Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Przewidywanie plonu dzięki rolnictwu 4.0

Dodano: 13.10.2023
Wiedząc wcześniej jaki uzyskamy plon, możemy dostosować do niego nawożenie i ochronę © TRAKTOR24.pl
Wiedząc wcześniej jaki uzyskamy plon, możemy dostosować do niego nawożenie i ochronę © TRAKTOR24.pl

Rolnictwo nie jest prostym zajęciem, o czym w każdym sezonie na nowo przekonują się farmerzy na całym świecie. Na plony wpływa szereg zmiennych, których umiejętna ocena może zadecydować o opłacalności produkcji. Nie ma np. sensu zwiększanie nawożenia w przypadku przewidywania niskiego plonu. Tutaj z pomocą przychodzi rolnictwo 4.0 w postaci programu komputerowego szacującego plony na podstawie głównie dostępności wody.

Rozwiązanie takie pod nazwą Yield Prediction Solution proponuje firma Metos Polska. Jest ona przedstawicielem austriackiego producenta zaawansowanych technologicznie rozwiązań do monitorowania upraw. To Pessl Instruments, którego gama produktów oferowana jest właśnie pod marką Metos.

Dzięki ciągnikowi Valtra kupili maszynę tańszą o 24 tysiące złotych

Czy warto kupić traktor o mocy 115 KM bogato doposażony w rozwiązania rolnictwa precyzyjnego? Przykład rolnika z Wielkopolski użytkującego ciągnik Valtra G115 Versu dobitnie pokazuje, że tak. Właściwie tyle razy tak, z iloma maszynami działającymi w standardzie ISOBUS będzie pracował. Na zakupie każdej z nich można oszczędzić 20-30 tys. zł.
Czytaj dalej

Platforma internetowa FieldClimate

Miejscem, w którym gromadzone i przechowywane są wszystkie dane zebrane z urządzeń Pessl Instruments, jest platforma internetowa FieldClimate. Posiada ona szereg funkcjonalności pomagający podejmować ważne decyzje związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. O ich praktycznym wykorzystaniu na podstawie danych z rolniczych stacji pogodowych pisaliśmy już tutaj.

 

Prognoza plonu zmniejsza ryzyko nieuzasadnionego ekonomicznie przeinwestowania danej uprawy. W trakcie sezonu wegetacyjnego pozwala reagować na zmieniające się warunki i dostosować do nich poziom nawożenia oraz ochrony plantacji.

Nową funkcjonalnością platformy internetowej FieldClimate jest możliwość przewidywania plonów. – Najnowszy moduł umożliwia oszacowanie wydajności upraw w oparciu o dostępność wody. Podstawowe ustawienia nie wymagają niczego więcej niż wprowadzenia informacji o uprawie, dacie jej siewu i określeniu przybliżonego terminu zbioru. Prognoza jest dostępna w dowolnym momencie przed, w trakcie i po okresie wzrostu. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu rolnik może otrzymywać ważne decyzje dotyczące zarządzania w trakcie sezonu wegetacyjnego. Dotyczą one na przykład nawadniania, stosowania pestycydów i nawozów w celu osiągnięcia zyskownych plonów – mówi Marek Wilanowski, Country Manager Metos Polska.

podstawową zmienną decydującą o wielkości plonu jest woda © Pessl Instruments
Podstawową zmienną decydującą o wielkości plonu jest woda © Pessl Instruments

Najważniejsza jest woda

Nie ulega wątpliwości, że podstawową zmienną decydującą o wielkości plonu jest woda. Dlatego wilgotność gleby i rozkład opadów podczas sezonu wegetacyjnego mają tak duże znaczenie. Oczywiście na wzrost i rozwój roślin wpływa jeszcze cały szereg innych czynników począwszy od żyzności gleby, poprzez rozkład temperatur, na działaniach rolnika kończąc. Jednak wszystkie starania związane z uprawą gleby, siewem nasion, nawożeniem, zwalczaniem chwastów i ochroną roślin niewiele pomogą, jak po prostu zabraknie wody.

Ważna rola stacji pogodowej

Uruchomienie modułu przewidywania plonów (Yield Prediction Solution) jest proste i rozpoczyna się od wyznaczenia granicy pola lub strefy upraw oraz wprowadzenia informacji mających wpływ na przyszłe zbiory. Najważniejsze z nich dotyczą początkowej wilgotności gleby, jej tekstury/typu, daty siewu rośliny i przewidywanego rozpoczęcia jej dojrzewania.

Dla uzyskania najlepszych wyników przewidywania plonów, bardzo ważne jest posiadanie stacji pogodowej na polu lub w jego pobliżu. Ma to znaczenie choćby z powodu różnej wielkości opadów w miejscach od siebie oddalonych o zaledwie kilka/kilkanaście kilometrów.

 

Obecnie moduł przewidywania plonów (Yield Prediction Solution) obejmuje uprawy następujących roślin: jęczmień, kukurydza, rzepak, pszenica, pszenica durum i soja.

– Jedna z naszych rolniczych stacji pogodowych znajduje się około 14 km od rządowej stacji meteorologicznej na lotnisku. Okazało się, że podczas jednego silnego deszczu, w ciągu zaledwie pół godziny, różnica między tymi dwoma lokalizacjami wyniosła około 80 mm opadu. Nie powinno się więc polegać na danych ogólnych, tylko możliwie bliskich polu – podpowiada Marek Wilanowski.

Dla uzyskania najlepszych wyników przewidywania plonów, bardzo ważne jest posiadanie stacji pogodowej na polu lub w jego pobliżu © TRAKTOR24.pl
Dla uzyskania najlepszych wyników przewidywania plonów, bardzo ważne jest posiadanie stacji pogodowej na polu lub w jego pobliżu © TRAKTOR24.pl

Wyniki podzielone na 4 obszary

Wyniki przewidywania plonów dostępne w ramach Yield Prediction Solution podzielone są na 4 obszary:

  • przegląd ustawień zawiera szczegółowe informacje na temat typu uprawy, użytych stacji, daty wygenerowania raportu, daty siewu i oczekiwanej daty osiągnięcia dojrzałości,
  • wykresy przewidywania plonów zawierają szczegółowe informacje na temat bieżącej prognozy plonów dla średniej i zakresu wartości w oparciu o zmierzone przez stacje opady deszczu i długoterminowe normalne opady deszczu dla bieżącej daty. Prognoza plonu do dojrzałości fizjologicznej jest przewidywana na podstawie długoterminowych normalnych opadów i sezonowej prognozy opadów,
  • wykresy opadów dostarczają szczegółowych informacji na temat dziennych sum opadów, skumulowanych sum opadów i długoterminowych normalnych opadów dla pola,
  • przegląd wyników przewidywania plonów zawiera szczegółowe informacje na temat dzisiejszych plonów (bieżący sezon, średnia i zakres wartości), przewidywanych plonów podczas zbiorów (normalny sezon, średnia i zakres wartości) oraz przewidywanych plonów podczas zbiorów (bieżący sezon + prognoza opadów, średnia i zakres wartości).

Zdjęcia satelitarne w pakiecie

Platforma internetowa FieldClimate w połączeniu z prognozą plonów udostępnia również zdjęcia satelitarne dla określonego pola lub strefy upraw. Wyświetlane są dwa wskaźniki na podstawie zdjęć z satelity Sentinel 2 o rozdzielczości 10 metrów. To wskaźnik powierzchni liści (LAI) i normalizowana różnica wskaźnika wegetacji (NDVI).

10 m – 

tyle wynosi rozdzielczość zdjęć pół wykonywanych z poziomu satelity Sentinel 2, z których korzysta platforma internetowa FieldClimate.

– W oparciu o przewidywanie plonów w strefie upraw i informacje satelitarne, rolnik może dostosować ważne decyzje dotyczące zarządzania w sezonie wegetacyjnym w odniesieniu do wody, chorób, zwalczania owadów i dodatkowego stosowania nawozów – podsumowuje Marek Wilanowski.

Nową funkcjonalnością platformy internetowej FieldClimate jest możliwość przewidywania plonów © Pessl Instriments
Nową funkcjonalnością platformy internetowej FieldClimate jest możliwość przewidywania plonów © Pessl Instriments
Na plony wpływa szereg zmiennych, których umiejętna ocena może zadecydować o opłacalności produkcji. Ale jak to zrobić, gdy rośliny są jeszcze małe? Tutaj z pomocą przychodzi rolnictwo 4.0 © TRAKTOR24.pl
Na plony wpływa szereg zmiennych, których umiejętna ocena może zadecydować o opłacalności produkcji. Ale jak to zrobić, gdy rośliny są jeszcze małe? Tutaj z pomocą przychodzi rolnictwo 4.0 © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000