Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Opryskiwanie z drona ABZ Innovation L10 z wydajnością 10 ha/h

Dodano: 31.05.2023
Dron ABZ Innovation L10 ma zbiornik o pojemności 10 l
Podczas opryskiwania z drona, siłą powietrza zaśmigłowego ciecz robocza kierowana jest w dół docierając do dolnych partii roślin © ABZ Innovation

Profesjonalny dron do opryskiwania ABZ Innovation L10 przy szerokości roboczej wynoszącej 6 m, zużywa na hektar zaledwie 12 l cieczy roboczej. Producent podaje, że wydajność opryskiwania wynosi 10 ha/h. Brzmi zachęcająco.

– Dron do opryskiwania ABZ Innovation L10 został zaprojektowany z myślą o warunkach europejskich. Pozwala on producentom rolnym wykorzystywać bezpieczną, wygodną i łatwą w użyciu technologię z ciągłym wsparciem i serwisem – informuje firma aeroMind, będąca w Polsce przedstawicielem węgierskiego producenta ABZ Innovation.

Dron ABZ Innovation L10
Maksymalny czas zawisu drona ABZ Innovation L10 o masie 18 kg wynosi 26 min. Jeżeli masa wzrasta do 29 kg, to czas spada do 12,5 min. © ABZ Innovation

Mały latający opryskiwacz

Kluczem do skutecznej aplikacji środka ochrony roślin z drona ABZ Innovation L10 jest technologia CDA (Controlled Droplet Application).

 

Precyzyjne opryskiwanie można wykonywać tylko w miejscach wymagających interwencji.

– W technologii CDA mocą silnika bezszczotkowego, ciecz robocza doprowadzana jest pod niskim ciśnieniem do obracającego się dysku. Poprzez siłę odśrodkową krople odrywają się od krawędzi utrzymując jednorodną wielkość. Brak zależności między ustawieniem natężenia przepływu, a wielkością kropli pozwala na elastyczną kontrolę i ustawianie rozmiaru kropli. W ten sposób pozbywamy się zbyt dużych i zbyt małych kropli, co oznacza brak odpadów i niepotrzebnych zanieczyszczeń. Siłą powietrza zaśmigłowego ciecz kierowana jest w dół docierając do dolnych partii roślin – informuje firma aeroMind.

Wielkość kropli jest regulowana w zakresie 40 – 1000 μm.

Do 60% mniej środków ochrony roślin

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Jak podaje firma ABZ Innovation, opryskiwanie jej dronem w porównaniu do metody konwencjonalnej, pozwala zaoszczędzić nawet 60% środków ochrony roślin. Zużycie wody jest mniejsze o 95%. Korzyści płynących z wykorzystania profesjonalnych dronów do oprysków ABZ Innovation L10, jest oczywiście więcej. Brak przejazdu tradycyjnym opryskiwaczem oznacza wyeliminowania ewentualnych strat powodowanych jego kołami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku podmokłej gleby. W ekstremalnie mokrych latach, wjazd na pole opryskiwaczem może być nawet niemożliwy. Dron poleci i problem ten go nie dotyczy.

Szerokość robocza drona ABZ Innovation L10 może mieścić się w przedziale od 1,5 do 6 m. Przy najwęższej zużywa 40 litrów cieczy roboczej na hektar, a przy najszerszej 12.

1,5-6 m – 

to zakres szerokości roboczej podczas opryskiwania dronem ABZ Innovation L10

Plan opryskiwania jest przygotowywany przed pracą i może uwzględniać trasy przelotów drona omijające linie elektroenergetyczne.

Dokładność zawisu +/– 10 cm

Maksymalny czas zawisu drona ABZ Innovation L10 o masie 18 kg wynosi 26 min. Jeżeli masa wzrasta do 29 kg, to czas spada do 12,5 min. Pozycja zawisu jest kontrolowana przez RTK, co pozwala uzyskać dokładność +/– 10 cm. Masa akumulatora wynosi 4,7 kg, napięcie 44,4V, a pojemność 16 tys. mAh. Czas jego ładowania to ok. 11 min. Generatory 3,2 kVA i 6,3 kVA pozwalają uzyskiwać odpowiednio: 6-8 i 12 startów na godzinę.

Dron ABZ Innovation L10 ma wydajność 10 ha na godzinę
Polska ma zostać jednym z pierwszy krajów w Europie, który wdroży nowoczesną technologię opryskiwania z dronów na szeroką skalę w zalegalizowany sposób © ABZ Innovation
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym