Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Claas Xerion 12 otwiera nową erę ciągników tego producenta

Dodano: 24.07.2023
Claas_Xerion 12.650 o mocy 653 KM © Traktor24.pl
Claas Xerion 12.650 generuje moc maksymalną 653 KM z silnika 6-cylindrowego Mercedes-Benz OM473 LA © Traktor24.pl

Tak jak kombajn Claas Evion zakończył reorganizację samojezdnych maszyn żniwnych tej marki, tak Claas Xerion generacji dwunastej rozpoczyna identyczny proces w ciągnikach. Ciekawe jest to, że ich światowe premiery Claas przeprowadził tego samego dnia – 18 lipca 2023 roku.

Czy ciągniki John Deere 9RX będą teraz nie do zdarcia?

Tak potężna moc powinna trafiać na gąsienice, bo to najefektywniejszy sposób jej zamiany w siłę uciągu. Właśnie takie są traktory John Deere 9RX, które zbudowano do najcięższych prac polowych z największymi maszynami i narzędziami. Ich producent wprowadził właśnie sporo ulepszeń. Zwiększono wytrzymałość i podano, że powstały ciągniki praktycznie nie do zdarcia.
Czytaj dalej

Generacja dwunasta traktorów Claas Xerion obejmuje dwa modele o mocach maksymalnych 585 i 653 KM. Podpowiadają to ich oznaczenia – odpowiednio 12.590 i 12.650. Niektórzy mogą jeszcze z przyzwyczajenia mówić, że to seria 6000 (poprzednio 4000, 5000), ale decyzja zapadała i teraz to seria Xerion 12. Można go zamawiać z podwoziem kołowym (Trac) lub gąsienicowym (Terra Trac).

Maska do góry i ściana chłodnic

Claas Xerion 12 zyskał nowy wygląd, który jeszcze bardziej podkreśla jego bezkompromisową siłę. Po otwarciu potężnej maski naszym oczom ukazuje się dosłownie wielka ściana chłodnic. Nic dziwnego, bo moc oscylująca wokół 600 KM wymaga wydajnego układu chłodzenia. – Chłodnice silnika, przekładni, układu hydraulicznego i osi dla zapewnienia maksymalnej wydajności mają duże rozmiary i są rozmieszczone w łatwo dostępnych miejscach. Hydrauliczny wentylator rewersyjny po naciśnięciu przycisku czyści chłodnice – informuje Claas.

3,6 m – 

tyle wynosi rozstaw osi ciągnika Claas Xerion generacji dwunastej.

Claas_Xerion 12_to ciągnik na pełnej ramie z osiami skrętnymi
Pełna rama z dwiema osiami skrętnymi wpływa na stabilność wielkiego Xeriona 12 i ułatwia manewrowanie nim © Claas

Claas postawił na silnik 6-cylindrowy Mercedes-Benz OM473 LA o pojemności 15,6 litra. Identyczny montowany jest w sieczkarniach samojezdnych Jaguar i kombajnach zbożowych Lexion. Ta jednostka napędowa wyróżnia się koncepcją niskich obrotów 2.0, czyli poziomu drugiego. Dzięki tej technologii maksymalny moment obrotowy osiągany jest już przy 1300 obr/min., a moc maksymalna od 1600 obr/min. Na biegu jałowym obroty spadają do zaledwie 650 na minutę. Zaletą niskich obrotów jest przede wszystkim zmniejszenie zużycia paliwa. Nie można jednak zapominać o zmniejszeniu hałasu i zużywania się elementów silnika. Zapewne był to jeden z powodów wydłużenia okresu wymiany oleju silnikowego do 1000 godzin. Układ oczyszczania spalin zgodny z normą Stage V jest bezobsługowy.

Ciągnik serii Xerion 12 ma zbiorniki paliwa o pojemności 1400 l. Natomiast do jego odpowiednika na płyn AdBlue można wlać 90 l. Producent podkreśla, że dzięki centralnemu zamontowaniu zbiornika paliwa, rozkład masy ciągnika wynoszący 50:50 nie zmienia się wraz ze spadkiem poziomu paliwa.

Claas_Xerion 12_wersja Terra Trac_rolki dociskowe dostosowują się niezależnie od ramy do nierówności podłoża © Traktor24.pl
Rolki dociskowe dostosowują się niezależnie od ramy do nierówności podłoża, co po najechaniu na przeszkody pozwala uchronić oś ciągnika Xerion przed podbiciem © Traktor24.pl

Rekordowa przekładnia bezstopniowa

Wraz z pojawieniem się na rynku traktora Claas Xerion 12.650 padł rekord mocy trafiającej do przekładni bezstopniowej. W tym przypadku jest to wzmocniona skrzynia biegów CVT Eccom 5.5 produkowana przez firmę ZF. Claas nazywa ją tradycyjnie Cmatic.

Prędkość maksymalna wynosząca dla Xeriona kołowego 50 km/h osiągana jest przy obrotach silnika wynoszących 1400 na minutę. Wersja Terra Trac może poruszać się z prędkością do 40 km/h, czyli jak na traktor wersji gąsienicowej bardzo szybko.

3100 Nm – 

tyle wynosi maksymalny moment obrotowy ciągnika Claas Xerion 12.650.

Dla trwałości gąsienic najważniejsze jest ich hartowanie trwające około 50 godzin. Dlatego po zakupie ciągnika Claas Xerion serii 12 należy w tym czasie gąsienic nie przeciążać i nie przegrzewać. Po asfalcie lepiej nie jeździć w tym czasie z maksymalną prędkością i nie pokonywać dłuższych odcinków naraz, ale robić przerwy. Zwykła kontrola dłonią temperatury gąsienic odpowie, czy czas na przerwę. – Dobrze zahartowane gąsienice odwdzięczą się długoletnią bezproblemową pracą – zapewnia Krzysztof Gomolla, ekspert ciągników dużej mocy w Claas Polska.

Claas_Xerion 12_wersja Terra Trac_wzmocniony element gumowy ma za zadanie tłumić drgania © Traktor24.pl
Podczas pracy gąsienic Xeriona ważną rolę odgrywa system tłumienia drgań w postaci wzmocnionych gumowych elementów zamontowanych pomiędzy podwoziem a ramą wahliwą wózka © Traktor24.pl

Wózki gąsienicowe z Padeborn

Do ciągników Xerion 12 Claas opracował własne trójkątne wózki gąsienicowe. Powstają one w niemieckim Paderborn. Do wyboru są taśmy gąsienicowe o szerokości 762 lub 914 mm. Pierwsze pozwalają zachować szerokość ciągnika niewymagającą specjalnego pozwolenia na poruszenie po drogach publicznych (poniżej 3 m). Drugie zwiększają szerokość traktora do 3,3 m.

762 lub 914 mm – 

taka jest szerokość taśm gąsienicowych pasujących do Xeriona 12.

– Duże koło napędowe pozwala na jednoczesne zazębianie się z nim aż 8 wewnętrznych klocków pasa gąsienicy, co zwiększa jakość przenoszenia mocy na podłoże. Ponadto konstrukcja wózka umożliwia dwóm niezależnie prowadzonym parom rolek dociskowych, dostosowywać się do nierówności podłoża niezależnie od ramy wahliwej. Dzięki temu po najechaniu na przeszkodę, nie następuje podbicie przedniej lub tylnej osi traktora – wyjaśnia Krzysztof Gomolla.

Claas_Xerion 12_wersja Terra Trac_koło napędowe zazębia się z 8 klockami gąsienicy © Traktor24.pl
Koło napędowe w wersji Terra Trac ciągnika Xerion 12 zazębia się z 8 klockami gąsienicy © Traktor24.pl

Hydraulika tak potężna jak ciągnik

Claas Xerion 12 będzie trafiał na rynki całego świata m.in. do: Ameryki Północnej, Europy Środkowej i Zachodniej oraz Ameryki Południowej i Australii. Na niektórych z nich przyjdzie mu pracować z siewnikami o szerokościach kilkunastu metrów.

25 400 kg – 

tyle wynosi masa własna ciągnika Claas Xerion 12 w wersji Terra Trac.

Wtedy przyda się opcja montażu aż trzech pomp hydraulicznych typu Load Sensing. Wspólnie podają one do 537 l/min przy 1900 obrotach silnika. Dwie pompy mają sumaryczny wydatek 445 l/min.

– Dzięki dużemu natężeniu przepływu nawet najszersze siewniki pneumatyczne o stale wysokim zapotrzebowaniu na olej mogą pracować przy znacznie zmniejszonej prędkości obrotowej silnika. Priorytetowe złącza hydrauliczne mogą dostarczać nawet 140 litrów oleju na minutę – informuje Claas.

Claas_Xerion 12_natężenie przepływu oleju, dla priorytetowych zaworów hydraulicznych, może wynosić do 140 l na min. © Traktor24.pl
Natężenie przepływu oleju, dla priorytetowych zaworów hydraulicznych Xeriona, może wynosić do 140 l na min. © Traktor24.pl

Kabina z rolnictwem precyzyjnym pod ręką

W porównaniu do poprzedniej wersji Xeriona, kabina traktorów generacji dwunastej została wydłużona o 27 cm. Dzięki temu jest bardzo obszerna i m.in. dzięki czteropunktowej amortyzacji wygodna. Fotel operatora może być obrócony o 40 stopni w prawo i 10 stopni w lewo. Obsługa i monitorowanie funkcji oraz podzespołów ciągnika Claas Xerion 12 odbywa się za pośrednictwem podłokietnika z joystickiem Cmotion i terminalem Cebis.

537 l/min – 

to maksymalna wydajność hydrauliki ciągnika Claas Xerion generacji dwunastej.

– Samouczący się, elektroniczny system wspomagania operatora i optymalizacji pracy CEMOS, jest teraz dostępny również dla serii Xerion. Dzięki optymalizacji przenoszenia mocy, zarządzania napędem i balastowania możliwe jest obniżenie zużycia paliwa i zwiększenie wydajności powierzchniowej nawet o dwucyfrową wartość procentową. CEMOS obejmuje asystenta ustawienia pługa i aplikację Terranimo. Po wprowadzeniu warunków pracy oblicza ona i wizualizuje ryzyko zagęszczenia gleby na trzech poziomach – informuje Claas.

Claas Xerion 12_wersja Terra Trac_rolka dociskowa gąsienicy może zostać wymieniona bez spuszczania oleju © Traktor24.pl
Rolka dociskowa gąsienicy może zostać wymieniona bez spuszczania oleju © Traktor24.pl

Oczywiście w ciągniku klasy Xeriona nie brakuje możliwości pracy w ramach rolnictwa precyzyjnego. Dostępna jest kierowanie automatyczne GPS Pilot, kontrola sekcji Section Control, zmienne dawkowanie na podstawie mapy aplikacyjnej (VRA – Variable Rate Application) i zarządzanie zleceniami. Traktor jest kompatybilny z ISOBUS.

Od 8 do 10% – 

Claas podaje, że Xerion 12 ma o tyle niższe zużycie paliwa w porównaniu z innymi koncepcjami ciągników w tej klasie mocy.

– Wszystkie funkcje dla zapewnienia nowoczesnej, precyzyjnej i dostosowanej do danego fragmentu pola są dostępne w połączeniu z 12-calowym terminalem Cemis 1200 ze znaną filozofią obsługi CEBIS. Dzięki Claas connect możliwe jest internetowe przesyłanie bezpośrednio do terminalu nowych licencji lub wersji, a także zleceń z utworzonymi liniami referencyjnymi i mapami aplikacyjnymi z podłączonych platform do zarządzania gospodarstwem – podaje Claas.

Claas_Xerion 12_kabina jest dłuższa o 27 cm
W porównaniu do poprzedniej wersji Xeriona, kabina traktorów generacji dwunastej została wydłużona o 27 cm © Traktor24.pl
Claas_Xerion 12_maksymalny wydatek oleju wynosi 537 l na minutę
Maksymalny wydatek oleju uzyskiwany z 3 pomp LS wynosi astronomiczne 537 l/min., co pozwala Xerionowi 12 spokojnie pracować z najszerszymi siewnikami pneumatycznymi świata © Claas
Claas_Xerion 12_model 12.590 ma 585 KM a model 12.650 653 KM © Traktor24.pl
Claas Xerion 12.590 ma 585 KM a model 12.650 o 68 więcej – 653 KM © Traktor24.pl
Claas_Xerion 12_podnóżki pod skręcony o 40 stopni fotel © Traktor24.pl
Podnóżki zamontowane pod skręcony o 40 stopni fotel to nie tylko ciekawy dodatek w kabinie Xeriona, ale przede wszystkim element pozwalający wygodniej pracować © Traktor24.pl
Claas_Xerion 12_ściana chłodnic przed silnikiem © Traktor24.pl
Otwierasz maskę i widzisz dosłownie wielką ścianę chłodnic. Z tego powodu Xerion przypomina rozmiarami silnika wozidło technologiczne spotykane w kopalni… © Traktor24.pl
Claas_Xerion 12_wersja Trac
Claas Xerion 12 w wersji kołowej Trac rozwija prędkość maksymalną 50 km/h © Claas
Claas_Xerion 12_wersja Terra Trac ma zakres pochylania się wózków jezdnych wynoszący puls minus 10 stopni
Claas Xerion 12 Terra Trac ma zakres pochylania się wózków jezdnych wynoszący puls minus 10 stopni © Claas
Claas Xerion 12 w wersji Terra Trac ma trójkątne wózki gąsienicowe zbudowany specjalnie dla niego w fabryce Claas w Padeborn © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000