Tradycji stało się zadość i pod koniec maja Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej działające w Katedrze Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP, zorganizowało kolejne wydarzenie łączące ducha i tradycji akademickich z wiedzą o najnowszych technologiach. Była to edycja wyjątkowa, bo Triliada 2023 przypadła w roku jubileuszu 50-lecia powstania Studenckiego Koła Naukowego Mechanizacji Rolnictwa.
Dlatego Triliada 2023 odbyła się pod hasłem „Studenckie Koła Naukowe Inżynierii Rolniczej: w 50 lat od mechanizacji do cyfryzacji rolnictwa”.
Sztuczna inteligencja (AI), Internet rzeczy (IoT), sieć 5G oraz roboty polowe zagościły już w rolnictwie na dobre. Warto je znać z osobna i w połączeniu ze sobą, co wymaga interdyscyplinarnej wiedzy eksperckiej. – Takie kadry są kształcone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunkach: inżynieria rolnicza, informatyka stosowana i ekoenergetyka, a TRiLiada jest świętem studentów tych kierunków i jest pomostem pomiędzy studentami i praktyką – czytamy w komunikacie prasowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
Uczestnicy Triliady wysłuchali merytorycznych wykładów prowadzonych przez ekspertów z firm oferujących sprzęt i technologie do szeroko rozumianej techniki rolniczej oraz redaktorów czasopism branżowych. Dotyczyły one wyzwań stojących przed rolnictwem wobec powszechnej rewolucji cyfrowej świata.
Po części wykładowej studenci i uczniowie z zaproszonych szkół średnich i reprezentacji studentów z Politechniki Bydgoskiej, rozpoczęli rywalizację o puchar Triliady. Konkurencja była spora, bo wystartowało 12 drużyn. W części pierwszej, którą można nazwać intelektualną, uczestnicy odpowiadali na pytania ułożone przez prelegentów wcześniejszych wykładów. Quiz przeprowadzono w aplikacji przygotowanej przez SKNIR. Część druga wymagała głównie sprawności fizycznej. Obejmowała ona 5 konkurencji, m.in. pokonanie na czas toru przeszkód zdalnie sterowanym modelem ciągnika.
Klasyfikacja Triliady 2023:
I miejsce zajęła drużyna III roku kierunku studiów inżynieria rolnicza
II miejsca zadęła drużyna uczniów z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance
III miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu