Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ciągnik z kołami napełnionymi cieczą

Dodano: 20.08.2023

Temat napełniania kół rolniczych cieczą ma zwolenników i przeciwników. Można żartobliwie powiedzieć, że w tym ciągniku ci pierwsi zarządzają przednią osią, której koła są wypełnione tradycyjnie sprężonym powietrzem. Za to koła tylnej osi wypełnione są w 80-procentach cieczą. To roztwór chlorku wapnia w stężeniu 23-procentowym, który zamarza poniżej minus dwudziestu kilku stopni Celsjusza. W każdym z tylnych kół znajduje się ciecz o masie ok. 500 kg.

Po dwóch latach ciężkiej pracy polowej tak zbalastowanym traktorem, Piotr Czeppil z synem Michałem są zadowoleni i nie zamierzają nic zmieniać. Widzą tylko jeden minus związany z ewentualnym kapciem. . Po przebiciu opony ciecz trzeba wypompować lub spuścić grawitacyjnie, co jest kłopotliwe. Natomiast jej wypuszczenie do gleby jest niedopuszczalne z powodu zagrożenia dla środowiska.

Przeciwnicy napełnienia kół rolniczych cieczą podają jeszcze trzy minusy.

Więcej w artykule tutaj.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000