dwa mniejsze zbiorniki znajdujące się z tyłu maszyny o pojemnościach 560 l każdy przeznaczone są dla nasion. Mogą one trafiać do jednej redlicy siewnej, z której wydostają się do gleby w sposób rozproszony po jej bokach. To duża zaleta w czasie siewu w glebę mokrą, bo nie ma efektu tworzenia się w wąskiej bruździe siewnej warstw mazistych, co utrudnia ukorzenianie się nasion. Brak typowej bruzdy siewnej jest więc w tym przypadku zaletą. Podczas naszego testu agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx, redlice szerokie z wąskimi czubkami okazały się rozwiązaniem sprawdzającym się nie tylko w czasie siewu w optymalnych warunkach wilgotnościowych gleby, ale również właśnie w glebę mokrą (czytaj tutaj).
Agregat Mzuri Pro-Til 4Tx ze zbiornikiem 4-komorowym, poza wspomnianą aplikacją dwóch rodzajów nawozów w uprawianym pasie gleby, pozwala je rozdzielić na redlice ze sobą sąsiadujące. Dzięki temu w uprawiony pas gleby trafia nawóz dedykowany pod wysiewne w nim nasiona rośliny uprawnej. Dotyczy to przypadku siewu naprzemiennego różnych nasion w sąsiadujących rzędach.
to pojemność dwóch zbiorników znajdujących się z tyłu agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx.
Kolejna kombinacja miejsc wysiewu pozwala aplikować 3 rodzaje nawozów. Poza dwoma wnoszonymi do gleby przez łapy uprawowe, trzeci zostaje wymieszany z nasionami i z nimi poprzez redlice siewne, umieszczany jest na głębokości siewu. Nawozem takim może być mikrogranulat zawierający mikroelementy. W praktyce rolniczej wysiewa się tak np. rzepak i słonecznik.
Mzuri Pro-Til 4Tx wyposażony w płytki rozpraszające, znane z siewników poplonów, wysieje poprzez nie np. preparat przeciw myszom lub ślimakom. Miejscem montażu rozpraszaczy jest w tym przypadku najczęściej belka zgrzebła palczastego. W tej kombinacji na ten materiał przeznacza się jeden z 560-litrowych zbiorników nasiennych.
Możliwości konstrukcyjne siewnika pozwalają więc stosować różne kombinacje siewu różnych rodzajów nawozów i nasion. W sumie to 4 materiały, ale mogą to być również 3 lub 2 produkty. Wtedy w celu zwiększenia pojemności dla danego materiału, można zdemontować ściany grodziowe. Zbiornik nasienny ma dzięki temu pojemność 1120 l, a nawozowy 4480 l. Rozwiązanie to wykorzystywane jest np. w czasie siewu rzutowego kukurydzy na kiszonkę. Ostatecznie możliwe jest również zdemontowanie przegrody pomiędzy zbiornikami nasiennymi i nawozowymi, co oznacza uzyskanie zbiornika pojedynczego o pojemności 5600 l.
to maksymalna głębokość pracy zębów uprawowych pełniących jednocześnie rolę redlic nawozowych. Posiadają one siłowniki hydrauliczne odpowiadające za ich docisk i jednocześnie pełniące rolę zabezpieczenia antykamieniowego.
Podczas naszego testu agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx wysiewany był jęczmień jary z grochem oraz podsiewany mocznik. Praca ta prowadzona była w różnych kombinacjach miejsc aplikacji nasion w ramach wieloletniego doświadczenia prowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe specjalizujące się w kompleksowym testowaniu i rozwoju technologii uprawy pasowej. Działa ono od 2019 roku przy fabryce Mzuri World w Śmielinie k. Nakła w woj. kujawsko-pomorskim.
W agregacie wysiew zarówno nasion, jak i nawozów odbywa się poprzez ich dawkowanie przez aparaty wysiewające o napędzie elektrycznym. Pierwszy z nich, licząc od strony ciągnika, służy wyłącznie do podawania nawozu. Środkowy może aplikować nawóz lub nasiona. Dwa aparaty wysiewające zamontowane po bokach pod mniejszymi zbiornikami, służą do zasilania w nasiona lub mikrogranulat redlic siewnych lub rozpraszaczy.
to zalecana prędkość pracy agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx.
Dalej materiały transportowane są w każdym z czterech układów w strumieniach powietrza. Nadciśnienie w układzie wytwarzają 2 wentylatory o napędzie hydraulicznym z chłodnicą oleju. Zapotrzebowanie na olej do ich napędu wynosi 60 l/min., przy maksymalnej prędkości każdego z nich na poziomie 6000 obr/min. Zmianę ciśnienia powietrza prowadzi się z poziomu sterownika Artemis, zamontowanego w kabinie ciągnika. Pozwala on kontrolować siewnik oraz sterować jego pracą. Jedna z możliwością dotyczy zmiany dawek w czasie wykonywania siewu. Agregat Mzuri Pro-Til 4Tx jest zgodny ze standardem ISOBUS, co pozwala wykorzystać do jego obsługi wyświetlacz ISOBUS ciągnika.
Zwróciliśmy uwagę, że powietrze z danego wentylatora trafia do jednego potężnego przewodu, a potem w rozdzielaczu jest rozprowadzane do dwóch mniejszych. To tutaj znajdują się pokrętła kierownic ze skalami. Pozwala to dokładnie dawkować ilość podawanego powietrza do jednego z czterech układów transportu materiałów do redlic nawozowych i siewnych.
to zapotrzebowanie na olej dla dwóch wentylatorów przy ich maksymalnej prędkości 6000 obr/min.
Zależnie od wielkości wysiewanych nasion lub granul nawozu stosuje się 3 różne wałki wysiewające. Wszystkie przewody podające nawozy i nasiona do redlic mogą być wyposażone w czujniki zablokowania znajdujące się za głowicami rozdzielającymi, których pokrywy są wymienne. Pozwala to zarządzać dystrybucją materiałów poprzez montaż pokryw zaślepiających otwory do wybranych przewodów. Dostępne są również zawory ścieżek technologicznych montowane na wybranych przewodach. Głowice rozprowadzające nasiona i nawóz mają stożkowe pokrywy równoważące zawirowania powietrza. Zauważyliśmy, że są wykonane z tworzywa sztucznego, które jak zapewnia producent jest odporne na ścieranie.
Podsumowując naszą recenzję agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx zwracamy uwagę na 3 wyróżniki tej maszyny. Po pierwsze, co przedstawiliśmy w tym artykule, jest nie tylko propozycją do klasycznego siewu nasion i nawozu w technologii Strip-Till, ale rozwiniętą o możliwość wysiewu do 4 różnych materiałów.
Po drugie sprawdza się podczas siewu w glebę optymalnie uwilgotnioną oraz mokrą, co opisaliśmy w artykule pt. „Mzuri Pro-Til 4Tx siał w glebę mokrą. Czy miało to sens?”. Nie wystawiamy opinii w zakresie pracy na glebie ekstremalnie suchej, bo maszyna podczas naszego testu, nie pracowała w takich warunkach.
Po trzecie agregat Mzuri Pro-Til 4Tx ma unikatowe rozwiązanie prowadzenia w uprawionym pasie gleby redlic siewnych. To naszym zdaniem największa zaleta tej maszyny dająca gwarancję siewu nasion w miejscach do tego przygotowanych.
Za wyzwanie dla użytkowników Mzuri Pro-Til 4Tx uznajemy jego masę własną wynoszącą blisko 9 t oraz spore zapotrzebowanie na olej – 9 przewodów hydraulicznych wpinanych do gniazd ciągnika. Traktor potrzebny do pracy z Mzuri Pro-Til 4Tx musi więc mieć 4 pary zaworów i złącze swobodnego spływu oleju.
Xzact to wersja agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx doposażonego w aparat wysiewające montowane na redlicach siewnych. Pozwalają one zamienić maszynę w siewnik punktowy przygotowany do wysiewu roślin takich jak: kukurydza, soja, rzepak, słonecznik.
Użytkownicy agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx muszą również pamiętać o potrzebie użycia ładowarki teleskopowej, która umożliwi załadunek worków typu Big Bag do zbiorników maszyny znajdujących się na wysokości bliskiej 3 m. Szerokość robocza agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx wynosi 4 m, a zapotrzebowanie na moc zależnie od warunków polowych – minimum 220-250 KM. Powinno to wystarczyć do siewu z prędkością 10-15 km/h, w zależności od głębokości pracy łap uprawowo-nawozowych i typu gleby.