Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Korbanek zamieni ciągniki Arbos na Aupax. Czas rozgryźć tego lamparta

Dodano: 17.02.2024

Ciągniki włoskiej marki Arbos znikały z rynku światowego i powracały na niego już kilka razy. Od 2017 roku ich generalnym importerem i dystrybutorem w Polsce jest firma Korbanek, która sprzedała już sporo tych traktorów. Początkowo importowała je z fabryki we Włoszech, ale od 2020 roku trafiają do naszego kraju z Chin. Nadal pod nazwą Arbos, ale to nie koniec zmian, bo w drugiej połowie 2024 r. pojawią się jako marka Aupax.

Podczas przeglądu Väderstad Quality Check przydały się dwie wizytówki

Okres zimowy to najlepszy czas na przeglądy serwisowe i wielu producentów maszyn rolniczych realizuje je poprzez swoich dealerów. Szwedzki Väderstad również ma taki program i w jego ramach zaleca przede wszystkim sprawdzenie stanu technicznego siewników. Odwiedziliśmy jedno z przedsiębiorstw rolnych użytkujących takie dwie maszyny. W ramach Väderstad Quality Check serwisant z firmy Osadkowski oceniał stan 6-rzędowego Tempo T i 12-rzędowego Tempo V.
Czytaj dalej

Aupax to ciągniki, których nazwa powstała od chińskich symboli oznaczających w tłumaczeniu dosłownym lamparta. Właścicielem tej nieznanej w Polsce marki traktorów jest koncern z Chin. To Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology.

Chiński gigant Weichai

Wróćmy jeszcze do powrotu na rynek światowy włoskiej marki ciągników Arbos. W roku 2015 jej właścicielem został chiński koncern Lovol Heavy Industry. W tym czasie Chińczycy zainwestowali również w fabrykę ciągników sadowniczych Goldoni. Wykorzystali ją do produkcji Arbosów o mocach 110-136 KM. Niestety pandemia COVID 19 i związane z nią problemy doprowadziły do bankructwa włoskiej fabryki. Produkcja ciągników Arbos nie została jednak zakończona, tylko przeniesiona do Chin. Powstają tam do dzisiaj a zakres mocy wynosi obecnie od 25 do 136 KM. Na razie. W 2025 r. będzie można kupić traktory o mocach wynoszących ponad 200 KM.

Aupax P7000 – 

to ciągnik z silnikiem jego producenta, czyli chińskiego koncernu Weichai. Najsilniejszy w tej serii traktor ma moc wynoszącą na WOM 220 KM i posiada bezstopniową przekładnię marki Linde. Firma Korbanek podaje, że ciągniki Aupax serii P7000 będzie można w Polsce zamawiać w roku 2025.

Przeniesienie produkcji dużych Arbosów do Chin zbiegło się z przejęciem koncernu Lovol Heavy Industry przez większy koncern Weichai Holding Group. Wtedy powstał nowy podmiot o nazwie Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology. To liczący się gracz na światowym rynku ciągników, których produkuje rocznie około 80 tysięcy. Posiada własne przekładnie i silniki, w tym spełniające normę emisji spalin Stage V. Chiński gigant korzysta również z podzespołów renomowanych producentów takich jak m.in.: Kohler, Yanmar, Linde.

Paweł Korbanek, szef formy Korbanek © TRAKTOR24.pl
Paweł Korbanek, szef formy Korbanek © TRAKTOR24.pl

Aupax zamiast Arbosa

Na targach Agritechnica 2023 dowiedzieliśmy się, że szefostwo Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology postanowiło przeprowadzić rebranding swoich ciągników. Nazwa Arbos zostanie wkrótce zastąpiona nazwą Aupax. W ten sposób, na polskim rynku pojawi się nowa marka traktorów.

7 – 

na tyle lat udzielana jest gwarancja na ciągniki Arbos – bez limitu godzin.

– Pierwsze modele ciągników z logiem Aupax trafią do Polski w drugiej połowie 2024 roku. Zaczniemy od traktorów serii 4000 a dokładnie modeli 4110, które pod logo Arbos cieszą się w naszym kraju ogromnym zainteresowaniem. W 2024 roku będzie można zamawiać ciągniki Aupax, jak i Arbos – wyjaśnia Paweł Korbanek, szef firmy Korbanek.

Właścicielem marki ciągników Aupax jest koncern z Chin. To Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology fot. materiały prasowe
Właścicielem marki ciągników Aupax jest koncern z Chin. To Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology fot. materiały prasowe

Lovol, Arbos i Aupax mają identyczne części

W tym artykule nie możemy pominąć ciągników marki Lovol. To traktory w naszym kraju już dobrze znane. Ich nazwa od razu wskazuje, że powstają w tej samej chińskiej fabryce, co traktory Arbos i Aupax. Dla użytkowników tych wszystkich marek, mamy dobrą wiadomość. Firma Korbanek otrzymała od ich producenta autoryzację na prowadzenie centralnego magazynu części zamiennych. Czy jest i będzie dobrze zaopatrzony? Odpowiedzi można znaleźć w renomie jaką w częściach zamiennych do ciągników i maszyn rolniczych ma w Polsce firma Korbanek oraz w informacji, że wspomniana autoryzacja obejmuje całą Europę.

– Ciągniki Arbos oraz Aupax będą miały kompatybilne części. Nasza firma sprawuje i będzie sprawować gwarancję na te traktory, która obecnie wynosi 7 lat bez limitu godzin. Najdłuższa gwarancja na maszyny rolnicze na rynku powoduje ogromne zainteresowanie i mocno wyróżnia te ciągniki na rynku – zaznacza Paweł Korbanek.

Ciągniki Arbos będą stopniowo otrzymywały nazwę Aupax – innych różnic pomiędzy tymi traktorami nie znajdziemy © TRAKTOR24.pl
Generalnym importerem i dystrybutorem ciągników Arbos w Polsce jest firma Korbanek © TRAKTOR24.pl
Firma Korbanek zapewne wkrótce doda tutaj informację, że oferuje również ciągniki Aupax © TRAKTOR24.pl
Firma Korbanek zapewne wkrótce doda tutaj informację o ciągnikach Aupax © TRAKTOR24.pl

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+