Czytaj dalej
– W przypadku wykupu ciągnika lub maszyny przez najemcę, idziemy mu na rękę i kwota jaką ma zapłacić za miesięczny wynajem, obniża cenę zakupu. Po prostu uzyskuje rabat w takiej wysokości. W ostatecznym rozrachunku oznacza to, że otrzymuje pełny zwrot kosztów wynajmu miesięcznego lub mówiąc inaczej nic za ten okres nie płaci – wyjaśnia Paweł Gawlik, kierownik produktów Wynajem i Centrum Maszyn Używanych w firmie Polboto Agrihandler.
Przypominamy, że od czerwca 2023 r. na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego działa nowy silny dealer sprzętu rolniczego. To Polboto Agrihandler powstały po zakupie przez spółkę Agrihandler firmy Polboto-Agri.
Na żniwa 2023 ładowarkę teleskopową od firmy Polboto Agrihandler wynajął Artur Kącik z miejscowości Laski Lubuskie w woj. lubuskim. To maszyna JCB 542-70 Agri Xtra z silnikiem o mocy 145 KM. Unosi ona ładunki na wysokość do 7 m, a jej udźwig maksymalny wynosi 4200 kg. Wystarcza to z zapasem do zadań, jakie podczas tegorocznych żniw wykonuje na polach rolnika gospodarującego wraz z żoną Moniką i synem Miłoszem na 950 ha.
– W tym roku bele słomę sprzedajemy prosto z pól i nasza ładowarka teleskopowa nie wystarczyłaby do zapewnienia ciągłości prac. Dlatego rozpoczęliśmy poszukiwania drugiej. Firmy Agrihandler i Polboto-Agri znamy bardzo dobrze, bo kupowaliśmy już od nich sprzęt renomowanych marek. Nie traciliśmy więc czasu na poszukiwania i zdecydowaliśmy się na wynajem maszyny od Polboto Agrihandler. To ładowarka marki JCB, a właśnie taką z powodzeniem użytkujemy od kilku lat. Całe szczęście, że tak postąpiliśmy, bo tegoroczne żniwa są wyjątkowo trudne i okien pogodowych mamy jak na lekarstwo – mówi Artur Kącik.
Wynajem sprzętu rolniczego w ramach Agrihandler Rental oparty jest na założeniu umowy na okres jednego miesiąca. Zawiera ona informację o maksymalnej liczbie godzin, jakie mają zostać przepracowane. Dla ładowarek teleskopowych jest to zazwyczaj 200 godzin, a dla ciągników, zależnie od ich mocy 130-150 godzin. – Jesteśmy otwarci na potrzeby rolników. Dlatego podstawowy okres trwania umowy najmu wynoszący miesiąc, na życzenie klienta możemy skrócić – dodaje Paweł Gawlik.
tyle wynosi maksymalna liczba godzin pracy ładowarki teleskopowej w miesiącu w ramach wynajmu Agrihandler Rental. Przekroczenie tego limitu nie jest jednak problemem.
Agrihandler podkreśla, że rolnik nie musi obawiać się przekroczenia zapisanego w umowie limitu godzin. W przypadku pracy maszyny ponad ustalony czas, klient zostanie obciążony proporcjonalnie według ceny godziny z umowy. Nie jest to nagle stawka wyższa, tylko taka sama. Rolnicy nie muszą więc obawiać się przekroczenia limitu godzin i można bez stresu spowodowanego wysoką opłatą wykonać prace do końca. Niestety inną praktykę stosuje wiele firm zajmujących się wynajmem i dobrze na tym zarabiają. Brawa dla Agrihandlera za uczciwe podejście do tego tematu.
Artur Kącik podpisał umowę najmu ładowarki teleskopowej JCB 542-70 Agri Xtra na okres miesiąca z limitem 200 godzin pracy. Cena wyniosła 11 500 zł netto, co w przeliczeniu na godzinę pracy oznacza wydatek 57,5 zł netto. Oczywiście do pełnych kosztów użytkowania maszyny należy doliczyć paliwo i w tym przypadku jeszcze AdBlue, który pomaga uzyskiwać normę emisji spalin Stage V.
Operator, wydatki na paliwo i AdBlue oraz opłata za najem to jednak wszystko. Dzięki temu z góry wiadomo jakie będą koszty pracy ładowarki. Serwis maszyny oraz usuwanie ewentualnych awarii leżą po stronie wynajmującego. Nawet nieprzewidziane zdarzenia chronione są ubezpieczeniem Agrocasco. Przedsiębiorcy rolni poszukujący kosztów działalności doceniają również możliwość wliczenia w nie faktury za najem.
tyle bez paliwa i AdBlue oraz kosztów operatora kosztuje godzina pracy ładowarki teleskopowej w ramach wynajmu Agrihandler Rental.
To sporo zalet i wielu rolników coraz częściej korzysta z tej formy użytkowania sprzętu rolniczego. Na rosnącą popularność wynajmowania ciągników i maszyn wpływa również ekonomia. Ich zakup do pracy na kilka tygodni/miesięcy w roku, nie ma po prostu często sensu. Ponadto, nawet jak ma to być forma lokaty kapitału, to okres oczekiwania na nowy sprzęt jest obecnie bardzo długi (często wynosi ponad rok).
Artur Kącik przed odbiorem ładowarki w gospodarstwie, wpłacił kaucję w wysokości miesięcznej kwoty czynszu liczonego od kwoty brutto. To zasada, od której nie ma odstępstw i z takim wydatkiem trzeba się liczyć przed rozpoczęciem pracy. Kwota ta jest zwracana po ocenie stanu oddawanego po najmie sprzętu lub zaliczana na poczet opłaty miesięcznej. Jeżeli od firmy Agrihandler wynajmiemy ciągnik lub maszynę na okres dłuższy niż miesiąc, to kaucja nie będzie wyższa – zawsze odpowiada wysokości miesięcznego czynszu.
Agrihandler daje możliwość zawarcia umowy wynajmu lub wynajmu z wykupem. W tym drugim przypadku, jeżeli okres najmu wynosi miesiąc, to o taką kwotę zostanie obniżona cena zakupu (patrz początek tego artykułu). Natomiast wynajem wynoszący dwa miesiące lub więcej, skutkuje uzyskaniem rabatu w wysokości 60% za cały jego okres. Ostatecznie rolnik płaci 40% z kwoty zawartej w umowie kwoty i oczywiście wykupuje sprzęt. Plusem tego sposobu nabywania ciągników i maszyn jest ich poznanie w warunkach gospodarstwa. Ponadto ma to również znaczenie, gdy kupowany sprzęt nie jest nowy i chcemy go przetestować.
– Jesteśmy gotowi wynająć każdy ciągnik i maszynę jaką mamy w ofercie. Dotyczy to nawet robotów polowych. Właśnie przygotowuję umowę wynajmu autonomicznego pojazdu do wykonywania prac polowych Naio. Zaznaczam, że wynajmujemy tylko sprzęt nowy lub używany z niewielkim przebiegiem. Praktycznie wszystkie ciągniki mają systemy kierowania automatycznego, a wiele z nich z dokładnością RTK. Rolnicy mają gwarancję pracy nowoczesnym sprzętem, którym nie zawsze dysponuję usługodawcy – podkreśla Paweł Gawlik.
Pod koniec sierpnia 2023 r., przykładowe ceny netto wynajmu ciągników w firmie Agrihandler lub Polboto Agrihandler, z ryczałtem miesięcznym 150 mth wynosiły:
– Jesteśmy elastyczni i staramy się dopasować do potrzeb klienta. Dlatego podane ceny i godziny są ruchome – dodaje Paweł Gawlik.
Co ciekawe, w ramach oferty wynajmu sprzętu rolniczego Agrihandler Rental dostępne są ciągniki JCB Fastrac, Steyr i Fendt. Pierwsze dwie marki nie dziwią, bo Agrihandler jest ich autoryzowanym dealerem. Za to Fendt już zaskakuje. Okazuje się, że traktory tego producenta sprowadzane są z rynku niemieckiego. Po starannym wyborze kupowane są tylko ciągniki młode rocznikowo i z niewielkim przebiegiem wynoszącym do ok. 5 tys. godzin. W Polsce przechodzą przegląd i trafiają do wynajmu uzupełniając ofertę o traktory o mocach ponad 300 KM. Ponadto są dostępne w Centrum Maszyn Używanych Polboto Agrihandler. Niebawem mają się tam również pojawić ciągniki John Deere, których firma Polboto-Agri była dealerem i jej pracownicy dobrze ten sprzęt znają.