Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii T?

Dodano: 31.07.2023
nauka_jazdy2_fot_mat_prasowe
Ile dziś kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii T? fot. mat. prasowe

Dzięki prawu jazdy kategorii T możemy bez żadnych ograniczeń kierować ciągnikiem rolniczym zarówno z przyczepami oraz innymi maszynami towarzyszącymi. Ile dziś trzeba zapłacić za kurs i egzamin w ramach tej kategorii?

Kurs na prawo jazdy kategorii T nie jest oferowany przez wszystkie szkoły nauki jazdy, jednak po chwilowych poszukiwaniach powinniśmy znaleźć taki ośrodek w naszej okolicy. Jak się okazuje, różnice w cenach bywają ogromne.

Claas Xerion 12 otwiera nową erę ciągników tego producenta

Tak jak kombajn Claas Evion zakończył reorganizację samojezdnych maszyn żniwnych tej marki, tak Claas Xerion generacji dwunastej rozpoczyna identyczny proces w ciągnikach. Ciekawe jest to, że ich światowe premiery Claas przeprowadził tego samego dnia – 18 lipca 2023 roku.
Czytaj dalej

Prawo jazdy kategorii T – co musisz wiedzieć?

Mając prawo jazdy kategorii T możemy kierować ciągnikami rolniczymi, pojazdami wolnobieżnymi oraz tzw. zespołami pojazdów złożonych z ciągnika rolniczego z przyczepą lub przyczepami, a także z pojazdu wolnobieżnego z przyczepą lub przyczepami.

Co istotne, przy zgodzie opiekunów, do kursu na prawo jazdy kategorii T można przystąpić na 3 miesiące przed 16. urodzinami kursanta. Bez takiej zgody kurs rozpoczniemy dopiero w wieku 18 lat.

Jak wygląda kurs prawa jazdy kategorii T?

Kurs na prawo jazdy kat t składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna trwa 30 godzin, a praktyczna 20. W czasie praktyki kursant odbywał będzie jazdy traktorem wraz z instruktorem – zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu ulicznym.

Gdyby po tym czasie kursant nie czuł się na siłach, może wykupić dodatkowe godziny jazdy ciągnikiem, gdzie pod okiem instruktora będzie mógł lepiej przygotować się do egzaminu praktycznego.

Od 2 do 3 tys. zł – 

tyle najczęściej zapłacimy za pełny kurs prawa jazdy kategorii T.

Po odbyciu obu części kursu można przystąpić do zapisania się na egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii T?

Przeglądając cenniki szkół nauki jazdy łatwo można zauważyć, że panuje ogromne zróżnicowanie w stawkach za kurs. Dość powiedzieć, że najniższa stawka, jaką udało nam się znaleźć obowiązuje w szkole z Pomorza i wynosi 1,6 tys. zł, podczas gdy najwyższa stawka wynosząca aż 4 tys. zł została przez nas odnotowana w okolicach Wrocławia.

nauka_jazdy_fot_mat_prasowe
Wśród ciągników, którymi kursanci uczą się jeździć znajdziemy zarówno nowe, jak i kilkudziesięcioletnie konstrukcje fot. mat. prasowe

Zdecydowanie najczęściej jednak powtarzały się ceny oscylujące w granicach od 2 tys. zł do niespełna 3 tys. zł za pełny kurs prawa jazdy kategorii T.

Jeśli zaś chodzi o traktory, jakimi na ogół realizowane są zajęcia praktyczne, to zdecydowanie prym wiodą proste Zetory np. Proxima, czy Major. Zdarzają się również podstawowe wersje John Deere’ów, a w niektórych szkołach wciąż wykorzystywane są ciągniki nawet kilkudziesięcioletnie.

Za egzamin praktyczny w ośrodkach ruchu drogowego przyjdzie nam zapłacić 50 zł za egzamin teoretyczny oraz 200 zł za egzamin praktyczny.

Dodatkowa godzina jazdy ciągnikiem wraz z instruktorem jest na ogół wyceniana w szkołach na ok. 100 zł.

Powyższe informacje jasno wskazują, że przy wyborze szkoły nauki jazdy warto sprawdzić kilka okolicznych placówek i porównać ceny, bowiem jest spora szansa, że w ten sposób zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy