Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Korbanek zamieni ciągniki Arbos na Aupax. Czas rozgryźć tego lamparta

Dodano: 17.02.2024

Ciągniki włoskiej marki Arbos znikały z rynku światowego i powracały na niego już kilka razy. Od 2017 roku ich generalnym importerem i dystrybutorem w Polsce jest firma Korbanek, która sprzedała już sporo tych traktorów. Początkowo importowała je z fabryki we Włoszech, ale od 2020 roku trafiają do naszego kraju z Chin. Nadal pod nazwą Arbos, ale to nie koniec zmian, bo w drugiej połowie 2024 r. pojawią się jako marka Aupax.

Podczas przeglądu Väderstad Quality Check przydały się dwie wizytówki

Okres zimowy to najlepszy czas na przeglądy serwisowe i wielu producentów maszyn rolniczych realizuje je poprzez swoich dealerów. Szwedzki Väderstad również ma taki program i w jego ramach zaleca przede wszystkim sprawdzenie stanu technicznego siewników. Odwiedziliśmy jedno z przedsiębiorstw rolnych użytkujących takie dwie maszyny. W ramach Väderstad Quality Check serwisant z firmy Osadkowski oceniał stan 6-rzędowego Tempo T i 12-rzędowego Tempo V.
Czytaj dalej

Aupax to ciągniki, których nazwa powstała od chińskich symboli oznaczających w tłumaczeniu dosłownym lamparta. Właścicielem tej nieznanej w Polsce marki traktorów jest koncern z Chin. To Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology.

Chiński gigant Weichai

Wróćmy jeszcze do powrotu na rynek światowy włoskiej marki ciągników Arbos. W roku 2015 jej właścicielem został chiński koncern Lovol Heavy Industry. W tym czasie Chińczycy zainwestowali również w fabrykę ciągników sadowniczych Goldoni. Wykorzystali ją do produkcji Arbosów o mocach 110-136 KM. Niestety pandemia COVID 19 i związane z nią problemy doprowadziły do bankructwa włoskiej fabryki. Produkcja ciągników Arbos nie została jednak zakończona, tylko przeniesiona do Chin. Powstają tam do dzisiaj a zakres mocy wynosi obecnie od 25 do 136 KM. Na razie. W 2025 r. będzie można kupić traktory o mocach wynoszących ponad 200 KM.

Aupax P7000 – 

to ciągnik z silnikiem jego producenta, czyli chińskiego koncernu Weichai. Najsilniejszy w tej serii traktor ma moc wynoszącą na WOM 220 KM i posiada bezstopniową przekładnię marki Linde. Firma Korbanek podaje, że ciągniki Aupax serii P7000 będzie można w Polsce zamawiać w roku 2025.

Przeniesienie produkcji dużych Arbosów do Chin zbiegło się z przejęciem koncernu Lovol Heavy Industry przez większy koncern Weichai Holding Group. Wtedy powstał nowy podmiot o nazwie Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology. To liczący się gracz na światowym rynku ciągników, których produkuje rocznie około 80 tysięcy. Posiada własne przekładnie i silniki, w tym spełniające normę emisji spalin Stage V. Chiński gigant korzysta również z podzespołów renomowanych producentów takich jak m.in.: Kohler, Yanmar, Linde.

Paweł Korbanek, szef formy Korbanek © TRAKTOR24.pl
Paweł Korbanek, szef formy Korbanek © TRAKTOR24.pl

Aupax zamiast Arbosa

Na targach Agritechnica 2023 dowiedzieliśmy się, że szefostwo Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology postanowiło przeprowadzić rebranding swoich ciągników. Nazwa Arbos zostanie wkrótce zastąpiona nazwą Aupax. W ten sposób, na polskim rynku pojawi się nowa marka traktorów.

7 – 

na tyle lat udzielana jest gwarancja na ciągniki Arbos – bez limitu godzin.

– Pierwsze modele ciągników z logiem Aupax trafią do Polski w drugiej połowie 2024 roku. Zaczniemy od traktorów serii 4000 a dokładnie modeli 4110, które pod logo Arbos cieszą się w naszym kraju ogromnym zainteresowaniem. W 2024 roku będzie można zamawiać ciągniki Aupax, jak i Arbos – wyjaśnia Paweł Korbanek, szef firmy Korbanek.

Właścicielem marki ciągników Aupax jest koncern z Chin. To Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology fot. materiały prasowe
Właścicielem marki ciągników Aupax jest koncern z Chin. To Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology fot. materiały prasowe

Lovol, Arbos i Aupax mają identyczne części

W tym artykule nie możemy pominąć ciągników marki Lovol. To traktory w naszym kraju już dobrze znane. Ich nazwa od razu wskazuje, że powstają w tej samej chińskiej fabryce, co traktory Arbos i Aupax. Dla użytkowników tych wszystkich marek, mamy dobrą wiadomość. Firma Korbanek otrzymała od ich producenta autoryzację na prowadzenie centralnego magazynu części zamiennych. Czy jest i będzie dobrze zaopatrzony? Odpowiedzi można znaleźć w renomie jaką w częściach zamiennych do ciągników i maszyn rolniczych ma w Polsce firma Korbanek oraz w informacji, że wspomniana autoryzacja obejmuje całą Europę.

– Ciągniki Arbos oraz Aupax będą miały kompatybilne części. Nasza firma sprawuje i będzie sprawować gwarancję na te traktory, która obecnie wynosi 7 lat bez limitu godzin. Najdłuższa gwarancja na maszyny rolnicze na rynku powoduje ogromne zainteresowanie i mocno wyróżnia te ciągniki na rynku – zaznacza Paweł Korbanek.

Ciągniki Arbos będą stopniowo otrzymywały nazwę Aupax – innych różnic pomiędzy tymi traktorami nie znajdziemy © TRAKTOR24.pl
Generalnym importerem i dystrybutorem ciągników Arbos w Polsce jest firma Korbanek © TRAKTOR24.pl
Firma Korbanek zapewne wkrótce doda tutaj informację, że oferuje również ciągniki Aupax © TRAKTOR24.pl
Firma Korbanek zapewne wkrótce doda tutaj informację o ciągnikach Aupax © TRAKTOR24.pl

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem