Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

60-tonowy zestaw Fendt-Samson do rozlewania pofermentu

Dodano: 09.10.2023
Przy rozlewaniu pofermentu pracuje ciągnik Fendt 936 z wozem asenizacyjnym Samson PG 25 fot. Tomasz Kuchta
Przy rozlewaniu pofermentu pracuje ciągnik Fendt 936 z wozem asenizacyjnym Samson PG 25 fot. Tomasz Kuchta

W ostatnim czasie mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska akcji rozlewania pofermentu z biogazowni w wykonaniu maszyn najcięższego kalibru. Głównymi bohaterami był ciągnik Fendt 936 oraz wóz asenizacyjny Samson PG 25.

Kiedy używać „koguta” by nie dostać mandatu?

Choć żółte, ostrzegawcze lampy błyskowe są dzisiaj standardem w każdej samojezdnej maszynie rolniczej, to wciąż nie do końca jasne jest, kiedy rolnik właściwie może używać popularnego „koguta”.
Czytaj dalej

Taki zestaw Fedt-Samson zdecydowanie robi wrażenie, a całe przedsięwzięcie wymaga odpowiedniej organizacji, by wszystkie zaangażowane maszyny mogły pracować wydajnie i bez przestoju. Jak akcja ta wygląda w gospodarstwie Karola Gierady?

Poferment zamiast drogich nawozów sztucznych

Skąd w ogóle pojawił się pomysł, by na polach należących do Gieradów, gospodarujących w woj. świętokrzyskim i podkarpackim stosować poferment?

3 minuty – 

tyle trwa rozlewanie pofermentu z pełnego wozu asenizacyjnego Samson PG 25, czyli o pojemności aż 25 metrów sześciennych.

Poferment dostarczany jest na pole cysterną podczepioną do Fendta 724 fot. Tomasz Kuchta
Poferment dostarczany jest na pole cysterną podczepioną do Fendta 724 fot. Tomasz Kuchta

– Rok temu trochę zbuntowaliśmy się przeciwko kupowaniu nawozów sztucznych w tak wysokich cenach i skręciliśmy w kierunku stosowania bakterii wspomagających rozkład resztek pożniwnych oraz zainteresowaliśmy się tematem pofermentu – wyjaśnia Karol Gierada.

Od tego roku obsługiwana przez Gieradów jest miejscowa biogazownia. Zaopatrują ją oni w surowce, a w zamian za to odbierają z niej cenny poferment.

Zatankowany “pod korek” wóz asenizacyjny wraz z ciągnikiem ważą prawie 60 t. 
Rozlanie pełnej beczki zajmuje niespełna 3 minuty fot. Tomasz Kuchta
Rozlanie pełnej beczki zajmuje niespełna 3 minuty fot. Tomasz Kuchta

Aktualnie przedsiewnie stosowane jest ok. 45 m3/ha pofermentu i jak twierdzi gospodarz, przy takiej dawce jedynie w niewielkich ilościach należy uzupełnić nawożenie azotem.

– Wiosną będziemy chcieli stosować poferment także w rzepaku i w pszenicy w dawce ok. 20 m3 na hektar – dodaje Gierada.

Duże dawki, potrzeba ogromnej wydajności

Do rozlewania pofermentu w gospodarstwie Gieradów wykorzystywany jest wóz asenizacyjny Samson PG 25 o pojemności 25 m3, z lancami o szerokości 30 m. Oznacza to, iż przy dawce 45 m3/ha zalany do pełna zbiornik wozu pozwala na rozlanie pofermentu na areale ok. 0,55 ha.

Z wozem asenizacyjnym Samson PG 25 współpracuje 360-konny ciągnik Fendt 936 fot. Tomasz Kuchta
Z wozem asenizacyjnym Samson PG 25 współpracuje 360-konny ciągnik Fendt 936 fot. Tomasz Kuchta

Co ciekawe, rozlewanie całej beczki trwa ok. 2,5-3 minut, a jej napełnianie z cysterny zajmuje ok. 10-14 minut. Dlatego też tak ważne jest, by pola położone były jak najbliżej biogazowni.

Pomimo swoich ogromnych rozmiarów wóz jest całkiem zwrotny, co jest zasługą skrętnych dwóch osi.

– Z tego miejsca do biogazowni mamy ok. 4 km i obecnie dwie cysterny dostarczające poferment mają naprawdę duże wyzwanie, by móc zapewnić ciągłość pracy wozu asenizacyjnego. Właśnie z tego powodu w planach jest dokupienie trzeciej cysterny, by ograniczyć przestoje – tłumaczy Karol Gierada.

Zatankowany „pod korek” wóz asenizacyjny wraz z ciągnikiem ważą prawie 60 t! fot. Tomasz Kuchta
Zatankowany „pod korek” wóz asenizacyjny wraz z ciągnikiem ważą prawie 60 t! fot. Tomasz Kuchta

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na moc ciągnika współpracującego z wozem Samson PG 25, to zdaniem rolnika na płaskim terenie wystarczyłoby ok. 240 KM. Jednak na terenie pagórkowatym, na jakim gospodarują Gieradowie konieczny jest ciągnik o mocy ponad 300 KM. W praktyce więc do wozu podpięty jest 360-konny Fendt 936.

Na koniec dodajmy jeszcze, iż zatankowany „pod korek” wóz asenizacyjny wraz z ciągnikiem ważą prawie 60 t. To zdecydowanie idealny zestaw dla entuzjastów największych i najbardziej wydajnych maszyn.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą