Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

“Kombajn” Schmotzer do mechaniczno-chemicznej walki z chwastami

Dodano: 14.06.2023

W roku 2018 Grupa Amazone przejęła od firmy Schmotzer dział produktów związanych z techniką uprawy międzyrzędowej. Od tego momentu pielniki tego producenta były wdrażane do oferty Amazone i w końcu w 2023 r. trafiły na pokaz do Polski.

Podczas naszej wizyty pracował pielnik Schmotzer Venterra 2K. W jednym przejeździe wycinał siewki chwastów w 12 międzyrzędziach buraków cukrowych. To nie wszystko, bo jego pracę uzupełniał opryskiwacz Amazone FT-P 1502 zamontowany na przednim TUZ. Ciecz robocza ze zbiornika z pompą i osprzętem trafia poprzez elektrozawory do rozpylaczy zamontowanych nad rzędami rośliny uprawnej.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Mechaniczno-chemiczna walka z chwastami

To najlepszy z możliwych sposób mechaniczno-chemicznej walki z chwastami nazwany metodą zintegrowaną. Pozwala w jednym przejeździe wykonać pielenie i opryskiwanie pasowe. Jedynym minusem tego rozwiązania może być rozbieżność pomiędzy optymalnymi terminami wykonania tych zabiegów. Ponadto metoda ta ma same zalety. Największą jest zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin. Amazone podaje, że w przypadku opryskiwania tylko pasów kukurydzy o szerokościach 12 centymetrów, dawka cieczy roboczej na hektar zostaje zmniejszona z 300 do zaledwie 38 litrów.

Kamera, zespół przesuwny, moduł narzędziowy

Za oczy pielnika Schmotzer Venterra 2K można uznać kamerę, która zamontowana jest na wysięgniku. Potrafi ona rozpoznać rośliny, których minimalna wielkość wynosi 2 na 2 cm. Operator poprzez wyświetlacz widzi to co kamera, ale tylko poglądowo, bo to jednostka sterująca kieruje pracą zespołu przesuwnego. W pielniku Schmotzer Venterra 2K jest nim rama równoległoboczna, której zakres ruchu wynosi aż 64 cm. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas pracy na zboczach.

Na zespole przesuwnym poprzez TUZ można szybko zamontować moduł narzędziowy. Na przykład jego wersja kombinowana ma w każdej sekcji roboczej koło podporowe i może posiadać do 5 narzędzi roboczych. Podczas naszej wizyty pracował pielnik mający 3 gęsiostópki i 2 talerze ochronne. Dostępne są również takie narzędzia robocze jak: noże kątowe, dłuta pielące, tarcze tnące, talerze obsypujące i gwiazdy palcowe. Te ostatnie służą do niszczenia chwastów w rzędach roślin uprawnych.

Pielnik Schmotzer Venterra 2K to zaawansowany technologicznie sprzęt do mechanicznego niszczenia chwastów. Świadczy o tym możliwość pracy jego sekcji roboczych w ramach systemu Section Control. Dzięki temu pielenie na klinach nie jest problemem.

Amazone opryskiwacz FT-P 1502 i pielnik Schmotzer Venterra 2K.
Podczas naszej wizyty pracował pielnik Schmotzer Venterra 2K. W jednym przejeździe wycinał siewki chwastów w 12 międzyrzędziach buraków cukrowych. To nie wszystko, bo jego pracę uzupełniał opryskiwacz Amazone FT-P 1502 zamontowany na przednim TUZ © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy