Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Co w glebie siedzi? Interra Scan poda bogatą odpowiedź

Dodano: 12.04.2023
Skaner SoilOptix nie jest duży i przypomniana niewielką tubę. Łatwo ją zamontować na pojeździe i rozpocząć badania gleby © Syngenta
Skaner SoilOptix nie jest duży i przypomniana niewielką tubę. Łatwo ją zamontować na pojeździe i rozpocząć badania gleby © Syngenta

Firma Syngenta proponuje usługę skanowania gleby Interra Scan. Technologia ta oparta jest na skanerze kanadyjskiej firmy SoilOptix. Jeden przejazd po polu z tym urządzeniem i dane są zebrane.

Skaner SoilOptix na każdym badanym hektarze pola bierze pod uwagę ponad 800 punktów referencyjnych © Syngenta

Na każdym ocenianym hektarze pola, pod uwagę branych jest ponad 800 punktów referencyjnych. Dzięki temu to bardzo precyzyjna technologia – Można ją porównać do kompletnej oceny stanu zdrowia człowieka – czytamy w komunikacie firmy Syngenta.

Niewielka tuba SoilOptix

Skaner SoilOptix nie jest duży i przypomniana niewielką tubę. Łatwo ją zamontować na pojeździe i rozpocząć badania gleby.

25 – 

tyle rodzajów map powstaje z danych zebranych dzięki usłudze skanowania gleby Interra Scan

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Obejmują one zawartość makro- i mikroskładników oraz jej odczynu z podaniem wartości pH. Oceniane są takie parametry jak zdolność wymiany kationów i dostępność wody dla roślin. Ponadto sprawdzana jest tekstura gleby, zawartość próchnicy, węgla organicznego i aktywnego. – Ten ostatni parametr jest niezwykle istotny w przypadku kredytów węglowych, które po wprowadzeniu zharmonizowanej na poziomie Unii Europejskiej metodologii i certyfikacji handlu kredytami węglowymi staną się istotnym elementem rolnictwa – informuje Syngenta.

Mapy aplikacyjne nasion i nawozów

Usługa skanowania gleby Interra Scan pozwala wygenerować 25 rodzajów map w wysokiej rozdzielczości. Do ich opracowywania służy platforma online. Pozwala ona tworzyć mapy aplikacyjne nasion i nawozów. Syngenta zapewnia, że wygenerowane mapy są kompatybilne z większością siewników i rozsiewaczy nawozów dostępnych na rynku.

139 zł/ha – 

od tej kwoty rozpoczynają się ceny skanowania gleby Interra Scan (informacja z dnia 12.04.2023 r.)

– Dzięki temu rolnicy nie muszą traktować całego pola w ten sam sposób, lecz mogą podjąć świadomą decyzję o tym, co dokładnie zastosować, gdzie i w jakiej ilości. Mogą także tworzyć plany nawozowe, stanowiące jeden z elementów ekoschematu „Rolnictwo węglowe” – podkreśla Katarzyna Łapińska, menedżerka ds. marketingu w firmie Syngenta.

Zamówienie skanowania przez Internet

Usługę skanowania gleby Interra Scan można zamówić poprzez tę stronę internetową. Do wyboru jest 5 różnych poziomów badań. Pakiet podstawowy „standard 9” obejmuje ocenę zawartości: P, K, Mg, pH, piasku, pyłu, iłu, frakcji pył/ił i podaje wzniesienie n.p.m. Dla rolników wymagających maksymalnej porcji danych stworzono pakiet Premium Carbon 25. Ta najbogatsza wersja badania pozwala uzyskać dodatkowe informacje o zawartości: Ca, Na, Mn, B, Cu, Fe, Zn, próchnicy, wody dostępnej dla roślin, węgla organicznego (% i t/ha), węgla aktywnego (% i t/ha). Ponadto podawana jest informacja o zdolności wymiany kationów (CEC).

Mapa zawartości magnezu powstała po skanowaniu gleby za pomocą Interra Scan © Syngenta
Mapa zawartości magnezu powstała po skanowaniu gleby za pomocą Interra Scan © Syngenta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem