Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ile kosztuje roboczogodzina w autoryzowanych serwisach?

Dodano: 10.08.2023
Claas_autoryzowany serwis © Traktor24.pl
Jakie panują stawki za roboczogodzinę autoryzowanych serwisów? © Traktor24.pl

Nowoczesne ciągniki wymagają rzetelnego i profesjonalnego serwisu, a taką jakość usług powinniśmy otrzymać w autoryzowanych warsztatach. Sprawdźmy więc, ile należy zapłacić za godzinę pracy serwisu u poszczególnych dealerów.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii T?

Dzięki prawu jazdy kategorii T możemy bez żadnych ograniczeń kierować ciągnikiem rolniczym zarówno z przyczepami oraz innymi maszynami towarzyszącymi. Ile dziś trzeba zapłacić za kurs i egzamin w ramach tej kategorii?
Czytaj dalej

Kupić ciągnik to jedno, ale utrzymać go w pełnej sprawności to zupełnie co innego. Przyglądamy się zatem, jakie stawki obowiązują na rynku w zakresie roboczogodziny autoryzowanych serwisów. Różnice są naprawdę spore.

Wzmożony ruch w serwisach

Z wielu rozmów przeprowadzonych z przedstawicielami serwisów wyłania się wspólny obraz, w którym to okres żniwny wiąże się z dużym obłożeniem prac serwisowych. Firmy zapewniały nas, że panuje priorytetyzacja jeśli chodzi o ustalanie przyjęć maszyn do napraw.

W praktyce oznacza to, iż w pierwszej kolejności, często nawet tego samego dnia, serwisanci wyruszają do zgłoszeń, w których awaria wiąże się z unieruchomieniem kombajnu, czy ciągnika.

Aby móc umożliwić sprawne działanie serwisu przy nagłych awariach warsztaty utrzymują pewne zapasy części zamiennych u siebie, by w razie konieczności okres naprawy móc skrócić o czas niezbędny na dostarczenie nowego elementu.

Na ogół naprawy wykonywane przez serwis wyjazdowo będą droższe, niż te przeprowadzane stacjonarnie. Dochodzi do tego także koszt dojazdu mechaników do rolnika fot. Tomasz Kuchta

Różne podejścia do cen

Na podstawie przeprowadzonych rozmów z serwisami zauważamy, że różne marki podchodzą w różny sposób do wyceniania stawek za roboczogodzinę pracy mechaników.

Najczęściej spotykamy dwa rodzaje cenników – osobny w przypadku napraw wykonywanych w serwisie oraz osobny przy naprawach przeprowadzanych wyjazdowo w gospodarstwach rolników.

Są też na rynku firmy oferujące ten sam pułap cenowy niezależnie od tego, czy naprawa odbywa się stacjonarnie, czy wyjazdowo.

Od 180 do nawet 300 zł netto 

– tyle średnio zapłacimy za godzinę pracy autoryzowanych serwisów

Standardem jest także pobieranie opłaty za dojazd do klienta. Według naszych informacji stawki te wahają się od 2,85 zł/km do nawet 4 zł/km. Wyjątkiem w tym wypadku jest firma Euromasz, będąca dealerem m.in. marki Massey Ferguson, gdzie rozliczenie za dojazd odbywa się nie od kilometra, a według czasu potrzebnego na dojazd – obowiązuje tu ta sama stawka godzinowa, co w przypadku przeprowadzanej naprawy.

Ile zapłacimy za godzinę pracy mechanika w ASO?

Jak zatem kształtują się stawki za roboczogodzinę w autoryzowanych serwisach najważniejszych marek? Znajdziecie je w poniższej tabeli zbiorczej.

ProducentSerwisCena za godzinę stacjonarnie [zł netto/h]Cena za godzinę wyjazdowo [zł netto/h]Stawka za km [zł netto]
ZetorZetor Polska1801803
New HollandRolmax2992992,85
John DeereWanicki2203003,5
Massey FergusonEuromasz250250Rozliczenie za czas dojazdu według stawki serwisowej [250 zł/h]
Deutz-FahrAgro-Eko2202603,5
ClaasŚwierkot2003003
FendtChempest2602804
Zróżnicowanie cenowe w zakresie godziny pracy serwisu bywa bardzo znaczące opracowanie własne © Traktor24.pl

Można więc zauważyć, iż najmniej zapłacimy za serwis ciągnika w centrali Zetora w Kaliszu – będzie to stawka 180 zł netto za godzinę.

Warto również zauważyć, iż w niektórych przypadkach występują duże różnice między stawką godzinową pracy serwisu wykonywaną stacjonarnie, a wyjazdowo. W przypadku Wanickiego, będącego dealerem marki John Deere różnica ta wynosi 80 zł, a w przypadku Świerkota, odpowiadającego za sprzedaż i serwis Claasa różnica sięga aż 100 zł.

W obu przypadkach warto zatem, o ile jest to możliwe, rozważyć dostarczenie ciągnika, czy też kombajnu do siedziby dealera – przy poważniejszych naprawach oszczędność wygenerowana w ten sposób może być spora.  

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem