Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kradzione żniwa, wydajność zbioru ważna jak nigdy

Dodano: 12.08.2023
Podczas mokrych żniw wydajność zbioru kombajnów jest kluczowa. Metaltech_wóz przeładowczy © Traktor24.pl
Podczas mokrych żniw wydajność zbioru kombajnów jest kluczowa © Traktor24.pl

Jedyne, czego możemy być pewni w przypadku każdego kolejnego sezonu to to, że będzie on zupełnie inny od poprzedniego. Tegoroczne, w wielu rejonach kraju, bardzo mokre żniwa są tego najlepszym przykładem. Jaką nauczkę możemy z tego wyciągnąć w kontekście użytkowanych przez nas maszyn?

Ile kosztuje roboczogodzina w autoryzowanych serwisach?

Nowoczesne ciągniki wymagają rzetelnego i profesjonalnego serwisu, a taką jakość usług powinniśmy otrzymać w autoryzowanych warsztatach. Sprawdźmy więc, ile należy zapłacić za godzinę pracy serwisu u poszczególnych dealerów.
Czytaj dalej

Nieustanne opady deszczu, bardzo krótkie okienka pogodowe umożliwiające zbiór, a następnie kolejne opady… To niestety rzeczywistość sporej części rolników w tym sezonie żniwnym. Co możemy poprawić w doborze sprzętu rolniczego, by na przyszłość móc się nieco zabezpieczyć przed podobnymi kaprysami pogody?

Idealny kombajn – bezawaryjny i wydajny

Aktualnie trwające żniwa jasno pokazują, iż kombajny w naszych gospodarstwach powinny na dobrą sprawę spełniać jedynie dwa wymagania – być bezawaryjne oraz wydajne.

Nawet jeśli dysponujemy nieco mniej wydajnym sprzętem, ale zawczasu zadbamy o jego stan techniczny, dzięki czemu nie będziemy mieli przestojów w czasie żniw, to już osiągniemy połowę sukcesu.

Ostatnio miałem okazję rozmawiać z rolnikiem, który w swoim kilkuletnim kombajnie Claas Tucano 420 skorzystał z takiego przedsezonowego przeglądu i wówczas autoryzowany serwis zalecił, a następnie przeprowadził wymianę dwóch łożysk, które nosiły oznaki zużycia.

Cała operacja kosztowała mnie ok. 3 tys. zł, co wydaje się kwotą niewspółmiernie niską, gdy wyobrażę sobie, że awaria nastąpiłaby w czasie tegorocznych żniw, gdzie i tak mamy bardzo mało czasu na zbiór roślin – zaznacza Tomasz Mikiciuk, rolnik z północnej części województwa lubelskiego.

Wydajność zyskuje na znaczeniu

K iedyś wszechobecne na polach Bizony powoli ustępują miejsca kombajnom dużo bardziej wydajnym Bizon_Rekord_Z 058_Tomasz Kuchta © Traktor.pl
Kiedyś wszechobecne na polach Bizony powoli ustępują miejsca kombajnom dużo bardziej wydajnym fot. Tomasz Kuchta

Spotykając się z rolnikami mam okazję obserwować wiele różnych podejść gospodarzy w kwestii doboru kombajnów na dany areał. Wielu farmerów wychodzi z założenia, że na stu hektarach z powodzeniem poradzą sobie ze żniwami nawet małymi maszynami np. Bizon ZO56, czy Claas Dominator 78.

Owszem, w idealnych warunkach pogodowych, gdzie przez 2-3 tygodnie mamy wysokie temperatury bez problemu skosimy cały areał nawet przy wydajnościach wynoszących 1 ha pszenicy na godzinę.

Po drugiej stronie tego podejścia znajdziemy rolników posiadających czasami nawet 300-400 konne używane maszyny użytkowane na podobnym areale. Efekt? Do przeprowadzenia żniw potrzebują 2, a nawet 3-krotnie mniej czasu, niż ich koledzy pracujący małymi kombajnami.

Rośnie sprzedaż wydajnych kombajnów

Z rozmów przeprowadzanych z przedstawicielami największych producentów kombajnów wynika jasno, iż średnia moc sprzedawanych nowych maszyn z roku na rok stale rośnie.

Co równie istotne, znaczna część dużych producentów nie ma dziś w swojej ofercie maszyn o mocy poniżej 200 KM – mowa w tym wypadku chociażby o takich markach jak Case IH, John Deere, Claas, czy chociażby Deutz-Fahr.

Podobne tendencje dostrzegamy na rynku maszyn używanych, gdzie lata temu hitem były małe kombajny z hederami do szerokości 3 m, nieco później na topie znalazły się wszechobecne Bizony, a dziś zdaje się że najwięcej oferowanych okrętów żniwnych dysponuje mocą od 200 do 300 KM.

W dużym stopniu wynika to z tego, iż stale rośnie średnia powierzchnia gospodarstw rolnych w kraju, a dodatkowo coraz ważniejszy jest jak najkrótszy czas, w którym żniwa zostaną przeprowadzone.

Wydaje się zatem, że tak trudny rok, jak obecny pod względem sytuacji pogodowej może te trendy jedynie przyspieszyć, a my na polach widywać będziemy coraz wydajniejsze kombajny.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą