Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Paweł Korbanek – Do głowy by mi nie przyszło, że będziemy kiedyś sprzedawali ciągniki i kombajny John Deere

Dodano: 22.12.2023

Z Pawłem Korbankiem szefem firmy Korbanek, o szokującym dla rynku techniki rolniczej wprowadzeniu do oferty tego najbardziej znanego w Polsce dealera maszyn rolniczych, używanych ciągników i kombajnów John Deere, rozmawia Krzysztof Płocki.

Pod koniec roku 2023 wykonał Pan pokerowy ruch, który wstrząsnął polskim rynkiem sprzedawców ciągników i maszyn rolniczych? Planował Pan to od dawna?

– Do głowy by mi nie przyszło, że będziemy kiedyś sprzedawali ciągniki i kombajny John Deere. Od momentu wprowadzenia do naszej oferty traktorów i kombajnów Fendt, Massey Ferguson i później Claas, John Deere był zawsze naszą konkurencją. Z tego powodu miałem naturalną niechęć do sprzedaży maszyn tej marki. Ostatnio przewartościowałem jednak to myślenie i wprowadziliśmy do oferty używane ciągniki i kombajny John Deere.

Väderstad jest droższy, ale jest wart swojej ceny

Po co kupuje się maszyny rolnicze? Odpowiedź wydaje się banalna, ale w praktyce rolniczej różnie bywa. Najczęściej sprzęt ma po prostu służyć do szybkiego wykonania pracy. Warto jednak zastanowić się co to naprawdę znaczy.  Jak często rolnicy zwracają uwagę na jakość wspartą niezawodnością całej maszyny? Najbardziej świadomi wyboru liczą korzyści z inwestycji w maszyny, opierając się o wiedzę agrotechniczną. Tutaj często wygrywa szwedzki Väderstad, który jest droższy, ale jednocześnie jest wart swojej ceny.
Czytaj dalej

Była to więc decyzja podjęta niedawno, a nie planowana od dłuższego czasu. Czy coś się wydarzyło, co ułatwiło jej podjęcie?

– Brakowało w naszej ofercie ciągników dużych. Najsilniejszy Arbos ma obecnie 130 KM i musimy jeszcze poczekać na modele o mocach większych. Mając jeszcze na uwadze oferowane przez nas duże maszyny, na przykład rozrzutniki obornika Bergmann, nie mogliśmy zaproponować do nich odpowiednich traktorów. Z używanymi ciągnikami John Deere możemy to zrobić.

W jaki sposób trafiają do Państwa traktory John Deere? Czy to ciągniki z rynku zagranicznego, czy polskiego?

– To traktory z polskiej dystrybucji objęte gwarancją producenta wynoszącą często jeszcze ponad rok. Ciągniki mają historię popokazową lub wynajmu krótkoterminowego. Przebiegi wynoszą kilkaset godzin.

Właśnie, dlaczego nie są sprzedawane przez firmy, które były ich pierwotnymi dystrybutorami?

– Relacje pomiędzy sprzedawcami i kupującymi można podzielić na dwa rodzaje. Jedni kupują głównie markę i nie ma dla nich dużego znaczenia od jakiego dealera. Drudzy odwrotnie, bardziej zwracają uwagę na relacje z bezpośrednim sprzedawcą i w tym przypadku to marka ma często znaczenie drugorzędne. Mamy wielu stałych klientów, którzy kupują głównie u nas i używany John Deere z naszej oferty jest dla nich ciekawą propozycją.

Na razie mają Państwo w ofercie używane ciągniki John Deere, ale wkrótce pojawią się kombajny tego producenta. Czy na takich samych zasadach?

– Tak dokładnie na takich samych jak ciągniki, czyli popokazowe lub po wynajmie krótkoterminowym i z gwarancją producenta. Pierwsze używane kombajny John Deere będziemy mieli w ofercie na żniwa 2024 roku.

Firmie Korbanek brakowało w ofercie ciągników o większych mocach. Traktory John Deere wpisują się w tę lukę idealanie © TRAKTOR24.pl
Firmie Korbanek brakowało w ofercie ciągników o większych mocach. Używane traktory John Deere wpisują się w tę lukę idealnie © TRAKTOR24.pl

Jakiej skali sprzedaży używanych ciągników i kombajnów John Deere by Korbanek możemy się spodziewać?

– Jesteśmy przygotowani na zapewnienie oferty regularnej i w skali dostosowanej do zapotrzebowania naszych klientów. Pierwsze dwa używane ciągniki John Deere serii 6R obecnie znajdujące się w naszej siedzibie głównej w Tarnowie Podgórnym, to tylko symboliczny początek. Używane traktory i kombajny tego producenta będą również dostępne w naszych filiach.

Jak będzie wyglądał serwis gwarancyjny zakupionych w firmie Korbanek używanych ciągników i kombajnów zbożowych John Deere?

– Tak samo jak w przypadku nowych ciągników John Deere z przysłowiowym przebiegiem zerowym. Serwis będą prowadzić autoryzowani polscy dealerzy John Deere.

A części zamienne do ciągników i kombajnów John Deere, czy Korbanek będzie je sprzedawał?

– Świetny serwis i oryginalne części do ciągników i maszyn rolniczych to filozofia rozwoju naszej firmy. Nie inaczej jest z marką John Deere, do której oferujemy już sporo części. Ich liczba będzie rosła proporcjonalnie do sprzedaży używanych ciągników i kombajnów John Deere.

Dziękuję za rozmowę.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT