Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Wanicki Agro z szeroką ofertą w zakresie rolnictwa precyzyjnego

Dodano: 08.03.2024
John Deere rolnictwo precyzyjne fot. mat. prasowe
Jakie ciekawe rozwiązania z zakresu rolnictwa precyzyjnego może zaoferować firma Wanicki Agro? fot. mat. prasowe

Rolnictwo precyzyjne było tematem przewodnik konferencji zorganizowanej przez dealera John Deere, firmę Wanicki Agro. Jakie rozwiązania są w tym zakresie oferowane rolnikom?

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Rozwój technologii rolnictwa precyzyjnego następuje bardzo szybko. Aby być na bieżąco z najnowszymi trendami w tym zakresie warto skorzystać z wiedzy eksperckiej i przy okazji skonfrontować ją z innymi rolnikami. Taki był cel niedawno zakończonych konferencji zrealizowanych pod hasłem „Rolnictwo precyzyjne – realne oszczędności”.

Konferencja na temat rolnictwa precyzyjnego

Cykl konferencji organizowanych przez dealera Wanicki Agro rozpoczął się w drugiej połowie stycznia i potrwał do połowy lutego. W tym czasie w pięciu różnych lokalizacjach rozsianych po całym terenie działania firmy Wanicki udział wzięło wielu konkretnie zainteresowanych nowymi technologiami rolników.

– Taka sytuacja jasno nam pokazuje, iż farmerzy nawet mimo aktualnych trudności, z jakimi muszą się mierzyć, wciąż chcą inwestować w rozwiązania rolnictwa precyzyjnego – tłumaczy Bogdan Kazimierczak, dyrektor działu rolnictwa precyzyjnego w firmie Wanicki Agro.

Jakie rozwiązania cieszyły się największym zainteresowaniem uczestników konferencji?

JD konferencja 3 fot. Tomasz Kuchta
W czasie konferencji specjaliści firmy Wanicki Agro prezentowali poszczególne rozwiązania z zakresu rolnictwa precyzyjnego fot. Tomasz Kuchta

Najwięcej pytań od rolników dotyczyło dozbrajania starszych maszyn w systemy uniwersalnego naprowadzania AutoTrac z wykorzystaniem kierownicy elektrycznej AutoTrac Universal 300. Spora część rolników myśli też o podniesieniu dokładności pracy z odbiornikiem StarFire poprzez wejście w system RTK. To z kolei pozwala na zapewnienie powtarzalności utworzonych granic, czy linii naprowadzania w długim okresie – dodaje Bogdan Kazimierczak.

John Deere stawia na nowoczesność

W czasie konferencji mogliśmy wysłuchać wykładu poświęconemu możliwościom rozwiązania JDLink, które zapewnia łączność z maszynami posiadanymi we flocie gospodarstwa niezależnie od ich marki i wieku. Dzięki niemu właściciel gospodarstwa może otrzymywać aktualne dane dotyczące chociażby lokalizacji, czy wydajności danej maszyny. 

Z kolei system zarządzania gospodarstwem John Deere Operations Center to platforma wspierająca rolnika w wielu obszarach jego działalności. Dzięki niej użytkownik ma możliwość np. bezprzewodowego wysyłania map zmiennego dawkowania bezpośrednio do maszyny, czy wsparcia operatora dzięki zdalnemu dostępowi do wyświetlacza.

JD konferencja fot. Tomasz Kuchta
W czasie trwania konferencji uczestnicy mogli na żywo przyjrzeć się niektórym rozwiązaniom technicznym fot. Tomasz Kuchta

Ukazano także zalety rozwiązania AutoPath, które wykorzystując odbiornik zamontowany na maszynie zbiera dane o położeniu rzędów podczas wykonywania pracy. Następnie ta dokładna mapa może zostać wykorzystana do np. siewu w uprawionych wcześniej rzędach, czy chociażby do precyzyjnego opielenie uprzednio rzędowo wysianych roślin.

Uczestników spotkania intrygowała także niewielka, zielona skrzyneczka o nazwie HarvestLab 3000. W dużym skrócie jest to miniaturowe, mobilne laboratorium, które w czasie rzeczywistym dokonuje pomiarów zawartości składników odżywczych w badanym materiale. Znajdzie on zastosowanie w kombajnach, sieczkarniach samojezdnych, czy w wozach asenizacyjnych. Wykorzystując technologię NIR HarvestLab dokonuje 4 tysięcy pomiarów na sekundę dostarczając dokładnej informacji o badanym materiale praktycznie w czasie rzeczywistym.

Szeroka oferta firmy Wanicki Agro

Na konferencji zaprezentowano także interesujące rozwiązania z zakresu rolnictwa precyzyjnego oferowane przez dealera Wanicki Agro.

JD konferencja 4 fot. Tomasz Kuchta
HarvestLab 3000 to miniaturowe, mobilne laboratorium polowe, które w czasie rzeczywistym dokonuje pomiarów zawartości składników odżywczych w badanym materiale fot. Tomasz Kuchta

Warto w tym miejscu wspomnieć o firmie OneSoil, tworzącej mapy zmiennego dawkowania azotu na podstawie indeksu NDVI, czy Metos Polska – oferującej rozwiązania w zakresie stacji pogodowych służących do cyfrowego monitoringu upraw, obliczania modeli chorób i ich prognozowania, czy wreszcie wspomagania decyzji w zakresie ochrony roślin.

Nowością w ofercie Wanicki Agro są rozwiązania firmy CultiWise, pozwalające na dokonanie oblotu dronem po polu w celu stworzenia ortofotomapy. Na jej podstawie określane jest zmienne dawkowanie herbicydu. Oznacza to, że możemy wykonać oprysk tylko w tych miejscach, gdzie występują chwasty. Technologia ta może zostać zaimplementowana do opryskiwaczy z pojedynczą kontrolą rozpylaczy.

Poruszony został także temat kredytów węglowych oferowanych przez firmę eAgronom, a także zaprezentowano najnowsze rozwiązania techniczne firmy Monosem w zakresie siewników oraz pielników.

Wysoka frekwencja rolników na konferencjach jasno pokazuje, że choć nastroje w branży rolniczej są kiepskie, to wciąż jest wśród nich chęć do edukowania się w kwestii rolnictwa precyzyjnego oraz planowania inwestycji, które przyniosą w ich gospodarstwach konkretne, wymierne oszczędności.

JD konferencja 6 fot. Tomasz Kuchta
Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem farmerów, którzy chcieli dowiedzieć się więcej na temat rolnictwa precyzyjnego fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym