Projekt Akademia Trawy wymyślony przez firmę Agrihandler przewidziany został na 3 lata. Jego celem jest ocena wpływu nowoczesnych technologii pielęgnacji i nawożenia użytków zielonych na zmniejszenie kosztów produkcji mleka, emisji do atmosfery szkodliwych substancji oraz poprawę jakości gleby.
W zeszłym roku projekt Akademii Trawy prowadzono w trzech różnych regionach polski. Były to: Polanowice (województwo kujawsko-pomorskie), Łodygowo (województwo warmińsko-mazurskie) oraz Dobrodzień (woj. opolskie)). Na zlokalizowanych tam użytkach zielonych wykonywano szereg zabiegów pratotechnicznych. Była to aeracja maszyną marki Evers, doglebowa aplikacja nawozu organicznego za pomocą wozu asenizacyjnego Veenhuis Profiline 19450 z aplikatorem doglebowym Veenhuis Ecojet 7.60. Zależnie od lokalizacji stosowano: gnojowicę, gnojówkę, poferment. Ponadto przeprowadzono podsiew wykorzystując specjalną mieszankę traw.
o tyle wzrósł plon zielonki po zastosowaniu nowoczesnych technologii pielęgnacji i nawożenia użytków zielonych w ramach Akademii Trawy
Zbiór prowadzony był zestawem kosiarek firmy Elho: przedniej NM 3700 F oraz tylnej NM 10500 SideFlow. Ostatecznie plon podbierała i gromadziła w skrzyni ładunkowej, przyczepa samozbierająca Schuitemaker Rapide 660.
– Wyniki badań po pierwszym roku realizacji projektu wskazują, że nawożenie doglebowe gnojowicą korzystnie wpłynęło na skład chemiczny traw. W okresie wegetacyjnym wzrosła w materiale roślinnym zawartość magnezu, potasu oraz azotu, jedynie zawartość fosforu była niższa w trawie drugiego pokosu w porównaniu ze składem chemicznym pokosu pierwszego. Potwierdza to tezę, iż nawożenie gnojówką i gnojowicą powinno być uzupełniane mineralnymi nawozami fosforowymi w celu zapewnienia potrzeb pokarmowych traw. Doglebowa aplikacja gnojowicy pozytywne wpłynęła na rozwój pożytecznych drobnoustrojów uczestniczących w przemianach węgla i azotu. Odnotowano również, wzrost zawartości chlorofilu oraz karotenoidów w trawie pobranej z powierzchni pastwisk nawożonych doglebowo w porównaniu z poletkami kontrolnymi nawożonymi gnojowicą w sposób konwencjonalny – informuje prof. dr hab. inż. Mirosław Kobierski z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej.
Ponadto na początku listopada 2022 roku pobrano próbki gleby w celu przeprowadzenia badań mikrobiologicznych. Wykonano je w Katedrze Mikrobiologii i Technologii Żywności WRiB Politechniki Bydgoskiej. Wyniki wskazują, że zabiegi związane ze sposobem aplikacji gnojowicy mogą pozytywnie oddziaływać na rozwój pożytecznych drobnoustrojów uczestniczących w przemianach węgla i azotu. Więcej informacji na temat wyników Akademii Agrihandler znajduje się na stronie projektu (tutaj).
W tym roku badania przeprowadzane będą ponownie na trzech polach testowych. Pozostały lokalizacje w Polanowicach (województwo kujawsko-pomorskie) i Łodygowie (województwo warmińsko-mazurskie). Natomiast w woj. opolskim Dobrodzień został zamieniony na miejscowość Przecza.
– Poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych to jeden z nadrzędnych celów Akademii Agrihandler. W procesie doświadczalnym Akademii badamy wpływ zastosowania różnych kombinacji unikatowych technologii pielęgnacji na jakość, ilość i skład trawy. Wyniki po pierwszym roku działalności Akademii są bardzo obiecujące. Pokazują, że zastosowane techniki i użyte przy nich maszyny bardzo dobrze spełniają swoją rolę i mogą przynieść Rolnikom wymierne korzyści. To nas motywuje do dalszych działań. Zapraszam do obserwowania naszych social mediów i strony internetowej, gdzie umieszczane będą bieżące postępy i działania w ramach Akademii Trawy – podkreśla Aleksander Muss, dyrektor handlowy w firmie Agrihandler.