Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Silniki dydaktyczne John Deere

Dodano: 20.06.2024
Silniki dydaktyczne John Deere trafiły w tym roku do różnych polskich placówek edukacyjnych fot. mat. prasowe
Silniki dydaktyczne John Deere trafiły w tym roku do różnych polskich placówek edukacyjnych fot. mat. prasowe

W tym roku po raz pierwszy John Deere zdecydował się na przekazanie silników dydaktycznych do nauki – otrzymały go różne placówki edukacyjne, w tym również Zespół Szkół w Trzciance.

Akcja zaangażowała młodzież w poznanie technologii rolnictwa przyszłości na podstawie silnika dydaktycznego produkcji John Deere.

John Deere Polska i autoryzowani dealerzy wspierają młode talenty

Dział szkoleń John Deere Polska przejął silniki do maszyn rolniczych od fabryki. Marka przeznaczyła je do różnych celów, w tym przekazała dealerom, aby instruktorzy (CDI) mogli przeprowadzić wewnętrzne szkolenia oraz w celu edukacyjnym, aby dealerzy przekazali silniki do szkół, z którymi współpracują w zakresie szkolenia młodzieży.

Mzuri Pro-Til 4Tx siał w glebę mokrą. Czy miało to sens?

Mzuri to już bardzo dobrze znana marka na rynku uprawy pasowej określanej również nazwą strip-till. W ostatnim czasie największą popularnością, z gamy maszyn tego producenta, cieszy się agregat przygotowany do wysiewu naraz 4 różnych materiałów. Sprawdziliśmy, jak Mzuri Pro-Til 4Tx poradził sobie w trudnych warunkach siewu w glebę ciężką i miejscami mokrą.
Czytaj dalej

John Deere nagrodził też silnikiem dydaktycznym uczniów szkoły w Trzciance – była to nagroda główna w kategorii „Młody Mechanik Maszyn Rolniczych”, w konkursie organizowanym w ramach Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników na targach Poznań Motor Show. Całe podium tej konkurencji należało do uczniów Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance.

W marcu br., za pośrednictwem dealera Agro-Efekt, w Trzciance zostały zorganizowane specjalne warsztaty w ramach Akademii  Edukacyjnej. Agro-Efekt zorganizował również Dni Otwarte w Trzciance. Teraz przyszedł czas na pracę z silnikiem dydaktycznym.

– W marcu na czterech stanowiskach edukacyjnych aż 100 uczniów mogło zapoznać się z rolnictwem precyzyjnym. Pojawił się tam m.in. ciągnik demonstracyjny 6R. Zaangażowanie w akcje edukacyjne jest dla nas szczególnie ważne, dlatego na Poznań Motor Show przygotowaliśmy dla uczestników specjalne wyzwanie: „Zieloną Kartę” John Deere. Nagrodą główną w konkursie „Młody Mechanik Maszyn Rolniczych” był właśnie silnik dydaktyczny. Obserwowanie dużego zaangażowania uczniów jest dla nas bardzo budujące, ponieważ jako John Deere wspieramy zarówno rozwój społeczności, a w tym szkół, jak i młodych dorosłych w ich pierwszych krokach w rolnictwie – mówi Tomasz Kalociński, reprezentujący John Deere Polska.

John Deere dostarcza silniki dydaktyczne

Silnik dydaktyczny przekazany nauczycielom i uczniom w Trzciance został dostosowany do potrzeb nauczania. Jest pozbawiony osprzętu, który umożliwiłby jego uruchomienie stacjonarne. Dzięki temu mogą posłużyć jako materiał do studiowania budowy oraz zasad działania silników. Silnik przekazany uczniom w wielkopolskiej placówce edukacyjnej pochodzi właśnie z ciągnika. Dzięki temu uczniowie dowiedzą się, jak poprawnie serwisować mechanizmy silnikowe.

Dzięki działalności marki John Deere przyszli mechanicy będą mogli rozebrać do ostatniej śrubki różne silniki produkowane przez amerykańskiego giganta fot. mat. prasowe
Dzięki działalności marki John Deere przyszli mechanicy będą mogli rozebrać do ostatniej śrubki różne silniki produkowane przez amerykańskiego giganta fot. mat. prasowe

Podobne silniki marka podarowała też dealerom, którzy przekazywali je dalej do współpracujących z nimi szkół. Dodatkowo do dealerów trafiły silniki na których instruktorzy będą przeprowadzać wewnętrzne szkolenia. Zaangażowanie w edukację i przyszłość społeczności lokalnej jak i globalnej to część strategii ESG marki, realizowanej od lat. Społeczna odpowiedzialność biznesu według John Deere obejmuje wieloaspektowe działania, zakrojone na lokalną i szeroką skalę.

Silniki pochodzą z kombajnów i sieczkarni, są to również silniki morskie John Deere. Ważne dla nas jest to, że możemy silnikami dydaktycznymi zasilić struktury edukacyjne na różnym szczeblu: państwowych szkół, ale także działów szkoleniowych dealerów. Dzięki temu budujemy zarówno świadomość marki John Deere i tego, co robi dla rozwoju rolnictwa, jak i wspomagamy szkolnictwo, które zawsze potrzebuje dodatkowych materiałów szkoleniowych i wsparcia infrastruktury – zdradza Bartosz Białas, menedżer marketingu w John Deere Polska.

Nauka spotyka się z praktyką

Jak nauka z wykorzystaniem tych części wyglądała w praktyce? Kulisy zdradza członek kadry pedagogicznej.

Łącznie marka John Deere przekazała kilka różnych silników dydaktycznych różnym ośrodkom naukowym fot. mat. prasowe
Łącznie marka John Deere przekazała kilka różnych silników dydaktycznych różnym ośrodkom naukowym fot. mat. prasowe

– Z firmą John Deere współpracujemy już od wielu lat. Firma umożliwia uczniom lepsze poznanie technologii, czy samych maszyn. Na co dzień uczniowie nie mają możliwości, żeby rozbierać silniki czy regulować zawory. Dlatego, jak tylko chłopcy dostali silnik, już na pierwszych lekcjach chcieli rozbierać go na części pierwsze. Na pewno od września będziemy jeszcze uczyć się jego budowy, żeby poznać każdy element. Poza tym w szkole funkcjonuje Koło Naukowe Rolników, więc będziemy wykorzystywać silnik nie tylko podczas lekcji, ale także podczas dodatkowych zajęć. A mamy w szkole bardzo wielu ambitnych uczniów, którzy chcą się uczyć – mówi Paweł Duda, nauczyciel Zespołu Szkół, Rolnicze Centrum Kształcenia w Trzciance, w powiecie nowotomyskim.

Jednak szkoła w Trzciance to nie jedyna placówka edukacyjna, która otrzyma silnik dydaktyczny. Oto pełna lista szkół, którym wsparcie przekazał John Deere Polska:

  • Fricke – ZSEiT Pasłęk
  • Agro-Sieć Maszyny – Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie
  • Agro-Efekt – Zespołu Szkół, Rolnicze Centrum Kształcenia w Trzciance
  • Wanicki Agro – Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie.
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000